Bývalý jezuitský seminář s gymnáziem a kaplí sv. Víta, postavený v první polovině 17. století. Od roku 1928 jsou v něm expozice Muzea Jindřichohradecka.
Hlavní obrázek místa
Jindřichův Hradec-bývalý jezuitský seminář s gymnasiem a kaplí sv. Víta
© Vlastislav Mareček, 08/2016
Seminář je čtyřkřídlá budova s pultovou střechou, uzavírající dvůr, kolem něhož ze tří stran obíhá chodba. V přízemí jsou půlkruhové arkády, v patře pak okna s půlkruhovým zakončením. Kaple sv. Víta je obdélná s gotizujícími tvary oken.
Vlastislav Mareček, P.Vlček, P.Sommer, D.Foltýn-Ecyklopedie českých klášterů, Libri 1997 , 25.9. 2016
historie

Jezuitský seminář s gymnáziem byl založen Kateřinou z Montfortu jako samostatný objekt vedle jezuitské koleje. Seminář pro chudé žáky byl založen v roce 1598, budova samotná pak byla vystavěna v letech 1606 až 1608. Záhy na to, v roce 1615, vyhořela. Přestavba vyhořelého objektu pak probíhala v letech 1625 až 1636. V roce 1773 byl řád zrušen, budova dále sloužila jako gymnázium a poté jako německá hlavní škola až do roku 1923. O dva roky později seminář koupilo město a upravilo jej pro Muzeum JIndřichohradecka, jehož expozice byly poprvé otevřeny pro veřejnost v roce 1928. Ze sbírek muzea vynikají zejména Krýzovy jesličky-největší lidový pohyblivý betlém na světě na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů. 

Vlastislav Mareček, P.Vlček, P.Sommer, D.Foltýn-Encyklopedie českých klášterů,Libri 1997, 25.9. 2016

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Jindřichův Hradec

Místa v okolí

 Nežárecká brána
 Jindřichův Hradec
 Landfrasova tiskárna
 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 Rýdův kopec
 kostel sv. Barbory
 Vítkův Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Lásenice
 Čertův kámen
 Pejdlova Rosička
 Stráž nad Nežárkou
 boží muka
 Babky
 Beistein
 Kardašova Řečice
 Jemčina
 Nová Včelnice
 Pluhův Žďár
 Budkov
 Česká Olešná
 boží muka
 kašna
 Červená Lhota
 židovský hřbitov
 Tůmův vrch
 kostel sv. Ottona
 kostel sv. Jiljí
 Vysoký kámen
 Popelín
 Nová Bystřice
 Dírná
 Terezín
 boží muka
 Chotěmice
 Žirovnice
 Mezná
Kontaktní informace
Muzeum Jindřichohradecka
Balbínovo nám. 19/I
377 01 Jindřichův Hradec
Tel: 384 363 660
http://www.mjh.cz
muzeum@mjh.cz
Základní informace místa
ID místa: 13117
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama