Kostel sv. Štefana kráľa z doby mezi 1200–1250. V 15. století byla postavena vedle kostela kaple Božího těla a v druhé polovině 16. století mladší renesanční kaple. V kostelíku malby, nejstarší z doby kolem roku 1260.
Hlavní obrázek místa
kostel s opevněním a baštou
© Milan Caha 11/2008
Kostel sv. Štefana kráľa je nejstarší zachovanou památkou na území Žiliny. Podle pověsti jej nechal vystavět uherský král Štěpán I. na počest vítězství nad polským králem Boleslavem Chrabrým. Ve skutečnosti však byl postaven někdy mezi lety 1200–1250 v pozdněrománském slohu. Kostelík je jediným pozůstatkem osady, která zde stávala ve 13. století před založením města Žilina. Po vzniku města osada ztratila význam a zanikla. V 15. století byla v bezprostředním sousedství kostela, uvnitř opevněného areálu postavena kaple Božího těla. Její základy byly objeveny při archeologickém výzkumu v roce 1995. Další – mladší renesanční kaple z druhé poloviny 16. století neznámého zasvěcení v areálu kostela stojí dodnes. Kaple má gotické jádro – na její stavbu byl použit materiál ze starší zaniklé kapličky. K jihozápadnímu rohu je přistavena šestiboká venkovní ...
Milan Caha (zdroj: http://zilina-gallery.sk/), 21.11. 2008
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

   židovský hřbitov
   Neologická synagoga
   Žilinský hrad
   Ortodoxní synagoga
   Budatín
   Divinka
   kostel sv. Jiří
   Teplička nad Váhom
   Lietava
   Hričov
   Gbeľany
   Gbeľany
   Šarkania diera
   Strečno
   kostel sv. Heleny
   Suľovský hrad
   Suľov
   Krasňany
   synagoga
   kostel Všech svatých
   Sobášný palác
   Bytča
   Starhrad
   Hradná
  Základní informace místa
  ID místa: 6998
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 22.11.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama