Svatý Hrob

Heiliges Grab, Görlitz/Zhořelec
Pozoruhodným dokladem hledání duchovních jistot na konci středověku je komplex Svatého hrobu západně od města. Na místě staršího poutního místa ho nechal po návratu z pouti do Svaté země roku 1465 postavit zhořelecký primátor Georg Emmerich.
Hlavní obrázek místa
Kaple svatého Kříže od jihu
© Ivan Grisa 04/2007
Komplex Svatého hrobu stojí západně od Starého města (Altstadt). Přímo u vchodu tramvajová zastávka Heiliges Grab (od nádraží oběma zdejšími linkami směr Königshufen), na hlavní ulici lze i parkovat.
Ivan Grisa, 6.2. 2009
historie

Svatý hrob ve Zhořelci

Trojice gotických kaplí vznikla nákladem zhořeleckého primátora Georga Emmericha po jeho návratu z pouti do Jerusaléma roku 1465. Tam se vydal, aby se očistil z podezření z kacířství, které proti němu vznesli jeho političtí protivníci, neschvalující orientaci vedení města na spolupráci s Jiřím z Poděbrad. Kaple svatého Kříže se začala stavět roku 1465 na místě staršího poutního místa. Její stavba probíhala nejméně do roku 1505. Jedná se o patrovou stavbu, spodní část je zřízena jako Adamův hrob, horní jako kaple Golgoty. Kaple Božího hrobu sloužila jako soukromá svatyně Georga Emmericha. Vznikla před rokem 1500 v goticko-maurském stylu a byla jedním z inspiračních zdrojů řady dalších obdobných kaplí ve střední Evropě. Mezi oběma stojí nejmenší výklenková kaple Piety s pozdně gotickým sousoším v životní velikosti za renesanční kovanou mříží. Tradice poutí ke Svatému hrobu přetrvala i přechod města k luterství, areál byl…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Základní informace místa
ID místa: 7381
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama