Pozdně gotický klášter na severním konci někdejšího Nového města, po roce 1534 rozšířen o tzv. Klášteříček. Barokně upravován.
Hlavní obrázek místa
Jižní průčelí klášterního kostela sv. Kateřiny
© Ivan Grisa, 05/2006
Kostel sv. Kateřiny je pozdně gotická jednolodní stavba, orientovaná na východ. Presbytář je výrazně nižší a užší než loď. K jižní straně lodi připojeny dvě okrouhlé ranně barokní kaple. Kostel je bezvěžový, na hřebenech střech lodi i presbytáře sanktusíky. Na severní straně presbytáře je vložena oratoř, přístupná od krytého mostu z Klášteříčka. Vlastní klášter je čtyřkřídlá budova kolem rajského dvora severně od kostela. Klášteříček je jednokřídlý, upraven barokně (1750–80) a po požáru 1801. V přízemí do zahrady sala terrena.
Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 7.6. 2008
historie

Klášter františkánů s kostelem sv. Kateřiny a tzv. Klášteříčkem v Jindřichově Hradci

Založen roku 1478, vysvěcen roku 1491. Při stavovském povstání vybit roku 1619, poté barokně upraven. Po roce 1534 zřízen tzv. Klášteříček jako špitál a sídlo vdov po majitelích Jindřichova Hradce. Dnes sídlo justičních orgánů.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 7.6. 2008

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Jindřichův Hradec

Místa v okolí

 synagoga
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 Jindřichův Hradec
 židovský hřbitov
 boží muka
 Rýdův kopec
 kostel sv. Barbory
 Vítkův Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Lásenice
 Čertův kámen
 Pejdlova Rosička
 boží muka
 Stráž nad Nežárkou
 Babky
 Nová Včelnice
 Kardašova Řečice
 Pluhův Žďár
 Beistein
 Jemčina
 Česká Olešná
 Budkov
 Červená Lhota
 kostel sv. Ottona
 boží muka
 Tůmův vrch
 kašna
 kostel sv. Jiljí
 Popelín
 židovský hřbitov
 Vysoký kámen
 Dírná
 boží muka
 Nová Bystřice
 Terezín
 Chotěmice
 Žirovnice
 Mezná
Základní informace místa
ID místa: 6323
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama