Povolení ke stavbě kostela udělil ostřihomský arcibiskup 29. června 1368. Přestavěn na konci 15. stol. V 18. stol. hlášeny trhliny ve zdivu, provedeny pokusy o zajištění stavby. R. 1800 spadla klenba. R. 1858 poškozen zemětřesením, r. 1877 zcela opuštěn. V současnosti probíhá konzervace zdiva.
Hlavní obrázek místa
Stav kostela před konzervací. Interiér při pohledu k západu.
© Pavel Semple 05/2013
Obec Stránske má kolem 872 obyvatel (2019). Nachází se v Rájecké kotlině, přibližně 2 km jihovýchodně od Rájeckých Teplic. Ve svahu nad obcí je hřbitov se zříceninou kostela sv. Heleny. Níže ve vsi je nový kostel. Do vsi a ke kostelu vede přímá polní cesta z Rájeckých Teplic. Do vesnice jezdí autobusy z Žiliny. 2 km jižně od kostela je obec Kunerad. Odtud je možno začít výstup Stránskou dolinou na Veľkú lúku, nejvyšší bod jižní části Malé Fatry.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 5.1. 2021

  historie

  Jméno Stránske je odvozeno od údolí, ve kterém se vesnice nachází. První písemná zmínka o ní je z roku 1368, kdy její majitel Dominik Balog požádal o povolení ke stavbě kostela. Důvodem byla značná vzdálenost, přibližně 6 km, kterou museli místní lidé absolvovat cestou do kostela v Rájci. Obec v té době patřila k rájeckému panství. Povolení ke stavbě kostela udělil ostřihomský arcibiskup Tomáš Telegdi 29.

  Pavel Semple, zdroj: (https://www.stranske.sk/obec-2/historia-obce/), 5.1. 2021

  popis

  Kostel byl jednolodní orientovanou stavbou s užším presbytářem a polygonálním závěrem. Před západním průčelím je vysunutá čtverhranná věž. Presbytář byl od lodi oddělen triumfálním obloukem. Do lodi se vstupovalo hrotitým gotickým portálem na jižní straně. Další vedlejší vstup byl také z přízemí věže. Severní stranu lodě a nároží presbytáře podpíraly opěrné pilíře. Na severní straně

  Pavel Semple, 5.1. 2021

  Půdorys místa


  © http://www.iqservices.eu/sk/projekty/goticky-kostol-sv-heleny-v-obci-stranske.html
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Slovensko, Žilinský,  Žilina  ( ZA, ZI ),

  Místa v okolí

   Lietava
   Hradná
   Suľov
   Šarkania diera
   kostel sv. Jiří
   Suľovský hrad
   židovský hřbitov
   Hričov
   Ortodoxní synagoga
   Neologická synagoga
   Žilinský hrad
   Strečno
   Budatín
   Teplička nad Váhom
   Divinka
   Gbeľany
   Gbeľany
   synagoga
   Sobášný palác
   Bytča
   Starhrad
   kostel Všech svatých
   Trebostovo
   Trebostovo
   Mikšová
   Krasňany
   Rakovo
  Základní informace místa
  ID místa: 15459
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 5.1.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama