Nepatrné zbytky hradu připomínaného již roku 1388. Za husitských válek byl pobořen Oldřichem z Rožmberka. Dnes patrna pouze vyvýšenina, kde se zřejmě nacházelo jádro bývalého hradu a dva náspy s příkopem.
Hlavní obrázek místa
© Anežka Helánová 01/2004
Fogelhaus - Flughaus a nebo také Fuglhaus leží 1,5 km od obce Klec v těsné blízkosti rybníka. Hrad postavil pravděpodobně Oldřich z Ústí někdy v letech 1395–1410. Z hradu zůstaly terénní nerovnosti, valy, příkopy a velké množství keramických střepů.
A.Javůrek, 29.12. 2003
turistické

Nepatrné zbytky hradu zvaného Fugelhaus (Vogelhaus - Klec), nacházející se u obce Klec (asi 2,5 km sv. od Lomnice nad Lužnicí) na břehu stejnojmenného rybníka. Hrad, údajně připomínaný již r. 1388, byl za husitských válek pobořen Oldřichem z Rožmberka. Dnes patrna pouze vyvýšenina, kde se zřejmě nacházelo jádro bývalého hradu a dva náspy s příkopem. Místo se nachází v CHKO Třeboňsko a je velmi dobře přístupné (cca 1 km za obcí Klec směrem od Lomnice nad Lužnicí asfaltová odbočka vpravo). Koho neuspokojí nepatrné zbytky hradu, jistě bude spokojen s nádhernou krajinou třeboňských rybníků. Nejbližší zajímavá místa: Slepičí vršek (chráněný písečný přesyp s typickou pískomilnou květenou) a největší český rybník Rožmberk.

K. Schnelzer, 23.10. 2005

Další texty turistické
historie

Hrad Fuglhaus (který bývá někdy nazýván tvrzí) stával na břehu rybníka Klec, nedaleko stejnojmenné vesnice. Poprvé je ves zmiňována v roce 1383, kdy byla majetkem pánů ze Stráže. Potomci dalšího majitele, Jana z Ústí, poskytovali na hradě úkryt lapkům, což vedlo k jeho dobytí vojskem Oldřicha z Rožmberka v roce 1435. Po roce 1465 mizí z psané historie a zbytky hradu posloužily k výstavbě nedalekého stavení zvaného Bašta.

Miloslav Gregor ,Tomáš Durdík - encyklopedie českých hradů, 26.9. 2006

pověsti

Pověst o lásce: Když byl obléhán hrad, nemohli se rožmberští dostat na kloub malému, ale dobře opevněnému hradu. A tak jej chtěli vyhladovět. Když jednou objížděli obléhatelé okolí a našli dvojici mladíka s děvčetem, vzpomněl si jeden voják, že včera viděl tohoto mladíka na hradbách. A tak ho zajali a mučili. Ale on nic neřekl, až je napadlo, že budou mučit i dívku. Tak se dozvěděli, že je tam tajná chodba a kde je. Pak oba milence zabili a druhý den, když pronikli do hradu, pobili i celou jeho posádku.

Pověsti z Lomnice nad Lužnicí, 19.8. 2003

Půdorys místa

terénní náčrt jádra hradu
© T. Durdík podle J. Úlovce (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • 1395 - 1410

    Hrad pravděpodobně postaven Oldřichem z Ústí.

  • 1435

    Hrad dobyt vojskem Oldřicha z Rožmberka kvůli poskytování úkrytu lapkům.

  • po roce 1465

    Hrad mizí z psané historie.

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Klec

Místa v okolí

 Lomnice nad Lužnicí
 rybník Rožmberk
 kaple
 Jemčina
 Hamr
 kaple sv. Víta
 výklenková kaple
 kaple Panny Marie
 vodárenská věž
 Horusický rybník
 městské opevnění
 dům U koníčka
 Třeboň
 radnice
 mariánský sloup
 pivovar
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Stráž nad Nežárkou
 Babky
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Poštovský dům
 radnice
 Weisův dům
 nová radnice
 měšťanský pivovar
 Talíř
 boží muka
 Kardašova Řečice
 Provod, Prochod
 Švamberk
 kostel sv. Barbory
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Lásenice
 výklenková kaplička
 Rýdův kopec
 Lžín
 Zvíkov u Lišova
 Dolní Bukovsko
 boží muka
 Hvozdno
 Pluhův Žďár
 kostel sv. Štěpána
 Zálší
 Chlum u Třeboně
Základní informace místa
ID místa: 1626
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama