Nejstarší a do roku 1372 hlavní městský kostel založil ve 12. století některý z míšeňských biskupů. Současná halová stavba z 2. poloviny 15. století. Četné požáry a válečná poškození. Od roku 1925 pomník padlým z I. světové války.
Hlavní obrázek místa
Pohled z radniční věže
na Mikulášský kostel, stejnojmennou věž a čtvrť.
© Ivan Grisa 04/2007
Kostel na hřbitově ve svahu nad místem původní osady Gorelic, z níž se později stalo předměstí hrazeného města. Hřbitov volně přístupný, vzhledem k permanentnímu využívání od středověku po dnešek plný pozoruhodných funerálních sochařských děl. Od centra města (Obermarkt) asi 300 m na sever.
Ivan Grisa, 6.2. 2009
historie

Kostel svatého Mikuláše ve Zhořelci

Jako základnu pro pokřesťanšťování původního slovanského obyvatelstva založil některý z míšeňských biskupů ve 12. století první zdejší kostel. O jeho podobě a velikosti neexistují žádné relevantní zprávy, pravděpodobně byl několikrát upravován. Od 15. 5. 1452 do počátku 16. století jej postupně nahradila pozdně gotická trojlodní halová stavba bez věže, která sloužila obyvatelům severního předměstí jako farní a pro celé město jako hřbitovní. Vzhledem k poloze mimo vnitřní hradby trpěl kostel válečnými událostmi a požáry. Na pohledech z let 1565 a 1575 je například vyobrazen bez střechy. Po posledním velkém požáru roku 1717 byla snesena původní klenba, kterou nahradil trámový malovaný strop, nesený původními osmibokými pilíři. Výrazně byla také zmenšena původní gotická okna. Roku 1925 se kostel změnil v památník padlým z I. světové války. Při té příležitosti byly zbourány gotické pilíře a snesen trámový strop, nahradila je rabicková…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Základní informace místa
ID místa: 7379
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama