Lovecký zámek vybudoval v polovině 19. století Filip Stillfried jako centrum loveckého revíru. Po roce 1887 zámek přechází do rukou Rudolfa Stillfrieda, po něm náležel jeho dceram Gabriele a Marianě. Dnes slouží potřebám mysliveckého sdružení Pozděchov.
Hlavní obrázek místa
Hlavní jižní vstupní průčelí.
© Dušan Dohňanský 05/2017
Obec Pozděchov, na jehož katastrálním území se lovecký zámeček nachází, leží východně od Vizovic, má asi 650 obyvatel a leží na silnici I/49 spojující Zlín se slovenskou hranicí u Střelné. Zámeček je ukryt v lesích jihovýchodně od obce, z níž k němu vede modrá turistická značka (3 km).
18.1. 2021
historie

Majitel vizovického velkostatku Filip Stillfried vystavěl v polovině 19. století v údolí, kterým protéká potok Trubiska, zámek stejného názvu. Tehdy tvořil centrum loveckého revíru. Po roce 1887 za dalšího majitele Rudolfa Stillfrieda začal být využíván jako myslivna, a to až do roku 1945. Tehdy už byl v rukou Rudolfových dcer Gabriely Draškovičové a Mariany Boos Waldeck. Obě se hlásily k německé národnosti, takže zámek jim byl v roce 1945 vyvlastněn. Postupně sloužil jednak potřebám lesní správy a jednak jako rekreační zařízení. V současné době je v majetku mysliveckého sdružení Pozděchov. Zámek je přízemní obdélníková budova krytá valbovou střechou a opatřena středovým vstupním rizalitem, jenž je zakončen štítem. V přízemí je sál pro společenské akce a v patře jsou pokoje sloužící k ubytování. Vedle zámku je ještě původní hospodářská budova.

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznáme zámky Moravy a Slezska, 17.1. 2021

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Pozděchov

Místa v okolí

 památník Ploština
 Čertovy skály
 Vartovna
 Pulčín
 Pulčínské skály
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Liptál
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Hovězí
 Královec
 Lipina
 Čubův kopec
 Vlachovice
 evangelický kostel
 Vlachovice
 Vsetín
 Maštaliska
 stará radnice
 nová radnice
 Návojná
 židovský hřbitov
 Brumov
 Janůvka
 Brumov
 Engelsberg
 kostel sv. Vojtěcha
 evangelický kostel
 Hošťálková
 Slavičín
Základní informace místa
ID místa: 15472
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama