Pevnostní areál Slavonice je ukázkou části obranné pevnostní linie ČSR budované v letech 1935–1938. Je tvořen sedmnácti objekty prvního i druhého sledu, zrekonstruovanými do původní podoby. Jedná se o významnou vojensko-technickou památku na Jindřichohradecku.
Hlavní obrázek místa
III/9/1315/A-140
© Michal Brůža, 08/2014
Areál se nachází 2 km západně od Slavonic směrem na Staré Město pod Landštejnem. Nejlepší je vydat po červené turistické značce, která nás k areálu perfektně zavede.
Rodochrozit , 5.10. 2011
popis

Pevnůstka A-140, nacházející se v těsné blízkosti horního přírodního parkoviště pro návštěvníky, je prvním objektem slavonického areálu. Na stěnách se nacházejí části neodstraněného bednění a celý objekt je usazen na tzv. skořápce, na dně stavebního výkopu o hloubce kolem jednoho metru. Další objekt A-120, který je zvenčí uveden do ideálního stavu z období mobilizace, je opatřen maskovacím nátěrem. Po jeho obvodu prochází jednořadá překážka z ostnatého drátu. Interiér je rekonstruován do stavu z počátku padesátých let, kdy byly bývalé objekty opevnění po komunistickém převratu v oblasti jižní hranice narychlo reaktivovány, aby byly připraveny pro použití v případném konfliktu s imperialistickým Rakouskem. V objektu jsou k vidění původní dveře, lafeta pro kulomety vz. 26 a 37 a další zbraně. Zachovalý pozorovací průsek k objektu A-140, který je s přihlédnutím na detail kompletně uveden do reálného stavu…  číst dále

Rodochrozit - podle informací na internetu, 5.10. 2011

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Slavonice

Místa v okolí

 Pfaffenschlag
 městské opevnění
 Offermannův zámek
 panský dvůr
 historické podzemí
 Maříž
 kaple sv. Kříže
 Dačická brána
 radnice
 Slavonice – MPR
 Jemnická brána
 Mutišov
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 židovský hřbitov
 Dobrohoř
 Cizkrajov
 Slavětín
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Český Rudolec
 Landštejn
 Košťálkov
 Pomezí
 kostel sv. Linharta
 Janovské Údolí
 židovský hřbitov
 Krokovice
 Nové Hobzí
 Staré Hobzí
 kostel sv. Lamberta
 rozhledna U Jakuba
 židovský hřbitov
 Písečné
 Dačice
 kostel sv. Oldřicha
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Nové Sady
 radnice
 špitál
 Vimperk
 Dačice
 Dačice
 Panenská
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Vysoký kámen
 Kostelní Vydří
 Terezín
 Bílkov
 Řečice
 Olšany
 židovský hřbitov
 kašna
 boží muka
 Krumvald, Grünwald
 Černíč
 Budíškovice
 Myslůvka
Kontaktní informace
Pevnostní areál Slavonice
Tel: 606 124 829; 774 640 750; 723 398 420
http://www.slavonicebunkry.cz/
slavonicebunkry@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10446
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama