Zříceniny hradu Václava I. (cca 1240), dokončen za Přemysla Otakara II. Už za Václava II. začíná význam upadat, r. 1569 uváděn jako pustý. Zachovány nádvorní zdi a části příček paláců a brány jádra, zbytky brány předhradí, okružní val, příkopy.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 05/2005
Hrad je možné nalézt nad stejnojmenou vesničkou asi 10 minut chůze po zelené turistické značce.
28.5. 2002

  turistické

  Z důvodů probíhajícího archeologického výzkumu je v sezóně vstup do areálu hradu zakázán
  28.5. 2002
  Zrekonstruován a plně přístupný
  Vrškamýk - jeho okolí bylo zrekultivováno, je zde uděláno menší dětské hřiště, turistická cesta okolo celé zříceniny a fotografie jak to vypadá a vypadalo před pár lety a obrázky jak před stovkamy let.
  Radek Musil , 11.7. 2012

  historie

  Zříceniny hradu na ostrohu západně od stejnojmenného městečka. Důležitý královský hrad založil Václav I. v prvé polovině 13. století, dokončen byl nejspíše za Přemysla Otakara II. Zanikl patrně již v průběhu prvé poloviny 14. století. Dispozice hradu na úzké ostrožně byla dvojdílná. Do přední části, která obsahovala zřejmě pouze dlouhou rozměrnou budovu při jedné boční straně, se vcházelo čtverhrannou věžovitou branou. Od zadního hradu ji

  ©1996 Encyklopedie českých hradů - Tomáš Durdík, 28.5. 2002

  pověsti

  Strašlivý rytíř Hunec
  Pověst vypráví o ukrutném rytíři, který trýznil své poddané až jednou, když se vydal na vyjížďku směrem ke Zduchovicům přes les se jménem Jezero, byl v tomto lese zabit. Na místě dlouho stávala malá kaplička. Dodnes se na hradě zjevuje jeho duch a straší kolemjdoucí a trempy.
  pověst, 26.10. 2002

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Shocart turistické 1:50 000

  Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  hrad
  zřícenina
  volně přístupno
  Česká republika
  Středočeský kraj
   Příbram  (PB)
  Kamýk nad Vltavou