Nepatrné zbytky hradu připomínaného již roku 1388. Za husitských válek byl pobořen Oldřichem z Rožmberka. Dnes patrna pouze vyvýšenina, kde se zřejmě nacházelo jádro bývalého hradu a dva náspy s příkopem.
Hlavní obrázek místa
© Anežka Helánová 01/2004

Graficke pismenko Fogelhaus - Flughaus a nebo také Fuglhaus leží 1,5 km od obce Klec v těsné blízkosti rybníka. Hrad postavil pravděpodobně Oldřich z Ústí někdy v letech 1395–1410. Z hradu zůstaly terénní nerovnosti, valy, příkopy a velké množství keramických střepů.
A.Javůrek, 29.12. 2003

  turistické

  Nepatrné zbytky hradu zvaného Fugelhaus (Vogelhaus - Klec), nacházející se u obce Klec (asi 2,5 km sv. od Lomnice nad Lužnicí) na břehu stejnojmenného rybníka. Hrad, údajně připomínaný již r. 1388, byl za husitských válek pobořen Oldřichem z Rožmberka. Dnes patrna pouze vyvýšenina, kde se zřejmě nacházelo jádro bývalého hradu a dva náspy s příkopem. Místo se nachází v CHKO Třeboňsko a je velmi dobře přístupné (cca 1 km za obcí Klec směrem od

  K. Schnelzer, 23.10. 2005
  K hradu Fuglhausu dojdeme příjemnou procházkou po rovné silničce, odbočující před hrází rybníka doprava ze silnice z Klece směrem na Kolence. Asi po osmi stech metrech dojdete k usedlosti Bašta, ještě před ní ale odbočte doleva přes louku směrem k rybníku. V lesíku před rybníkem se nacházejí zbytky hradu Fuglhausu, z něhož vás nejvíce zaujme výrazný příkop. Vlastní hradisko je do značné míry zarostlé kopřivami.
  Jan Kořán, 30.8. 2006
  Zbytky hrádku Fuglhaus najdete na skalnatém, zalesněném návrší na západním břehu rybníka Klec, poblíž stejnojmenné vsi (přístup od hráze po červené značce, pak vlevo). Hrádek se nachází na kraji lesa u samoty. Zachovány jsou valy a příkopy a nepatrné zbytky zdiva. Hrádek se nachází 3 km od Lomnice nad Lužnicí. Hrádek nechal postavit zřejmě Oldřich u Ústí, příslušník rozvětveného roku Vítkovců, někdy po roce 1395. Oldřich z Rožmberka roku 1435

  28.12. 2008

  historie

  Zbytky hradu Fuglhaus u vesnice Klec
  Hrad Fuglhaus (který bývá někdy nazýván tvrzí) stával na břehu rybníka Klec, nedaleko stejnojmenné vesnice. Poprvé je ves zmiňována v roce 1383, kdy byla majetkem pánů ze Stráže. Potomci dalšího majitele, Jana z Ústí, poskytovali na hradě úkryt lapkům, což vedlo k jeho dobytí vojskem Oldřicha z Rožmberka v roce 1435. Po roce 1465 mizí z psané historie a zbytky hradu posloužily k výstavbě nedalekého stavení zvaného Bašta.
  Miloslav Gregor ,Tomáš Durdík - encyklopedie českých hradů, 26.9. 2006

  pověsti

  Pověst o lásce
  Když byl obléhán hrad, nemohli se rožmberští dostat na kloub malému, ale dobře opevněnému hradu. A tak jej chtěli vyhladovět. Když jednou objížděli obléhatelé okolí a našli dvojici mladíka s děvčetem, vzpomněl si jeden voják, že včera viděl tohoto mladíka na hradbách. A tak ho zajali a mučili. Ale on nic neřekl, až je napadlo, že budou mučit i dívku. Tak se dozvěděli, že je tam tajná chodba a kde je. Pak oba milence zabili a druhý den, když

  Pověsti z Lomnice nad Lužnicí, 19.8. 2003

  Časová osa

  1395 - 1410
  Hrad pravděpodobně postaven Oldřichem z Ústí.
  1435
  Hrad dobyt vojskem Oldřicha z Rožmberka kvůli poskytování úkrytu lapkům.
  po roce 1465
  Hrad mizí z psané historie.


  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Klec