Původně renesanční opevněný zámek (kaštieľ) nechal v letech 1636-1641 postavit Melichar Ostrolúcky podle projektu Abrahama Artze. V 2. polovině 18. stol. barokně upraven. Na zámku se narodila Adela Ostrolúcka. V majetku rodu do r. 1947. Později byty a státní archiv. Dnes v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Nevelká obec Ostrá Lúka se nachází na středním Slovensku jihozápadně od města Zvolen. V těsné blízkosti obce se rozkládá chráněná krajinná oblast Štiavnické vrchy. Dominantní stavbou malebné obce je barokně-renesanční zámek (slovensky kaštieľ), u něhož se nachází pietní místo s pozůstatky evangelického kostela a hrobkou rodu Ostrolúckých (viz samostatné heslo). Zámek leží na jižním okraji obce a v současnosti není veřejnosti přístupný. V severní části dnešního hřbitova měl dříve stát kostel Zjevení Páně. V centru obce je muzeum obce Ostrá Lúka.
Luděk Vláčil, 5.12. 2020
popis

Zámek (kaštieľ) je dvoupodlažní renesanční stavba obdélného půdorysu s dvěma nárožními věžemi krytá mansardovou střechou. V ose hlavního průčelí je mělký rizalit ukončený trojúhelníkovým tympanonem s erbem Ostrolúckych. Ve věžích se zachovaly střílny. Zámek je trojtraktové dispozice s průběžnou chodbou, z které vedou do poschodí dvě schodiště. Na poschodí na klenbách je nástěnná malba s rostlinnými motivy z 18. století. V zámku Ostrolúckych je umístěna kamenná středověká křtitelnice ze zaniklého kostela Zjevení Páně. V přízemí se nachází kamenná deska s datací 1636 a nápisem: "Nechť tento dům stojí do té doby, dokud mravenec nevypije moře a želva neobejde svět".

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 5.12. 2020

historie

S historií Ostré Lúky je úzce spjat šlechtický rod Ostrolúckych (Osztroluczky, Osztrolukai), který získal zdejší majetky darem. V roce 1286 král Ladislav IV. obnovil darovací listinu na celý majetek Ottovi de Ostroluka. Nejstarším známým členem rodu Ostrolúckych je ale až Juraj Ostrolúcky, jenž byl v letech 1512-1518 podžupanem Zvolenské stolice. O nejstarším sídle tohoto rodu nejsou žádné informace. Současný, původně opevněný renesanční, zámek vyprojektoval a postavil, snad na místě staršího sídla, v letech 1636-1641 Abraham Artz z Banské Štiavnice pro Melichara Ostrolúckého. V 1. polovině 18. století se v prostorách zámku konaly evangelické bohoslužby, a to až do vybudování nového chrámu v r. 1742. Ve 2. polovině 18. století za Alexandera Ostrolúckého (1734-1777) a Žofie Alžbety Gostoni de Kranč (1742-1800) nebo jejich syna Ľudovíta Ostrolúckého (1772-1813) a jeho manželky Ludoviky rozené Rothsütz (1773-1810), došlo…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.czostraluka.sk/index.php, https://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 16.9. 2020

Slovensko, Banskobystrický,  Zvolen  ( ZV ),

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Dobrá Niva
 Zvolenský zámok
 Šášov
 Hronsek
 Hronsek
 Zolná
 kostel sv. Matouše
 Žiar nad Hronom
 Glanzenberg
 Joergesův dům
 židovský hřbitov
 Hellenbachův dům
 Starý zámok
 Nový zámok
 radnice
 sýpka
 Svätý Anton
Základní informace místa
ID místa: 15159
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama