Synagoga postavená v r. 1933–1934 na místě starší synagogy. Autorem je významný evropský architekt Peter Behrens z Berlína. Bohoslužbám sloužila do 2. svět. války, v r. 1953 ji koupilo město a upravilo na kulturní centrum, aula VŠ. Dnes je v ní kino.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 12/2007
Židé se v Žilině objevují až v polovině 19. století . V roce 1850 si postavili první modlitebnu a cheder – školu. Tehdy v Žilině žilo pouhých 22 židů. Po židovském kongresu roku 1868 rozdělily židovské náboženské obce do dvou soupeřících větví: ortodoxní a kongresové – reformované (neologické). V r. 1881 byla neologická náboženská obec v Žilině tak velká, že si postavila vlastní synagogu. Ta sloužila do roku 1932, poté byla zbořena a na jejím místě vyrostla nová. Neologická synagóga v Žiline je jedinou sakrální stavbou německého architekta Petra Behrense (1868–1940) a řadí se mezi vrcholná díla slovenské moderny. Stavba je postavená ve střízlivé podobě orientálního stylu, je inspirovaná hrobem Ráchel mezi Jeruzalémem a Betlémem. Projekt vznikl v letech 1929–1931, stavba byla realizována 1933–34 a svému účelu sloužila pouze do ...
M.C. (zdroj: zilina-gallery.sk), 17.12. 2007
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

   Žilinský hrad
   židovský hřbitov
   Ortodoxní synagoga
   Budatín
   Divinka
   Teplička nad Váhom
   kostel sv. Jiří
   Lietava
   Gbeľany
   Gbeľany
   Hričov
   Šarkania diera
   Strečno
   Krasňany
   kostel sv. Heleny
   Starhrad
   Suľovský hrad
   synagoga
   Suľov
   kostel Všech svatých
   Sobášný palác
   Bytča
   Hradná
  Základní informace místa
  ID místa: 5842
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 17.12.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama