Svatý Hrob

Heiliges Grab, Görlitz/Zhořelec
Pozoruhodným dokladem hledání duchovních jistot na konci středověku je komplex Svatého hrobu západně od města. Na místě staršího poutního místa ho nechal po návratu z pouti do Svaté země roku 1465 postavit zhořelecký primátor Georg Emmerich.
Hlavní obrázek místa
Kaple svatého Kříže od jihu
© Ivan Grisa 04/2007
Komplex Svatého hrobu stojí západně od Starého města (Altstadt). Přímo u vchodu tramvajová zastávka Heiliges Grab (od nádraží oběma zdejšími linkami směr Königshufen), na hlavní ulici lze i parkovat.
Ivan Grisa, 6.2. 2009
historie

Svatý hrob ve Zhořelci

Trojice gotických kaplí vznikla nákladem zhořeleckého primátora Georga Emmericha po jeho návratu z pouti do Jerusaléma roku 1465. Tam se vydal, aby se očistil z podezření z kacířství, které proti němu vznesli jeho političtí protivníci, neschvalující orientaci vedení města na spolupráci s Jiřím z Poděbrad. Kaple svatého Kříže se začala stavět roku 1465 na místě staršího poutního místa. Její stavba probíhala nejméně do roku 1505. Jedná se o patrovou stavbu, spodní část je zřízena jako Adamův hrob, horní jako kaple Golgoty. Kaple Božího hrobu sloužila jako soukromá svatyně Georga Emmericha. Vznikla před rokem 1500 v goticko-maurském stylu a byla jedním z inspiračních zdrojů řady dalších obdobných kaplí ve střední Evropě. Mezi oběma stojí nejmenší výklenková kaple Piety s pozdně gotickým sousoším v životní velikosti za renesanční kovanou mříží. Tradice poutí ke Svatému hrobu přetrvala i přechod města k luterství, areál byl…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Základní informace místa
ID místa: 7381
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama