Původně tvrz z přelomu 15. a 16. stol.V letech 1548 - 1565 za Supů z Fulštejna již menší renesanční zámek. Později za Hodiců zámek rozšířen a při zámku zřízen okázalý park.
Hlavní obrázek místa
Vstupní průčelí
Vstupní část zámku s věží
© Roman Krejčí 6.4.2002
Obec Slezské Rudoltice leží v tzv. Osoblažském výběžku, při hranici s Polskem. Zámek, který zažil svůj největší rozkvět v polovině 18. stol., se nachází ve východní části obce. Vstup do zámeckého parku přímo z malého náměstí. Pro svůj mírně zvlněný terén je oblast dnes oblíbena zejména cyklisty
L.P., 21.11. 2006
historie

Poprvé jsou Slezské Rudoltice písemně zmiňovány roku 1255, kdy Herbort z Fulštejna dostal lénem toto panství od olomoucké biskupa Bruna ze Schaumburku. Za Fulštejnů zde nejspíše na přelomu 15. a 16. stol. vznikla tvrz a v letech 1548 - 1565 menší renesanční zámek. Dalšími vlastníky byli Sedlničtí z Choltic, hrabě Maxmilián z Dittrechsteinu a od roku 1630 Jiří svobodný pán z Hodic. Již Jan Jiří a Petr Starší Sedlnický z Choltic na přelomu 16. a 17. stol. zámek renesečně přebudovali. Z Hodických s přestavbou započal na přelomu 17. a 18. stol. hrabě Karel Josef z Hodic. Zejména za hraběte Alberta Hodice ve druhé polovině 18. stol. došlo k mohutnému rozmachu zámku a úpravě parku, který zámek obklopoval. Park se stal jedním z nejznámějších v Evropě a byl někdy nazýván „Slezským Versailles". Hrabě Albert se však natolik zadlužil, že musel před věřiteli utéct do Polska. Později zámek vlastnili…  číst dále

L.P. podle materiálů poskytnutých na zámku., 21.11. 2006

otvíračka

Otevřen pro veřejnost v roce 2006 od 6. května do 1. října V sobotu a v neděli od 14:00 h do 18:00 h O možnosti návštěvy je lépe se informovat předem : Tel.: + 420 554 656 105

21.11. 2006

Půdorys místa

Půdorys přízemí, Slezské Rudoltice - půdorys přízemí zámku
Plaček M., Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, 3. vydání, 2001, str. 317, obr. 357
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Hrozová
 kostel sv. Jiří
 Gebauerova hrobka
 Fulštejn
 Dívčí Hrad
 Hraniční vrch
 Strážnice
 městské hradby
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Linhartovy
 Kobylí
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Slezské Pavlovice
 Burkvíz
 Jindřichov
 Hynčice
 Hošťálkovy
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Ježník
 radnice
 Krnov
 Eldorado
 Cvilín
 Dolní Holčovice
 Cvilín
Kontaktní informace
Slezské Rudoltice 1
793 97 Slezské Rudoltice

Vlastnik:
Česká republika
Provozovatel:
Zdravotnické zabezpečení krizových stavů
Kamenná
262 31 Milín
Tel: + 420 554 656 105
http://www.sweb.cz/ourudoltice/zamek.htm
Základní informace místa
ID místa: 2881
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama