Zámek vznikl přestavbou hospodářské budovy dvora, a to na přelomu 70. a 80. let 19. století, kdy léna Hrozová a Moravské Pelhřimovy vlastnili příslušníci slezského rytířského rodu Pinů pocházejicího původně z italské Lombardie. V roce 1908 jej koupil Josef Schofer, jehož rodině zůstal zámek až do roku 1945.
Hlavní obrázek místa
Severní nádvorní průčelí
© Dušan Dohňanský 03/2018
V roce 1617 zdědil Bedřich Sedlnický po svém zemřelém otci Jaroslavu Sedlnickém léna Hrozová a Moravské Pelhřimovy a pravděpodobně v této době tam vybudoval skromné sídlo v podobě tvrze, jenž se poprvé připomína v roce 1630. V roce 1766 byla obě léna postoupena Janu Josefovi Antonínovi Pinovi z Friedenthalu, příslušníku slezského rytířského rodu Pinů, původem z italské Lombardie. Jakub Felix Pino někdy v letech 1779- 1790 dřevěnou tvrz přeměnil a částečně přestavěl na nový zděný barokní zámek. Ten ale nebyl vůbec udržován a v roce 1877 byl pro špatný stav zbourán. Zbořený objekt byl na přelomu 70. a 80. let 19. století nahrazen zámkem novým, který vznikl přestavbou hospodářské budovy dvora nacházejicí se severně od původního zámku. Poslední držitelé Hrozové bratři Viktor, Pavel a Heřman Pinové se časem přesídlili do Vídně a zámek začal sloužit jako sídlo správy velkostatku. V roce 1908 část zadluženého statku i se zámkem koupil Josef Schofer a jeho rodina jej vlastnila až do roku 1945, kdy byl konfiskován. Sloužil pak Státnímu statku Osoblaha, později jako rekreační objekt. Zámek je architektonicky nevýrazná přízemní obdelníková budova se sedlovou střechou a s podstřešními místnostmi na severní a jižní straně. Na východním průčelí je zchované kamenné ostění oken stejně jako letopočet 1922 zaznamenávající zřejmě nějakou úpravu zámku.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 1.7. 2020

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Hrozová

Místa v okolí

 Slezské Rudoltice
 Gebauerova hrobka
 Fulštejn
 kostel sv. Jiří
 městské hradby
 Dívčí Hrad
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Strážnice
 Hraniční vrch
 Kobylí
 Linhartovy
 Slezské Pavlovice
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 městské hradby
 radnice
 Krnov
 Jindřichov
 Hošťálkovy
 Burkvíz
 Ježník
 Cvilín
 Hynčice
 Eldorado
Základní informace místa
ID místa: 15046
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama