Hrad založen začátkem 15. století. V roce 1550 vyhořel, ale opět v původní podobě obnoven. V roce 1858 poškozen zemětřesením a opětovným požárem. Znovu již neopravován.
Hlavní obrázek místa
Zaoblení hradby nad vstupem do hradního jádra
© Roman Řezáč 08/2005
Suĺovský hrad se nachází přibližně mezi obcemi Jablonové a Suĺov a je součástí přírodní rezervace Suĺovské skály, která byla vyhlášená v roce 1973 a má rozlohu 543 ha. Zbytky hradu jsou vzhledem k jeho původní rozloze poměrně skromné, přesto je místo návštěvnicky velmi zajímavé. Nejen díky tomu, že zřícenina patří do skupiny atraktivních skalních hradů (o tom ještě bude řeč), ale i proto, že přes něj vede jedna z hlavních turistických cest Suĺovskými skalami a je součástí tzv.skalního města, které vytvořily třetihorní slepence. Ty na mnoha místech vytvářejí působivé skalní věže, jehly a časté jsou také skalní brány, jeskyně a okna a okolí je tak vděčným turistickým cílem. Jak už bylo zmíněno, hrad patří do skupiny skalních hradů, využívajících ke své stavbě a obraně z velké části skalnaté bloky, často výškové odstupněné, většinou spojené navzájem hradbou a tím tvořící uzavřený a těžko přístupný prostor. U nás k takovým místům patří např. zřícenina hradu Skály u Jimramova, které však nestojí zdaleka v tak špatně přístupném okolním terénu. Suĺovský hrad se dělil na horní hrad-jádro a dolní hrad. Využil ke své stavbě tří výrazných skalních bloků. Dvou vedle stojících na severu a toho největšího na jihu, který se také stal součástí hradního jádra. Tyto bloky byly navzájem spojené hradbou, pozůstatkem po ní jsou zasekané drážky ve skalách, po jejím ukotvení, jinak se však již nedochovala. Jediným pozůstatkem po ní je její část spojující dva severní bloky. Tímto místem také přichází náročnějším výstupem s žebříky zelená turistická značka z Jablonové. Při příchodu touto cestou je vidět pod pravým skalním blokem zachovaná část hradby, tvořící patrně vnitřní stěnu nad ní stojící budovy, ze které stojí zaoblená vnější část se čtyřmi okny. Je v některých pramenech interpretovaná jako bašta. Na skalním suku nad ní se dá předpokládat menší strážní věž. Na…  číst dále
Roman Řezáč, 17.8. 2005
historie

Mimo zmínky z roku 1193 o pevnůstce na místě dnešního jádra, která může být falsem, se o Suĺovském hradu uvádí, že patří k nejmladším hradům v okolí a že byl založen až začátkem patnáctého století. První hodnověrně doložená zmínka o existenci hradu je z roku 1470 v souvislosti se svolením krále Matyáše Korvína k přebudování hrádku Roháč na hrad. Ví se též, že na přestavbě hrádku se podíleli italští stavitelé. V roce 1550 hrad vyhořel, ale byl opět v podstatě v původní podobě obnoven a z iniciativy Kateřiny Bošányové proběhly ještě další dostavby především hospodářských stavení v dolním hradě. Hrad byl v tomto roce králem převeden jako dar na rod Sirmiensisů. Ti ho drží až do roku 1780, kdy skončila strážní funkce hradu. V roce 1858 byl hrad navíc značně poškozen v důsledku zemětřesení i opětovného požáru. Nebyl již opravován a zakrátko zchátral.

Jaroslav Řezáč, 17.8. 2005

Půdorys místa

Půdorys hradu, orientace k severu
© D. Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Žilinský,

Místa v okolí

 Suľov
 Šarkania diera
 Hradná
 Hričov
 Sobášný palác
 Bytča
 synagoga
 Mikšová
 Lietava
 Považské Podhradie
 Považské Podhradie
 Považský hrad
 Jasenica
 kostel sv. Heleny
 Divinka
 židovský hřbitov
 Orlové
 Neologická synagoga
 Žilinský hrad
 Ortodoxní synagoga
 Budatín
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 3392
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama