Opevněný renesanční zámek nechal kolem r. 1565 vybudovat Abraham von Czettritz (Četryc) na místě starší tvrze, kterou postavili Schaffgotschové ve 14. stol. Později barokně přestavěn. Od r. 2002 je v soukromém vlastnictví a probíhá rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2017
Nejzajímavější stavbou polské vesnice Struga (dříve Adelsbach) je zámek Četryců (palac Czettritzów). V zámku se konají různé kulturní akce a vedlejší renesanční budova slouží jako hotel. Nedaleko vesnice se nachází rozlehlá zřícenina hradu Cisy (zamek Cisy). V okolí stojí za návštěvu veřejnosti zpřístupněný monumentální zámek Książ a romantická zřícenina Stary Książ.
Luděk Vláčil, 2.1. 2018
popis

Zámek je třípodlažní budova postavená na obdélníkovém půdorysu s boční přístavbou uzavírající vnitřní nádvoří, které bylo původně arkádové. Převážně barokní objekt s renesančními prvky a klasicistní vnitřní výzdobou je krytý mansardovou střechou, nad kterou vystupuje pětipodlažní věž s osmibokou střechou. Budova je postavena z cihel a kamene. Na fasádě se zachovaly některé renesanční prvky jako například ostění oken. V přední části je portál s ornamentální výzdobou a vlysem s osmi erby. Součástí areálu je krásně opravená budova z 16. stol. postavená na půdorysu písmene L., která je v současnosti využívána jako hotel. Areál obklopuje menší park.

Luděk Vláčil - zdroj: http://palacstruga.pl, http://www.polskiezabytki.pl, https://pl.wikipedia.org/wiki a další, 2.1. 2018

historie

První zmínka o vsi Adelungesbach (Struga) pochází z roku 1290, kdy se vzpomíná v souvislosti s výstavbou nedalekého hradu Cisy. Ve 14. století měli Schaffgotschové (Schoff) v Adelsbachu věžovou tvrz obklopenou vodním příkopem, jejíž pozůstatky se mají nacházet ve východním křídle zámku. Později byla tvrz rozšířena. V roce 1392, po smrti Anežky, připadl na čas Adelsbach a celé svídnicko-javorské knížectví České koruně. Počátkem 15. století majetek získal Ulrich von Czettritz (Četryc). Četrycové se rozhodli přesídlit z nepohodlného hradu Cisy do vsi. Opevněný renesanční zámek nechal kolem roku 1565 na místě starší tvrze vybudovat Abraham von Czettritz. V té době byla vedle zámku postavena také hospodářská budova. Starší vodní příkop byl zachován. V 17. století a poté kolem roku 1730 byl zámek barokně přestavěn na pohodlnější barokní sídlo. V 18. a 19. století byly interiéry upraveny v klasicistním slohu. V roce…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://palacstruga.pl, http://www.polskiezabytki.pl. a další, 13.5. 2017

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

Kontaktní informace
biuro@palacstruga.pl
Základní informace místa
ID místa: 13346
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama