Rozsáhlé zříceniny got. hradu. Založen ve 2.pol. 13.stol. Balašovci. Ve 2.pol 15.stol a na poč. 16.stol. mohutně opevňován a přestavován. Za Thurzů koncem 16.stol. výrazně renes. přestavěn. Počátkem 18.stol. ponechán osudu a změnil se ve zříceninu.
Hlavní obrázek místa
hrad Lietava od východu
© Jan P. Štěpánek 09/2007

Rozsáhlá zřícenina druhého největšího slovenského hradu dominující výraznému skalnatému vrcholu Cibuľník (633 m) v severovýchodní části Súľovských vrchů.
Hrad Lietava je tvořen mohutnými, poměrně zachovalými zříceninami hradu, v jehož zdech můžeme názorně vidět vývoj od raně středověkého skalního hrádku 13. století, až po mohutnou renesanční pevnost ze 16. století, která byla opuštěna až v 18. století.
Zřícenina je nejsnáze přístupná z obce Lietava, místní část Majerovec, odkud lze snadno po modré turistické značce hrad zdolat. Naskýtají se odsud i nejkrásnější výhledy na hrad.
Hrad je celoročně volně přístupný, avšak s varováním na zvýšené riziko nebezpečí pádu.
Jan P. Štěpánek, 1.10. 2007

  historie

  Historie hradu Lietava
  Nejstarší historie Lietavského hradu je dodnes opředena mlhou tajemství. Podle prastaré pověsti stávalo na místě dnešního hradu místo, kde se konaly oběti slovanské bohyni Ladě, v některých pramenech označované i jako Lietva. Pravděpodobnější však je, že hrad získal název podle říčky Rajčianky tekoucí nedaleko hradu. V minulosti se totiž nazývala Letava. Dle skutečnosti byl Lietavský hrad, označovaný

  Jan P. Štěpánek podle M. Slámka: Kamenní strážcovia, Bratislava 2004, 10.4. 2007
  Majitelé hradu Lietava
  1321 Matúš Čák Trenčianský (+ 1321) - Ondrej de Lithwa 1342 - 1360 – Ludovít I. 1360 – 1369 - Štefan Bebek z Plešivca (kuriální soudce) 1369 – 1401 - Ladislav Bebek z Plešivca (syn předchozího) /komorný pokladník, + 1401/ 1401 – 1397 - Jan Bebek z Plešivca (syn předchozího) 1397 – Sandzivogius, též Sedziwoj z Ostrogu (kališský palatín) 1407 - Leustach a Peter z Jelšavy 1410 – Jan Bebek z Plešivca

  archiv Jiřího Tichánka, 14.11. 2007

  popis

  Popis hradu Lietava
  Nejstarší část hradu, jádro hradu, tvoří tzv. Horní hrad, jemuž dominuje torzo staré obytné a strážní věže v jižní části, čili směrem k přístupové šíji. Za věží se krčil hradní palác (severovýchodní část nádvoří) a nádvoří obehnané vysokou zdí přizpůsobenou tvaru skalního hřebene. Ve východní části jádra hradu byla na skalnatém jazykovitém výběžku umístěna gotická hradní kaple, dnes

  Jan P. Štěpánek, 1.10. 2007

  Půdorys místa

  půdorys hradu, vyznačeno dochované zdivo, bez rozlišení stavebních fází
  © Združenie na záchranu lietavského hradu, www.hradlietava.sk
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Združenie na záchranu Lietavského hradu /ZnZLH/
  č. 222
  Lietava 013 18
  Slovenská republika
  URL: http://www.hradlietava.sk
  E-mail: chobot@hradlietava.sk
  Základní informace místa
  ID místa: 4905
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=4905
  Uveřejněno: 2.10.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama