Městské hradby se prvně zmiňují r. 1275. R. 1389 byly zesíleny na zákl. finanční podpory biskupa Mikuláše z Rýzmburka. Po r. 1570 rozšířeny na severozáp. straně. Součástí hradeb byly dvě věže a tři brány - Horní, Dolní a Jižní brána. Opevnění zbořeno před r. 1836, zachovaly se jen jeho framenty.
Hlavní obrázek místa
městské hradby u židovského hřbitova
© Rodochrozit, 06/2012
Fragmenty městských hradeb dokládají původní hrazené město Osoblahu. Dochovaly se nejlépe mezi ulicemi Pod Hradbami a Hrnčířská, k dalším zbytkům městských hradeb přiléhá židovský hřbitov.
Rodochrozit, 30.6. 2012
historie

Obec Osoblaha se prvně zmiňuje roku 1233, v době, kdy byla centrem rozsáhlého panství olomouckého biskupství. R. 1275 se připomíná biskupský hrad v Osoblaze, ve stejném roce jsou prvně zmiňovány v písemných pramenech i hradby města. Roku 1389 udělil olomoucký biskup Mikuláš z Rýzmburka městu odúmrť za účelem zesílení městských hradeb, které bylo následně provedeno. V historii hradby čelili opakovaným útokům při obléhání; roku 1424 město obléhal Zikmund Korybutovič a roku 1420 husité. Po roce 1570 byly hradby na severozápadě rozšířeny, patrně aby pojaly i židovský hřbitov. Součástí hradeb byla válcová Vězeňská věž na severní straně a druhá taková věž na jih od kostela. Na severozápadě bývala Horní brána (renesanční, stávala v někdejší Novoměstské ulici směrem k Prudníku, zbořena před r. 1836) na severovýchodě Dolní (Stará) brána (v tehdejší židovské čtvrti – Židovské ulici, nízká věž s průjezdem a hrotitou střechou,…  číst dále

E. Horáková podle Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Karel Kuča, Libri r. 2000; Encyklopedie městských bran v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Zdeněk Fišera, Libri r. 2007, 10.9. 2012

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Osoblaha

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Slezské Pavlovice
 Fulštejn
 Gebauerova hrobka
 Dívčí Hrad
 Hrozová
 Slezské Rudoltice
 kostel sv. Jiří
 Jindřichov
 Hraniční vrch
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Linhartovy
 Hynčice
 Eldorado
Základní informace místa
ID místa: 10864
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama