zámek Divinka

Suňogovský kaštieľ, Szunyoghovský kaštieľ
Renesanční kaštěl (zámek) nechali pravděpodobně v 1. třetině 17. stol. postavit Suňogové. V r. 1723 nechal Mikuláš Suňog se svou manželkou Barbarou Kadašovou kaštěl upravit a rozšířit o severní křídlo. Jejich potomci zde žili do 1. třetiny 19. stol. Později sloužil jako knihovna, dnes nevyužitý.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Divinka (maďarsky Kisdivény) je obec v okrese Žilina na západním Slovensku. K nejvýznamnějším památkám Divinky patří renesanční kaštěl (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek), kaple sv. Jana Nepomuckého a hradisko Veľký vrch. Kaštěl stojící v jižní části obce u hlavní silnice je od roku 2001 stále veřejnosti nepřístupný. V budoucnu by však měl opět sloužit veřejnosti.
Luděk Vláčil, 12.7. 2017

  historie

  První známá písemná zmínka o Divince pochází z roku 1393, kdy se uvádí pod názvem Kysdywyne. Ves patřila hradu Lietava, potom panství Budatínu a část zemanským rodinám. V 16. století již byla celá Divinka ve vlastnictví zemanů. Kaštěl (zámek) v Divince vznikl někdy na přelomu 16. a 17. století. Pravděpodobně jej nechali postavit Suňogové (Suňogovci, maďarsky Szunyogh) podle vzoru svého rodového sídla v

  Luděk Vláčil - podle informační cedule v místě, http://www.pamiatkynaslovensku.sk/kastiel-divinka, http://www.ubytujemsa.sk, http://www.e-obce.sk, https://sk.wikipedia.org a dalších zdrojů, 10.7. 2017

  popis

  Kaštěl je dvoupodlažní, částečně podsklepená dvojkřídlá samostatně stojící budova s půdorysem písmene L. Na nárožích starší části budovy jsou v poschodí okrouhlé arkýře. Okna mají renesanční kamenné ostění. Fasáda je horizontálně dělená sgrafitovými pásy. Vstupní portál z nádvoří lemuje kamenná šambrána. Místnosti přízemí jsou zaklenuty křížovými hřebínkovými a valenými klenbami s

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.ubytujemsa.sk a další, 11.7. 2017

  Půdorys místa

  Letecký pohled na část kaštěl a část jeho bývalého areálu s parkem., Výřez
  © zdroj: https://mapy.cz
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Slovensko, Žilinský,  Žilina  ( ZA, ZI ),

  Místa v okolí

   Budatín
   Neologická synagoga
   židovský hřbitov
   Žilinský hrad
   Ortodoxní synagoga
   Hričov
   Teplička nad Váhom
   kostel sv. Jiří
   Šarkania diera
   Lietava
   synagoga
   kostel Všech svatých
   Bytča
   Sobášný palác
   Gbeľany
   Gbeľany
   Suľovský hrad
   Suľov
   Krasňany
   Hradná
   Strečno
   kostel sv. Heleny
   Mikšová
   Starhrad
  Základní informace místa
  ID místa: 13520
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 14.7.2017
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama