Pozdně gotický dřevěný kostel sv. Juraja z přelomu 15. a 16. století, nejstarší zmínka je z roku 1583. Několikrát poškozen a vyrabován při povstáních 17. a začátku 18. století. V interiéru vrcholně barokní oltář.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 11/2008
Kostel je dostupný MHD autobusovou linkou č. 24 od železničního nádraží.
9.11. 2008

  historie

  Obec Trnové leží jihovýchodně od centra Žiliny, dnes tvoří její předměstí. Possessio Tarno (država Trnové) je uváděna roku 1393 mezi obcemi patřícími Lietavskému hradu. Pozdně gotický dřevěný kostel sv. Juraja stojí na severozápadním okraji obce, uprostřed hřbitova. Postaven byl na přelomu 15. a 16. století, nejstarší zmínka o něm je z roku 1583. Podle lidové tradice stál původně v Bytčici a do Trnového

  Milan Caha (zdroj: Katolické listy, 22.května 1960, strana 4 citované na http://www.muzeum.sk), 9.11. 2008

  popis

  Jednolodní dřevěný kostel s téměř čtvercovou lodí a obdélníkovým presbytářem a s mohutnou zvonicí přistavěnou k vstupnímu průčelí. Stěny interiéru jsou obité deskami a vyzdobené schematickou ornamentikou v bílo-červeno-šedé barvě. Oltář sv. Juraja byl dokončen v období vrcholného baroka. Je to lidová práce – dřevená menza má podobu malované truhly. Na ni je připojen mohutný akantový rám obsahující

  Milan Caha (zdroj: Katolické listy, 22.května 1960, strana 4 citované na http://www.muzeum.sk), 9.11. 2008
  Slovensko, Žilinský,  Žilina  ( ZA, ZI ),

  Místa v okolí

   Teplička nad Váhom
   Ortodoxní synagoga
   Žilinský hrad
   Gbeľany
   Gbeľany
   židovský hřbitov
   Neologická synagoga
   Strečno
   Budatín
   Starhrad
   Krasňany
   Lietava
   Divinka
   kostel sv. Heleny
   Hričov
   Šarkania diera
   Suľov
   Suľovský hrad
   Hradná
   Župní dům
   kostel sv. Martina
  Základní informace místa
  ID místa: 6999
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: není známo
  Uveřejněno: 11.11.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama