Povolení ke stavbě kostela udělil ostřihomský arcibiskup 29. června 1368. Přestavěn na konci 15. stol. V 18. stol. hlášeny trhliny ve zdivu, provedeny pokusy o zajištění stavby. R. 1800 spadla klenba. R. 1858 poškozen zemětřesením, r. 1877 zcela opuštěn. V současnosti probíhá konzervace zdiva.
Hlavní obrázek místa
Stav kostela před konzervací. Interiér při pohledu k západu.
© Pavel Semple 05/2013
Obec Stránske má kolem 872 obyvatel (2019). Nachází se v Rájecké kotlině, přibližně 2 km jihovýchodně od Rájeckých Teplic. Ve svahu nad obcí je hřbitov se zříceninou kostela sv. Heleny. Níže ve vsi je nový kostel. Do vsi a ke kostelu vede přímá polní cesta z Rájeckých Teplic. Do vesnice jezdí autobusy z Žiliny. 2 km jižně od kostela je obec Kunerad. Odtud je možno začít výstup Stránskou dolinou na Veľkú lúku, nejvyšší bod jižní části Malé Fatry.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 5.1. 2021

  historie

  Jméno Stránske je odvozeno od údolí, ve kterém se vesnice nachází. První písemná zmínka o ní je z roku 1368, kdy její majitel Dominik Balog požádal o povolení ke stavbě kostela. Důvodem byla značná vzdálenost, přibližně 6 km, kterou museli místní lidé absolvovat cestou do kostela v Rájci. Obec v té době patřila k rájeckému panství. Povolení ke stavbě kostela udělil ostřihomský arcibiskup Tomáš Telegdi 29.

  Pavel Semple, zdroj: (https://www.stranske.sk/obec-2/historia-obce/), 5.1. 2021

  popis

  Kostel byl jednolodní orientovanou stavbou s užším presbytářem a polygonálním závěrem. Před západním průčelím je vysunutá čtverhranná věž. Presbytář byl od lodě oddělen triumfálním obloukem. Do lodě se vstupovalo hrotitým gotickým portálem na jižní straně. Další vedlejší vstup do lodě byl také z přízemí věže. Severní stranu lodě a nároží presbytáře podpíraly opěrné pilíře. Na severní

  Pavel Semple, 5.1. 2021

  Půdorys místa


  © http://www.iqservices.eu/sk/projekty/goticky-kostol-sv-heleny-v-obci-stranske.html
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,  Žilina  ( ZA, ZI ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15459
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 5.1.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama