Původně částečně roubená kaple rodiny Schilderových byla postavena koncem 17. stol. V letech 1765-1767 byla barokně přestavěna a rozšířena. Svému účelu sloužila až do roku 1945, kdy začala chátrat. Dnes slouží jako muzeum.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2018
Kaple Nejsvětější Trojice stojí na Kapličkovém vrchu nad Malou Morávkou. Vede k ní 300 m dlouhá stezka, která je zakončena kamenným schodištěm stoupajícím až před kapli. U kaple je pěkný výhled na horní konec Malé Morávky. Kaple slouží jako soukromé muzeum Kapličkový vrch, k němuž patří i nedaleká památkově chráněná stodola. Muzeum je otevřeno od května do října, ale je nutná předchozí telefonická dohoda.
Luděk Vláčil - zdroj:https://www.muzejnik.cz/kontakt.php a další, 31.7. 2018
historie

Původně měla na Kapličkovém vrchu stát středověká strážní věž, kterou údajně zbořila drancující švédská vojska v poslední fázi třicetileté války (kolem r. 1641). Středověké využití vrchu dokládají četné nálezy z 13.-14. století, které jsou umístěny v kapli. Zřejmě v letech 1690-1693 zde byla vybudována soukromá, částečně roubená, kaple rodiny Schilderových. V 70. letech 18. století majetek, včetně kaple, získal Antonín Weiss. Za svou dnešní barokní podobu vděčí jeho synům Karlu Josefovi a Janu Kašparovi Weissovým, ale také Augustinu Weissovi. Při přestavbě v roce 1765 byla nahrazena malá roubená loď větší zděnou. Ze staré kaple zůstal zachován zděný presbytář a dřevěný kazetový strop se 34 samostatnými obrazy. Kaple byla slavnostně vysvěcena 6. června 1767. V roce 1865 byla stavba opravena, ale již v roce 1945 byla opuštěna a začala chátrat. Rekonstrukce se dočkala teprve v letech 1985-1992, kdy byla i elektrifikována.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.rymarovsko.cz, https://www.muzejnik.cz a další, 31.7. 2018

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Malá Morávka

Místa v okolí

 Malá Morávka
 kaple sv. Josefa
 lípa Hadí královna
 barokní most
 Moravická kyselka
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 kaple sv. Huberta
 Malá Štáhle
 Hubertov
 vodopád
 Alfrédova chata
 hraniční sloup
 kostel sv. Barbory
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 Jelení studánka
 chata Barborka
 Praděd
 Janovice
 Františkova myslivna
 Zelené kameny
 Spitzerova vila
 kaple sv. Hedviky
 Ztracené kameny
 mincovna
 kostel sv. Michala
 radnice
 Rýmařov
 městské hradby
 chata Švýcárna
 kaple sv. Michala
 Freudenštejn
 Fürstenwalde
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 Gabrielův dům
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Vrbno pod Pradědem
 kostel sv. Michala
 kašna
 evangelická zvonice
 kostel sv. Josefa
 Tlustá Berta
 Strálek
 Široká Niva
 kostel sv. Václava
 Široká Niva
 Pustý zámek
 kostel sv. Kateřiny
 Rabenštejn
 kosárna
 kaple sv. Antonína
 Rabštejn
 Mnichov
 Červenohorské sedlo
 Rešov
 Dolní Holčovice
 Vozka
Kontaktní informace
Tel: 602 732 056
http://www.muzejnik.cz/kontakt.php
muzejnik@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 13937
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.8.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama