První zmínka o tvrzi je z r. 1220, kdy na ní sídlil Budislav z Kovářova. Funkci panského sídla ztratila po r. 1592 kdy Kovářov připojil Jan Jiří ze Švamberka k Orlíku. Později zde byl hospodářský dvůr. Za pozůstatek tvrze je považováno čp. 25 či 46.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2009
Přesná lokalizace staré kovářovské tvrze není jednoznačná. Starší autoři ji uvádějí západně od kostela, v bezprostředním sousedství hřbitova, a její pozůstatky viděli v mírném návrší s náznaky příkopu a budovou dnešního čp. 46, kdysi součástí velkého hospodářského dvora. Pro tuto lokalizaci nasvědčují i předválečné nálezy klenutých sklepů a kamenných portálků, snad z předhusitské doby. Novější autoři (včetně Pocheho) za pozůstatek tvrze považují sousední čp. 25, které tvoří severovýchodní nároží hospodářského dvora. Tato budova s hlavním průčelím směřujícím na náves má rovněž klenuté sklepy, výrazné opěráky a prokazatelně renesanční části zdiva.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 6.1. 2010
historie

První písemná zmínka o tvrzi Kovářov je z roku 1220, kdy na ní sídlil vladyka Budislav z Kovářova. Druhým známým majitelem je Rynart z Kovářova, který zemřel před rokem 1318. Vývoj obce byl poněkud složitý, ve 14. století byla rozdělena na čtyři díly. Díl s tvrzí vlastnil tehdy rod Brusů z Kovářova (přídomek z Kovářova tehdy používaly i jiné drobné vladycké rody). Významným majitelem tvrze byl Matěj Brus z Kovářova, který získal za zásluhy za obranu Karlštejna od krále Zikmunda v Kovářově i další majetky. Jeho potomci prodali kovářovské majetky Janu a Matěji z Jetřichovic a od nich tvrz v roce 1497 získal Jan z Rožmberka. Celou obec Kovářov s oběma tvrzemi pak do vlastnictví v roce 1592 získal Jan Jiří ze Švamberka, který jej připojil k panství Orlík. Tím ztratila tvrz (stejně jako tvrz Nový Kovářov) funkci panského sídla. Na jejím místě pak vznikl hospodářský dvůr, mnohokrát v dějinách…  číst dále

Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 6.1. 2010

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Kovářov

Místa v okolí

 fara
 židovský hřbitov
 Skalní brána
 Kotýřina
 Zahrádka
 kaplička
 kaple sv. Anny
 Lašovice
 špitál
 Onen Svět
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Petrovice
 Jenišovice
 Vrškámen
 Voltýřov
 Žďákovský most
 Voltýřov
 Obrovy hroby
 Orlík nad Vltavou
 Obděnice
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 návesní kaple
 Husova kazatelna
 kostel sv. Jiljí
 nová synagoga
 stará synagoga
 radnice
 stará fara
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Zvíkov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Zhoř
 Plešiště
 Pořešice
 židovský hřbitov
 Vlksice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 kaple Panny Marie
 vyhlídka nad Kamýkem
 Vysoký Chlumec
 Vrškamýk
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Varvažov
 Lety
 Bukovany
 Zduchovice
 synagoga
 boží muka
 Skrýšov u Sedlčan
 Zalužany
 Poušť sv. Marka
 židovský hřbitov
 Obětní kámen
 Nadějkov
 empírový most
 Ústupenice
 Veselíčko
 Smolotely
 kostel sv. Anny
 Třebnice
 Zvěřinec
 Doubravice
 Skalice
 Zbenice
 Kupa u Jestřebic
 Chraštice
 Nedrahovice
 kostel sv. Václava
 špýchar
 Karlov
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 Opařany
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kosova Hora
Základní informace místa
ID místa: 8569
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama