Zdevastovaný gotický kostel sv. Jiří z 15. století. Barokně upravován. Kostel je jediným mementem na zaniklou pohraniční obec Pelhřimovy.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jiří s novou střechou
© Zuzana Holasová, 11/2009
Jde o poničený gotický kostel z 15. století, upravený barokně, s průčelím z počátku 19. století. Je to jediná větší památka na již zaniklou obec Pelhřimovy. Vzhledem k tomu, že šlo o německou obec, byla po druhé světové válce vylidněna. To, že zde stály obytné domy připomínají jen četné základy obvodového zdiva. V místech, kde zřejmě bývaly rozkvetlé sady jsou niní pitvorně zkroucené hrušky a jabloně. Nejvíce zamrazí návštěva starého německého hřbitova. Desítky náhrobků zde leží vyvrácené na zemi. Na pozůstalé dnes již nikdo nevzpomene. Obec leží na samých hranicích s Polskem. Pokud byste chteli, můžete po zarostlém můstku překročit "čáru" a navštívit dosud obydlenou obec Pielgrzymów. Do samotné obce se dostanete ze Slezských Rudoltic. Vydáte se směrem na jih k hranicím. Pojedete po polní cestě asi tak 6 km až dorazíte na místo. My jsme tam jeli na kolech ale potkali jsme auto plně naložené našimi rómskými spoluobčany, kterak si to šine opačným směrem, s nákladem nasbíraných jablek. Každopádně bez mapy nedoporučuji se sem vydávat. Pokud spoléháte na to, že se doptáte tak pohoříte, protože ani většina místních nevěděla o co jde.
Marius Dee, 3.2. 2006
turistické

V současné době probíhá rekonstrukce

V současné době probíhá rekonstrukce kostela .Byli opraveny okna a vsazeny mříže a opravena věž. Ještě je kostel stále volně přístupný . Ke kostelu vede polní cesta, která po dešti je nesjízdná .

Luděk Vláčil , 13.5. 2014

historie

Zřícenina gotického kostela sv. Jiří v Pelhřímovech

Na hranici s Polskem, 8 km od Města Albrechtice se nacházela německy osídlená obec Pelhřímovy. Po 2. světové válce, po odsunu Němců, nechali komunisté obec zlikvidovat. Vše bylo srovnáno se zemí a po osídlení zde zůstaly jen zbytky základů domů zarostlé bujnou vegetací a přestárlé ovocné stromy v místech bývalých sadů. Posledním svědkem existence obce je značně zchátralý kostel sv. Jiří. O jeho záchranu usilují již několik let aktivisté Hnutí Duha Jeseníky, kteří tu každé léto pořádají tábor mládeže zabývající se obnovou této kulturní památky.

Zuzana Holasová , 29.11. 2009

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Slezské Rudoltice

Místa v okolí

 Slezské Rudoltice
 Hrozová
 Hraniční vrch
 Fulštejn
 Gebauerova hrobka
 Linhartovy
 Kobylí
 Dívčí Hrad
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Hošťálkovy
 Burkvíz
 Ježník
 evangelický kostel
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 radnice
 městské hradby
 Krnov
 židovský hřbitov
 Hynčice
 kostel sv. Mikuláše
 Cvilín
 Eldorado
 Jindřichov
 Cvilín
 Dolní Holčovice
 Brantice
 Slezské Pavlovice
 Zátor
 Branice
 kostel sv. Tekly
Základní informace místa
ID místa: 3884
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama