Židovský hřbitov stojí na jižním okraji města, na návrší nad řekou Nežárkou. Byl založen možná na počátku 15. století a v minulosti jej několikrát rozšiřovali. Stojí zde krásné barokní náhrobky.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 03/2018
Židé žili v Jindřichově Hradci údajně již od 13. století ale jejich komunita nebyla dlouho početná, většinou se jednalo o příslušníky dvou až šesti rodin. Vlastní hřbitov si údajně založili již okolo roku 1400 a v 16., 18. a také v 19. století jej rozšiřovali. Nejstarší čitelná stéla pochází z roku 1714 a na hřbitově stojí řada cenných barokních náhrobků. Hřbitovní domek byl vystavěn na počátku 19. století a funkcionalistická obřadní síň s domkem pro pohřební vůz - vozovnou je z roku 1937. Na hřbitově se pohřbívalo ještě okolo poloviny 20. století, dnes je upravený a určitě stojí za návštěvu. Je v majetku Židovské obce v Praze.
Prudký Martin podle http://zidovskehrbitovy.wz.cz/, Židovské památky v Čechách a na Moravě - Jiří Fiedler, 5.3. 2018
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Jindřichův Hradec

Místa v okolí

 Jindřichův Hradec
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 synagoga
 boží muka
 Rýdův kopec
 kostel sv. Barbory
 Lásenice
 Vítkův Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Čertův kámen
 Beistein
 Jemčina
 boží muka
 Babky
 Pejdlova Rosička
 Kardašova Řečice
 Pluhův Žďár
 Nová Včelnice
 židovský hřbitov
 Budkov
 Česká Olešná
 boží muka
 kašna
 Vysoký kámen
 Nová Bystřice
 Červená Lhota
 Tůmův vrch
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ottona
 Terezín
 Popelín
 Dírná
 boží muka
 Lžín
 Žirovnice
 Mezná
Základní informace místa
ID místa: 13785
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama