Původně částečně roubená kaple rodiny Schilderových byla postavena koncem 17. stol. V letech 1765-1767 byla barokně přestavěna a rozšířena. Svému účelu sloužila až do roku 1945, kdy začala chátrat. Dnes slouží jako muzeum.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2018
Kaple Nejsvětější Trojice stojí na Kapličkovém vrchu nad Malou Morávkou. Vede k ní 300 m dlouhá stezka, která je zakončena kamenným schodištěm stoupajícím až před kapli. U kaple je pěkný výhled na horní konec Malé Morávky. Kaple slouží jako soukromé muzeum Kapličkový vrch, k němuž patří i nedaleká památkově chráněná stodola. Muzeum je otevřeno od května do října, ale je nutná předchozí telefonická dohoda.
Luděk Vláčil - zdroj:https://www.muzejnik.cz/kontakt.php a další, 31.7. 2018
historie

Původně měla na Kapličkovém vrchu stát středověká strážní věž, kterou údajně zbořila drancující švédská vojska v poslední fázi třicetileté války (kolem r. 1641). Středověké využití vrchu dokládají četné nálezy z 13.-14. století, které jsou umístěny v kapli. Zřejmě v letech 1690-1693 zde byla vybudována soukromá, částečně roubená, kaple rodiny Schilderových. V 70. letech 18. století majetek, včetně kaple, získal Antonín Weiss. Za svou dnešní barokní podobu vděčí jeho synům Karlu Josefovi a Janu Kašparovi Weissovým, ale také Augustinu Weissovi. Při přestavbě v roce 1765 byla nahrazena malá roubená loď větší zděnou. Ze staré kaple zůstal zachován zděný presbytář a dřevěný kazetový strop se 34 samostatnými obrazy. Kaple byla slavnostně vysvěcena 6. června 1767. V roce 1865 byla stavba opravena, ale již v roce 1945 byla opuštěna a začala chátrat. Rekonstrukce se dočkala teprve v letech 1985-1992, kdy byla i elektrifikována.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.rymarovsko.cz, https://www.muzejnik.cz a další, 31.7. 2018

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Malá Morávka

Místa v okolí

 Malá Morávka
 kaple sv. Josefa
 lípa Hadí královna
 Nová Ves
 barokní most
 Moravická kyselka
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 kaple sv. Huberta
 Malá Štáhle
 Hubertov
 vodopád
 Alfrédova chata
 hraniční sloup
 kostel sv. Barbory
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 Jelení studánka
 chata Barborka
 Praděd
 kaple sv. Antonína
 Janovice
 Zelené kameny
 Františkova myslivna
 Spitzerova vila
 Ztracené kameny
 kaple sv. Hedviky
 kostel sv. Michala
 mincovna
 radnice
 Rýmařov
 městské hradby
 chata Švýcárna
 Freudenštejn
 Fürstenwalde
 kaple sv. Michala
 městské hradby
 Gabrielův dům
 panský dům
 Bruntál
 Stará radnice
 kašna
 kostel sv. Michala
 Vrbno pod Pradědem
 evangelický kostel
 evangelická zvonice
 Vysoký vodopád
 kostel sv. Josefa
 Tlustá Berta
 Strálek
 Široká Niva
 kostel sv. Václava
 Široká Niva
 Pustý zámek
 kostel sv. Kateřiny
 Rabenštejn
 kosárna
 kaple sv. Antonína
 Rabštejn
 Mnichov
 Červenohorské sedlo
 Rešov
 Na Skalce
 Dolní Holčovice
 Vozka
Kontaktní informace
Tel: 602 732 056
http://www.muzejnik.cz/kontakt.php
muzejnik@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 13937
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.8.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama