Šarkania diera

Dračí díra, Jánošíkova jaskyňa
Mohutná jeskyně vytvořená prosakující povrchovou vodou a mrazovým zvětráváním ve slepencovém podloží skalního masivu oblasti Súĺovských skal pod vrcholem Roháč. Jeskyni dominuje 10 m široký vstup a následně 60 m dlouhý stoupající prostor. Je významným archeologickým a paleontologickým nalezištěm.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled do jeskyně
© Jan P. Štěpánek 09/2014
Volně přístupná mohutná jeskyně na jihozápadním svahu masívu Roháč (803 m.n.m.) v oblasti známých Súĺovských skal. Prohlídka jeskyně se může stát příjemným zpestřením delšího okruhu přes Súĺovské skály z obce Súĺov, přes zdejší skalní hrad po žluté turistické značce. Jeskyně se nachází takřka až na samotném závěru trasy, v místě, kde se již prudce sestupuje z vrcholového chodníku od vrchu Roháč zpět do vsi. Samotná jeskyně se nenachází při turistické stezce, ale vede k ní asi 10 až 15 minutová zacházka s poměrně náročným stoupáním těsně před ústím jeskyně. Okolí jeskyně je lemováno nádhernou přírodou s množstvím skalních stěn, bran a věží, takže její návštěva se opravdu i při troše námahy vyplatí. Opatrně však při pohybu po strmém podloží jeskyně, které je velmi sypké a podkluzuje.
© Jan P. Štěpánek, 6.9. 2014
popis

Jeskyně leží vysoko nad úpatím okolních skalních stěn a vede k ní krkolomný chodník, zabezpečený skobami a kramlemi. Skládá se z 60 m dlouhé, strmě stoupající chodby s dominantním až 10 m vysokým vchodem. Jeskyně se vytvořila postupem času ve slepencovém masivu činností prosakujících vod a následným odnosem materiálu. Kromě vody se na její tvorbě podílelo i mrazové zvětrávání. Jeskyně je rovněž významným paleontologickým a archeologickým nalezištěm z období konce doby kamenné a bronzové.

© Jan P. Štěpánek dle informační cedule v jeskyni, 6.9. 2014

Slovensko, Žilinský,  Bytča  ( By ),

Místa v okolí

 Suľovský hrad
 Suľov
 Hričov
 Hradná
 synagoga
 Sobášný palác
 Bytča
 Lietava
 Mikšová
 kostel sv. Heleny
 židovský hřbitov
 Divinka
 Neologická synagoga
 Žilinský hrad
 Ortodoxní synagoga
 Budatín
 Považské Podhradie
 Považské Podhradie
 Považský hrad
 Jasenica
 kostel sv. Jiří
 Orlové
 Teplička nad Váhom
Základní informace místa
ID místa: 11865
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.9.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama