Zámek vznikl přestavbou hospodářské budovy dvora, a to na přelomu 70. a 80. let 19. století, kdy léna Hrozová a Moravské Pelhřimovy vlastnili příslušníci slezského rytířského rodu Pinů pocházejicího původně z italské Lombardie. V roce 1908 jej koupil Josef Schofer, jehož rodině zůstal zámek až do roku 1945.
Hlavní obrázek místa
Severní nádvorní průčelí
© Dušan Dohňanský 03/2018
V roce 1617 zdědil Bedřich Sedlnický po svém zemřelém otci Jaroslavu Sedlnickém léna Hrozová a Moravské Pelhřimovy a pravděpodobně v této době tam vybudoval skromné sídlo v podobě tvrze, jenž se poprvé připomína v roce 1630. V roce 1766 byla obě léna postoupena Janu Josefovi Antonínovi Pinovi z Friedenthalu, příslušníku slezského rytířského rodu Pinů, původem z italské Lombardie. Jakub Felix Pino někdy v letech 1779- 1790 dřevěnou tvrz přeměnil a částečně přestavěl na nový zděný barokní zámek. Ten ale nebyl vůbec udržován a v roce 1877 byl pro špatný stav zbourán. Zbořený objekt byl na přelomu 70. a 80. let 19. století nahrazen zámkem novým, který vznikl přestavbou hospodářské budovy dvora nacházejicí se severně od původního zámku. Poslední držitelé Hrozové bratři Viktor, Pavel a Heřman Pinové se časem přesídlili do Vídně a zámek začal sloužit jako sídlo správy velkostatku. V roce 1908 část zadluženého statku i se zámkem koupil Josef Schofer a jeho rodina jej vlastnila až do roku 1945, kdy byl konfiskován. Sloužil pak Státnímu statku Osoblaha, později jako rekreační objekt. Zámek je architektonicky nevýrazná přízemní obdelníková budova se sedlovou střechou a s podstřešními místnostmi na severní a jižní straně. Na východním průčelí je zchované kamenné ostění oken stejně jako letopočet 1922 zaznamenávající zřejmě nějakou úpravu zámku.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 1.7. 2020
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Hrozová

Místa v okolí

 Slezské Rudoltice
 Gebauerova hrobka
 Fulštejn
 kostel sv. Jiří
 městské hradby
 Dívčí Hrad
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Hraniční vrch
 Kobylí
 Linhartovy
 Slezské Pavlovice
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 kostel sv. Martina
 radnice
 městské hradby
 evangelický kostel
 Krnov
 Jindřichov
 Hošťálkovy
 Burkvíz
 Ježník
 Cvilín
 Hynčice
 Eldorado
Základní informace místa
ID místa: 15046
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama