Pravoslavný kostel v rusko-byzantském slohu byl postaven v l. 1900-1902 podle návrhu arch. Nikolaje V. Sultanova stavitelem Gustavem Wiedermannem. Bohatě zdobený interiér, ikony ze 17 stol., jedinečný ikonostas (získal hlavní cenu na Světové výstavě v Paříži r. 1900) věnoval Petr P. Rykovskij.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 08/2004
Stejně jako Karlovy Vary, měli i Mariánské Lázně od svého vzniku početnou ruskou klientelu. Kostel byl postaven na začátku 20. stol., jak z přání stále častější ruské klientely, tak z přání místních, protože ve Františkových Lázních i v Karlových Varech již ruský kostel byl a ruští hosté tak netrávili neděle v Mariánských Lázních, ale v Karlových Varech, kam dojížděli na bohoslužby. Základem půdorysu kostela je řecký kříž s třemi polokruhovitými apsidami, které stojí na mohutných žulových kvádrech. Střed budovy převyšuje nižší apsidy a je uzavřen kopulovitou klenbou. Kostel má malou a velkou cibulovitou báň. Zvonice je nad vchodem do kostela. Původní zvonkohra byla zrekvírována za 1. světové války. Výzdoba kostela je doplněna mnoha dary hostů a tak zde jsou ikony i ze 17. století. Interiéru dominuje ikonostas, vyrobený původně v obci Kuzněcovo u města Tveri pro Světovou výstavu v Paříži. (Ikonostas je umělecká stěna zdobená ikonami, která odděluje v pravoslavných kostelech oltář od hlavního prostoru chrámu.)
25.3. 2005
historie

Pravoslavný kostel v rusko-byzantském slohu byl postaven v l. 1900-1902, po dlouhém úsilí pravoslavných věřících o vlastní svatostánek. Popud vzešel od ruských lázeň. hostů. Stavbě kostela předcházelo První pravoslavné bohoslužebné středisko, které vzniklo r. 1878 v nové radnici, kde byla na sezónu pronajata místnost v přízemí a upravena na kapli. Sem přijížděl sloužit pobožnost výmarský kněz Vladimír Semjonovič Ladinskij. Vznikl výbor pro stavbu kostela a bylo vybráno 25 tisíc zlatých, banka kde byly uloženy však r. 1891 zkrachovala a peníze, vybrané v dobrovolných sbírkách, byly ztraceny. Poté byl založen nový výbor a v Petrohradu vznikl druhý nezávislý výbor pro stavbu kostela.Byly vybrány nové peníze, a v l. 1900-1902 byl kostel postaven podle návrhu arch. prof. Nikolaje Vladimiroviče Sultanova stavitelem Gustavem Wiedermannem. Kníže Ilarion I. Voroncov-Daškov a jeho choť věnovali kostelu pět bronzových zvonů do…  číst dále

čerpáno z http://www.chramsvatehovladimira.cz/ a http://www.hamelika.cz, 19.2. 2012

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mariánské Lázně

Místa v okolí

 anglikánský kostel
 Hamelika
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 PR Smraďoch
 Panská rozhledna
 pramen Richard
 Kladský rybník
 Kladská
 Berchembogen
 Kynžvart
 Kynžvart
 Lazurová hora
 Chodová Planá
 kaple sv. Siarda
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Poutnov
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Planá
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 trojiční sloup
 radnice
 Rankovice
 Svatovítský zámek
 Boršengrýn
 Broumov
 Bohušův vrch
 Nová Ves
 židovský hřbitov
 Manský dvůr
 Dyleň
 židovský hřbitov
 bývalý hotel Central
 boží muka
 Krásenský vrch
 popraviště
 kostel sv. Jiří
 radnice
 synagoga
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 kostel sv. Kateřiny
 Kořen
 Kořen
 Kamenný Dvůr
Kontaktní informace
Pravoslavný kostel sv. Vladimíra
Ruská 347/9
353 01 Mariánské Lázně
Tel: +420 354 625 010
http://www.kostelml.cz
jos.hau@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 2950
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama