Původně tvrz z přelomu 15. a 16. stol.V letech 1548 - 1565 za Supů z Fulštejna již menší renesanční zámek. Později za Hodiců zámek rozšířen a při zámku zřízen okázalý park.
Hlavní obrázek místa
Vstupní průčelí
Vstupní část zámku s věží
© Roman Krejčí 6.4.2002
Obec Slezské Rudoltice leží v tzv. Osoblažském výběžku, při hranici s Polskem. Zámek, který zažil svůj největší rozkvět v polovině 18. stol., se nachází ve východní části obce. Vstup do zámeckého parku přímo z malého náměstí. Pro svůj mírně zvlněný terén je oblast dnes oblíbena zejména cyklisty
L.P., 21.11. 2006
historie

Poprvé jsou Slezské Rudoltice písemně zmiňovány roku 1255, kdy Herbort z Fulštejna dostal lénem toto panství od olomoucké biskupa Bruna ze Schaumburku. Za Fulštejnů zde nejspíše na přelomu 15. a 16. stol. vznikla tvrz a v letech 1548 - 1565 menší renesanční zámek. Dalšími vlastníky byli Sedlničtí z Choltic, hrabě Maxmilián z Dittrechsteinu a od roku 1630 Jiří svobodný pán z Hodic. Již Jan Jiří a Petr Starší Sedlnický z Choltic na přelomu 16. a 17. stol. zámek renesečně přebudovali. Z Hodických s přestavbou započal na přelomu 17. a 18. stol. hrabě Karel Josef z Hodic. Zejména za hraběte Alberta Hodice ve druhé polovině 18. stol. došlo k mohutnému rozmachu zámku a úpravě parku, který zámek obklopoval. Park se stal jedním z nejznámějších v Evropě a byl někdy nazýván „Slezským Versailles". Hrabě Albert se však natolik zadlužil, že musel před věřiteli utéct do Polska. Později zámek vlastnili…  číst dále

L.P. podle materiálů poskytnutých na zámku., 21.11. 2006

otvíračka

Otevřen pro veřejnost v roce 2006 od 6. května do 1. října V sobotu a v neděli od 14:00 h do 18:00 h O možnosti návštěvy je lépe se informovat předem : Tel.: + 420 554 656 105

21.11. 2006

Půdorys místa

Půdorys přízemí, Slezské Rudoltice - půdorys přízemí zámku
Plaček M., Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, 3. vydání, 2001, str. 317, obr. 357
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Hrozová
 kostel sv. Jiří
 Gebauerova hrobka
 Fulštejn
 Dívčí Hrad
 Hraniční vrch
 městské hradby
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Linhartovy
 Kobylí
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Slezské Pavlovice
 Burkvíz
 Jindřichov
 Hynčice
 Hošťálkovy
 evangelický kostel
 městské hradby
 Ježník
 kostel sv. Martina
 Krnov
 radnice
 Eldorado
 Cvilín
 Dolní Holčovice
 Cvilín
Kontaktní informace
Slezské Rudoltice 1
793 97 Slezské Rudoltice

Vlastnik:
Česká republika
Provozovatel:
Zdravotnické zabezpečení krizových stavů
Kamenná
262 31 Milín
Tel: + 420 554 656 105
http://www.sweb.cz/ourudoltice/zamek.htm
Základní informace místa
ID místa: 2881
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama