Pod rozhlednou na Růžovém vrchu v Hoře Svaté Kateřiny v r.1938 postaven pomník v podobě kamene s pamětní deskou. Věnován Antonu Güntherovi, německému krušnohorskému písničkáři, lidovému básníkovi a zpěvákovi.
Hlavní obrázek místa
Pomník Anton Günthera
© Vladimír Studecký 08/2006
Pomník, v podobě kamene s pamětní deskou, se nachází pod rozhlednou na Růžovém vrchu v Hoře Svaté kateřiny. Je věnován Antonu Güntherovi, což byl známý německý krušnohorský písničkář, lidový básník a zpěvák, který psal pro laika naprosto nesrozumitelným krušnohorským německým nářečím. Dodnes jsou jeho písně v německé části Krušnohoří velmi populární.
Vladimír Studecký, 17.8. 2006

  historie

  Pamětní deska
  Pomník byl postaven v roce 1938 místním německým spolkem po písničkářově smrti. Na desce je nápis:"Fest stieh zen Volk,der Haamit trei! Anton Günther,1867-1937. Hier oben sang er mit uns seine Lieder." V českém překladu:"Pevně stojí národ věrný domovu! Anton Günther,1886-1937. Zde nahoře s námi pěl své písně." První věta textu je psána krušnohorským nářečím a pochází z Güntherovy

  Vladimír Studecký, 17.8. 2006
  Anton Günther
  Anton Günther se narodil r.1876 v Božím Daru. Bojoval v 1.světové válce, kde byl těžce raněn. Žil jako prostý chalupník a hudbou si jen vylepšoval skromné živobytí. Roku 1937 spáchal sebevraždu, jejíž pohnutky nebyly nikdy zjištěny. Pohřben je v Božím Daru a jeho hrob je dodnes hojně navštěvován ctiteli Güntherova díla. Jeho písně zlidověly a staly se téměř duchovním majetkem německého obyvatelstva hor.
  Vladimír Studecký-webové stránky, 17.8. 2006

  Vložit do oblíbených
  Ústecký kraj,  Most  (MO), Hora Svaté Kateřiny

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 4543
  Typ místa: pomník, památník
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 18.8.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama