Zdevastovaný gotický kostel sv. Jiří z 15. století. Barokně upravován. Kostel je jediným mementem na zaniklou pohraniční obec Pelhřimovy.
Hlavní obrázek místa
ruina kostela sv. Jiří v zaniklých Pelhřimovech
© Marius Dee 09/2004
Jde o poničený gotický kostel z 15. století, upravený barokně, s průčelím z počátku 19. století. Je to jediná větší památka na již zaniklou obec Pelhřimovy. Vzhledem k tomu, že šlo o německou obec, byla po druhé světové válce vylidněna. To, že zde stály obytné domy připomínají jen četné základy obvodového zdiva. V místech, kde zřejmě bývaly rozkvetlé sady jsou niní pitvorně zkroucené hrušky a jabloně. Nejvíce zamrazí návštěva starého německého hřbitova. Desítky náhrobků zde leží vyvrácené na zemi. Na pozůstalé dnes již nikdo nevzpomene. Obec leží na samých hranicích s Polskem. Pokud byste chteli, můžete po zarostlém můstku překročit "čáru" a navštívit dosud obydlenou obec Pielgrzymów. Do samotné obce se dostanete ze Slezských Rudoltic. Vydáte se směrem na jih k hranicím. Pojedete po polní cestě asi tak 6 km až dorazíte na místo. My jsme tam jeli na kolech ale potkali jsme auto plně naložené našimi rómskými spoluobčany, kterak si to šine opačným směrem, s nákladem nasbíraných jablek. Každopádně bez mapy nedoporučuji se sem vydávat. Pokud spoléháte na to, že se doptáte tak pohoříte, protože ani většina místních nevěděla o co jde.
Marius Dee, 3.2. 2006
turistické

V současné době probíhá rekonstrukce

V současné době probíhá rekonstrukce kostela .Byli opraveny okna a vsazeny mříže a opravena věž. Ještě je kostel stále volně přístupný . Ke kostelu vede polní cesta, která po dešti je nesjízdná .

Luděk Vláčil , 13.5. 2014

historie

Zřícenina gotického kostela sv. Jiří v Pelhřímovech

Na hranici s Polskem, 8 km od Města Albrechtice se nacházela německy osídlená obec Pelhřímovy. Po 2. světové válce, po odsunu Němců, nechali komunisté obec zlikvidovat. Vše bylo srovnáno se zemí a po osídlení zde zůstaly jen zbytky základů domů zarostlé bujnou vegetací a přestárlé ovocné stromy v místech bývalých sadů. Posledním svědkem existence obce je značně zchátralý kostel sv. Jiří. O jeho záchranu usilují již několik let aktivisté Hnutí Duha Jeseníky, kteří tu každé léto pořádají tábor mládeže zabývající se obnovou této kulturní památky.

Zuzana Holasová , 29.11. 2009

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Slezské Rudoltice

Místa v okolí

 Slezské Rudoltice
 Hrozová
 Hraniční vrch
 Fulštejn
 Gebauerova hrobka
 Linhartovy
 Kobylí
 Dívčí Hrad
 Strážnice
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Hošťálkovy
 Burkvíz
 Ježník
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 městské hradby
 radnice
 Krnov
 židovský hřbitov
 Hynčice
 kostel sv. Mikuláše
 Cvilín
 Eldorado
 Jindřichov
 Cvilín
 Dolní Holčovice
 Brantice
 Slezské Pavlovice
 Zátor
 Branice
 kostel sv. Tekly
 Široká Niva
 Široká Niva
Základní informace místa
ID místa: 3884
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama