Rozsáhlé zříceniny got. hradu. Založen ve 2.pol. 13.stol. Balašovci. Ve 2.pol 15.stol a na poč. 16.stol. mohutně opevňován a přestavován. Za Thurzů koncem 16.stol. výrazně renes. přestavěn. Počátkem 18.stol. ponechán osudu a změnil se ve zříceninu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 06/2014
Rozsáhlá zřícenina druhého největšího slovenského hradu dominující výraznému skalnatému vrcholu Cibuľník (633 m) v severovýchodní části Súľovských vrchů.
Hrad Lietava je tvořen mohutnými, poměrně zachovalými zříceninami hradu, v jehož zdech můžeme názorně vidět vývoj od raně středověkého skalního hrádku 13. století, až po mohutnou renesanční pevnost ze 16. století, která byla opuštěna až v 18. století.
Zřícenina je nejsnáze přístupná z obce Lietava, místní část Majerovec, odkud lze snadno po modré turistické značce hrad zdolat. Naskýtají se odsud i nejkrásnější výhledy na hrad.
Hrad je celoročně volně přístupný, avšak s varováním na zvýšené riziko nebezpečí pádu.
Jan P. Štěpánek, 1.10. 2007

  historie

  Historie hradu Lietava
  Nejstarší historie Lietavského hradu je dodnes opředena mlhou tajemství. Podle prastaré pověsti stávalo na místě dnešního hradu místo, kde se konaly oběti slovanské bohyni Ladě, v některých pramenech označované i jako Lietva. Pravděpodobnější však je, že hrad získal název podle říčky Rajčianky tekoucí nedaleko hradu. V minulosti se totiž nazývala Letava. Dle skutečnosti byl Lietavský hrad, označovaný

  Jan P. Štěpánek podle M. Slámka: Kamenní strážcovia, Bratislava 2004, 10.4. 2007
  Majitelé hradu Lietava
  1321 Matúš Čák Trenčianský (+ 1321) - Ondrej de Lithwa 1342 - 1360 – Ludovít I. 1360 – 1369 - Štefan Bebek z Plešivca (kuriální soudce) 1369 – 1401 - Ladislav Bebek z Plešivca (syn předchozího) /komorný pokladník, + 1401/ 1401 – 1397 - Jan Bebek z Plešivca (syn předchozího) 1397 – Sandzivogius, též Sedziwoj z Ostrogu (kališský palatín) 1407 - Leustach a Peter z Jelšavy 1410 – Jan Bebek z Plešivca

  archiv Jiřího Tichánka, 14.11. 2007

  popis

  Popis hradu Lietava
  Nejstarší část hradu, jádro hradu, tvoří tzv. Horní hrad, jemuž dominuje torzo staré obytné a strážní věže v jižní části, čili směrem k přístupové šíji. Za věží se krčil hradní palác (severovýchodní část nádvoří) a nádvoří obehnané vysokou zdí přizpůsobenou tvaru skalního hřebene. Ve východní části jádra hradu byla na skalnatém jazykovitém výběžku umístěna gotická hradní kaple, dnes

  Jan P. Štěpánek, 1.10. 2007

  Půdorys místa

  půdorys hradu, vyznačeno dochované zdivo, bez rozlišení stavebních fází
  © Združenie na záchranu lietavského hradu, www.hradlietava.sk
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

   kostel sv. Heleny
   Šarkania diera
   Hradná
   Suľov
   Hričov
   židovský hřbitov
   Suľovský hrad
   Neologická synagoga
   Ortodoxní synagoga
   Žilinský hrad
   kostel sv. Jiří
   Budatín
   Divinka
   Teplička nad Váhom
   synagoga
   Bytča
   Sobášný palác
   kostel Všech svatých
   Strečno
   Gbeľany
   Gbeľany
   Mikšová
   Starhrad
   Krasňany
   Trebostovo
   Trebostovo
  Kontaktní informace
  Združenie na záchranu Lietavského hradu /ZnZLH/
  č. 222
  Lietava 013 18
  Slovenská republika
  http://www.hradlietava.sk
  chobot@hradlietava.sk
  Základní informace místa
  ID místa: 4905
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 2.10.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama