Zámek vznikl přestavbou hospodářské budovy dvora, a to na přelomu 70. a 80. let 19. století, kdy léna Hrozová a Moravské Pelhřimovy vlastnili příslušníci slezského rytířského rodu Pinů pocházejicího původně z italské Lombardie. V roce 1908 jej koupil Josef Schofer, jehož rodině zůstal zámek až do roku 1945.
Hlavní obrázek místa
Severní nádvorní průčelí
© Dušan Dohňanský 03/2018
V roce 1617 zdědil Bedřich Sedlnický po svém zemřelém otci Jaroslavu Sedlnickém léna Hrozová a Moravské Pelhřimovy a pravděpodobně v této době tam vybudoval skromné sídlo v podobě tvrze, jenž se poprvé připomína v roce 1630. V roce 1766 byla obě léna postoupena Janu Josefovi Antonínovi Pinovi z Friedenthalu, příslušníku slezského rytířského rodu Pinů, původem z italské Lombardie. Jakub Felix Pino někdy v letech 1779- 1790 dřevěnou tvrz přeměnil a částečně přestavěl na nový zděný barokní zámek. Ten ale nebyl vůbec udržován a v roce 1877 byl pro špatný stav zbourán. Zbořený objekt byl na přelomu 70. a 80. let 19. století nahrazen zámkem novým, který vznikl přestavbou hospodářské budovy dvora nacházejicí se severně od původního zámku. Poslední držitelé Hrozové bratři Viktor, Pavel a Heřman Pinové se časem přesídlili do Vídně a zámek začal sloužit jako sídlo správy velkostatku. V roce 1908 část zadluženého statku i se zámkem koupil Josef Schofer a jeho rodina jej vlastnila až do roku 1945, kdy byl konfiskován. Sloužil pak Státnímu statku Osoblaha, později jako rekreační objekt. Zámek je architektonicky nevýrazná přízemní obdelníková budova se sedlovou střechou a s podstřešními místnostmi na severní a jižní straně. Na východním průčelí je zchované kamenné ostění oken stejně jako letopočet 1922 zaznamenávající zřejmě nějakou úpravu zámku.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 1.7. 2020
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Hrozová

Místa v okolí

 Slezské Rudoltice
 Gebauerova hrobka
 Fulštejn
 kostel sv. Jiří
 městské hradby
 Dívčí Hrad
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Strážnice
 Hraniční vrch
 Kobylí
 Linhartovy
 Slezské Pavlovice
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 městské hradby
 radnice
 Krnov
 Jindřichov
 Hošťálkovy
 Burkvíz
 Ježník
 Cvilín
 Hynčice
 Eldorado
Základní informace místa
ID místa: 15046
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama