pancéřový vlak Hurban

památník SNP, Zvolen
Replika pancéřového vlaku IPV II „J.M. Hurban“ z II. světové války vznikla jako rekvizita pro film Den, který neumře z r. 1974. Dnes slouží jako památník SNP.
Hlavní obrázek místa
lokomotiva mezi dvěma tankovými vozy
© Luděk Vláčil 08/2020
Dominantou a hlavním turistickým cílem slovenského města Zvolen je zdejší renesančni hrad. Město ale navštěvují také lidé zajímající se o problematiku II. světové války, kteří si přijíždějí prohlédnout pancéřový vlak. Replika vlaku z II. světové války s označením IPV II (improvizovaný pancéřový vlak II.) „J.M. Hurban“, sloužící jako památník Slovenského národního povstání, se nachází nedaleko Zvolenského hradu, v parku Štěpána Višňovského. Replika vznikla jako filmová rekvizita pro film Den, který neumře z roku 1974.
Luděk Vláčil, 2.1. 2021

  historie

  Během Slovenského národního povstání byl nedostatek funkční bojové techniky, proto bylo rozhodnuto o stavbě provizorních obrněných vlaků, které se osvědčily již během bojů o hranice nově vzniklého československého státu v letech 1918-1919. Ke stavbě se využily používané tehdejší vlaky a poškozené tanky. Rozkaz ke stavbě prvního improvizovaného pancéřového vlaku (IPV I „M.R.Štefánik“) byl

  Luděk Vláčil - zdroj: https://rotanazdar.cz/?p, https://www.valka.cz a další, 2.1. 2021

  popis

  Replika se od původního originálu liší většími věžemi a delšími kanóny. Musela být osazena dostupnými věžemi ze sovětských tanků T-34/85, namísto věží z vzácných československých tanků LT-35
  Luděk Vláčil, 4.1. 2021

  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Banskobystrický,  Zvolen  ( ZV ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15202
  Typ místa: pomník, památník
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 4.1.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama