Renesanční zámek nechal koncem 16. stol. postavit Mikuláš Dersffy. Dalšími majiteli byly od počátku 17. stol. Vešeléniové. Za Löwenburgů v 17. a 18. stol. rozšířen o další křídla s věžemi. V 2. pol. 20. stol. byl rozdělen na bytové jednotky. Po r. 2010 začala rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Obec Teplička nad Váhom se nachází na Slovensku asi 3 km východně od krajského města Žilina. Nejvýznamnějšími památkami obce je kostel sv. Martina a kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) stojící u hlavní silnice. I když bývá tento typ sídla často malou stavbou a v ČR špatně označován souhrnně jako zámeček, jedná se mnohdy o velmi rozsáhlé objekty. Mezi ty velké patří právě kaštěl v Tepličce nad Váhom. Nejznámější obyvatelkou zámku byla, manželka Františka Vešeléniho, Žofie rozená Bošňáková. Žofie byla po své brzké smrti v roce 1644 pohřbena v kapli na hradě Strečno. V roce 1729 byla její mumie přenesena do kostela v Tepličce nad Váhom, kde byla vystavena až do 1. dubna 2009, kdy její tělo zničil psychicky narušený žhář.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.krajinou.sk/tipy-na-vikend/hrad-strecno a další, 9.11. 2017

  historie

  První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1267, kdy se vzpomíná jako Toplucha. Teplička byla součástí panství hradu Strečno, které od roku 1420 vlastnili Deršfiové (Dersffyové, slovensky Deršfiovci, Dersffyovci). Koncem 16. století nechal v Tepličce, snad na místě starší stavby, Mikuláš Dersffy von Szerdahelyi spolu s manželkou Barborou rozenou Pereniovou vybudovat renesanční kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z

  Luděk Vláčil - zdroj např: http://www.pamiatkynaslovensku.sk/teplicka-nad-vahom, 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. J. Lacika, Ikar a další, 4.3. 2018

  popis

  Zámek je monumentální čtyřkřídlá trojpodlažní částečně znehodnocená budova. Západní křídlo převyšují dvě čtvercové nárožní věže. Východní renesanční křídlo s kostelem je prozatím stále zříceninou, na níž však byly zahájeny rekonstrukční práce. Stavba uzavírá nádvoří se zazděnými arkádami. V přízemí jsou stropy zaklenuté valenými klenbami s lunetami.
  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 5.3. 2018

  Půdorys místa

  Letecký pohled -výřez
  © zdroj: https://mapy.cz
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Slovensko, Žilinský,  Žilina  ( ZA, ZI ),

  Místa v okolí

   kostel sv. Jiří
   Gbeľany
   Gbeľany
   Ortodoxní synagoga
   Žilinský hrad
   Neologická synagoga
   židovský hřbitov
   Budatín
   Krasňany
   Strečno
   Starhrad
   Divinka
   Lietava
   Hričov
   kostel sv. Heleny
   Šarkania diera
  Základní informace místa
  ID místa: 13508
  Typ místa: zámek
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 6.3.2018
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama