Staré sídlo irských králů. V období let 919-1171 v držení Vikingů z Dublinu. Hrad postaven Hugo Tyrrellem po roce 1171. V držení Tyrrellů do konce 14. stol. Od konce 15. stol. v rukou Burnellů. Zničen ve 40. letech 17. stol. Od té doby pustý.
Hlavní obrázek místa
Torzo donjonu při pohledu od západu, z vnitřního prostoru hradu.
© Pavel Semple, 08/2016
Pozůstatky hradu Castleknock stojí v předměstí hlavního města Irska na malém vrchu, přibližně 8 km severozápadně od centra Dublinu. Hrad dal jméno blízkému městečku, které je dnes součástí Dublinu 15. Castleknock je tak dnes podobnou "městskou" hradní zříceninou jako Nový hrádek v Praze. Jméno Castleknock je poangličtěná verze irského Caisleán Cnoc, což znamená Hradní kopec. Z doby před založením hradu pochází jméno Cnucha. U paty hradního kopce dnes stojí chlapecká střední škola sv. Vincenta, známá také jako Castleknock College, které hrad a okolní park patří. Vstup je ale v běžnou denní dobu neomezený, a to včetně víkendů. Poblíž se nachází Phoenix Park, jeden z největších městských parků v Evropě. Lze jím projít pěšky cestou na hrad z centra města. Návštěva tohoto parku je ale vzhledem k jeho velikosti nejlepší na kole. Dublin 15 je dostupný autobusy MHD a vlakem z centra města. Železniční stanice Castleknock leží 2 km severně od hradu. I přes svou polohu v hlavním městě je hrad oázou klidu. Hradní kopec je porostlý letitým bukovým lesem.
Pavel Semple, 7.12. 2016
popis

Hrad zaujímá nevelký oválný vrchol asi 20 m vysokého kopce. Na východním konci stojí torzo polygonálního donjonu (obytné a obranné věže). Zbylý obvod jádra hradu byl vymezen obvodovou hradbou, z níž dnes stojí již jen severní a západní úsek. Polygonální donjony jsou na irských hradech velmi vzácné, kromě Castleknocku jsou další k vidění jedině na hradech Shanid (hrabství Limerick) a Athlone (hrabství Westmeath). Podle T. O’Keeffe (Ireland Encastellated AD 950-1550, 2021) jej postavil Hugo Tyrrell již v osmdesátých letech 12. stol. za pomoci finanční dotace od krále Jindřicha II. (1154-1189). Jeho tvar má proto odpovídat stejně starému donjonu na královském hradě Chilham v Anglii. Torzo donjonu má stále výšku dvou pater nad přízemím. Jedná se o nádvorní, tedy západní část věže. Ve zdivu je patrných pět stran polygonu. Další strana by stačila k vyplnění poloviny obvodu věže, takže odhadem mohlo jít o dvanáctistrannou věž. Interiér věže…  číst dále

Pavel Semple, 7.12. 2016

Další texty popis
historie

Hradní kopec je zmiňován v irských legendách pod jménem Cnucha. Například Feilim, Connův syn, je popsán jako statečný král z Cnuchy, který tu na konci 2. stol. n. l. údajně vyhrál slavnou bitvu. Na kopci v prehistorii stála sídla králů. V roce 1861 tu byl objeven prehistorický hrob s významným, pravděpodobně královským, kosterním pohřbem. Král Niall z Cnuchy svedl 17.10. 919 bitvu s Vikingy o Dublin. K bitvě došlo v půli cesty mezi Cnuchou a Dublinem u řeky Liffey. Irové byli poraženi, Neill a dvanáct dalších irských králů přišlo o život. Cnucha tehdy padla do rukou Vikingů a zůstala v jejich držení až do příchodu Normanů. V roce 1171 se tu sešla irská vojska pod vedením irského velekrále Roryho OConnora. Anglonormané nedlouho předtím vyhnali Vikingy z Dublinu. Irové město oblehli a pokusili se vyhnat Anglonormany. Obléhání bylo vedeno právě z Cnuchy. Situace ve městě byla na konci léta…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (Castleknock College Centenary Record, 1935, https://www.knockunion.ie/news/castleknock-castle-its-owners-354), 7.12. 2016

Irsko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 13225
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.12.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama