Gotický trojlodní kostel ze 14. století s pozdějšími úpravami. Věž sloužila jako městská hláska.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2013
Trojlodí s mírně širší a vyšší střední lodí. Presbytář s ní stejné šíře. V severním koutu presbytáře vysoká věž, v jižním koutu schodišťová výška s kamennou jehlanovou helmicí. Na severním boku trojlodí pozdně gotická Špulířská kaple a nová dolní sakristie, na severní stěnu presbytáře a východní stěnu věže navazuje stará horní sakristie. Vnější stěny členěny opěrnými pilíři a hrotitými okny s gotickými kružbami. Původní hlavní portál s pravoúhle rámovanými dveřmi a reliéfem přilby nad erbem v jižní stěně, dnešní hlavní západní portál pseudogotický z roku 1851. Trojlodí i presbytář zaklenuty křížovou klenbou, kruchta podlenuta klenbou síťovou. Špulířská kaple s bohatou krouženou klenbou s původní výmalbou a plastickou výzdobou. Vnitřní zařízení většinou novogotické z období regotisace kostela (1873). U severní stěny presbytáře renesanční mausoleum Jáchyma z Hradce.
Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 7.6. 2008
historie

Proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Jindřichově Hradci

Hlavní farní kostel někdejšího významného poddanského města vznikl po polovině 14. století, svěcen před rokem 1382. Stavěl se zřejmě postupně od jižní lodi k severu, celkově dokončen pravděpodobně počátkem 15. století. Roku 1483 vestavěna západní kruchta, 1489–1506 přistavěna na severu Špulířská kaple. Roku 1599 přistavěna dolní sakristie u severního boku trojlodí, 1696 rozšířena starší horní sakristie u severní zdi presbytáře. Roku 1801 vyhořel, obnoven v letech 1808–28 J. Schafferem (částečně nově zaklenut, nová horní část věže s ochozem a helmicí). Roku 1873 proběhla částečná regotisace.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 7.6. 2008

okruhy, vstupné

V letních měsících přístupná hlavní věž s vyhlídkovým ochozem – nejvyšší dosažitelný bod ve městě.

Ivan Grisa, 7.6. 2008

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 1. [A/J], Academia, Praha 1977
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Jindřichův Hradec

Místa v okolí

 Nežárecká brána
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Jindřichův Hradec
 židovský hřbitov
 boží muka
 Rýdův kopec
 kostel sv. Barbory
 Vítkův Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Lásenice
 Čertův kámen
 Pejdlova Rosička
 Stráž nad Nežárkou
 boží muka
 Babky
 Beistein
 Kardašova Řečice
 Jemčina
 Nová Včelnice
 Pluhův Žďár
 Budkov
 Česká Olešná
 boží muka
 kašna
 Červená Lhota
 Tůmův vrch
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ottona
 kostel sv. Jiljí
 Vysoký kámen
 Popelín
 Nová Bystřice
 Dírná
 Terezín
 boží muka
 Chotěmice
 Žirovnice
 Mezná
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - proboštství Jindřichův Hradec
Kostelní 74
377 01 Jindřichův Hradec
Tel: 384 361 690
Základní informace místa
ID místa: 6321
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama