
Hrad zaujímal úzkou ostrožnu nad pravým břehem Labe. Od stoupajícího svahu údolí řeky byla ostrožna na východě oddělena hlubokým, ve skále vylámaným šíjovým příkopem. Jádro hradu se nacházelo na protějším, západním konci ostrožny. Mezi ním a šíjovým příkopem bylo předhradí. V čele jádra hradu jsou dosud patrné pozůstatky štíhlé obdélné věže. Ta stála ještě v 19. stol. Jádro hradu se dnes jeví jako travnatý pahorek beze zdiva. Při pohledu z města je ale patrné, že jej ze tří stran stále obepíná obvodová hradba. V polygonálním západním čele hradby je dokonce patrné úzké okno s ostěním. Může tak jít o tzv. zavřený hrad (hrad pohřbený svým vlastním destrukčním materiálem). Spolu s obvodovou hradbou je na severní, západní a jižní straně jádra hradu patrná také parkánová hradba. Nejlépe zachovalou částí hradu je půlkruhová bašta, která zajišťovala flankování (boční ostřelování) severní strany hradu. Bašta je pozdním doplňkem hradu, nejspíše… číst dále
Osada Wehlen mohla být založena již českým králem Přemyslem Otakarem I. Někdy v průběhu 13. stol. nejspíše vznikl také hrad na ostrohu nad osadou. V roce 1245 získal Wehlen od krále Václava I. Jindřich der Erlauchte. Tento převod je poprvé zmiňován v roce 1269. Ve 14. a 15. stol. patřil rodu von Köckeritz. Nejpozději v 1. pol. 15. stol. o něj české království přišlo stejně jako o další okolní hrady Rathen a Königstein. Od té doby patřil Sasku a začal ztrácet na významu. V pol. 16. stol. byl opuštěn a chátral. Saský kurfiřt August Wettin jej v té době poskytl městům Hohnstein a Neustadt jako zdroj stavebního materiálu. V roce 1882 prodal stát hradní zříceninu okrašlovacímu spolku Saského Švýcarska za 300 marek. Hrad dnes s výjimkou půlkruhové bašty na severní straně patří městu. Bašta je v soukromém vlastnictví, byla obydlená ještě v osmdesátých letech 20. stol. Dnes je ale opuštěná.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.