Původně hrad vybudovaný za Přemysla Otakara II. Pobývali zde panovníci (Karel IV., Zikmund, Matyáš Korvín). R. 1512 byl opuštěn a chátral. V r. 1645 zpustošen Švédy. Na poč.18. st. zde postavili Kounicové barokní lovecký zámeček zvaný Baráník.
Hlavní obrázek místa
Uherský Brod - zámek
Baráník od jihovýchodu
2003 © Pavel Zany Komárek
Zámecká stavba postavená na přelomu 17. a 18. stol. podle návrhu D. Martinelliho - dokončen pouze sloupový sál se zaklenutými křížovými klenbami. Součástí muzejních budov jsou též dvě bašty (16. stol.), městské hradby se zámeckou bránou (13. stol.) a muzejní dostavba z let 1931 - 1947. Muzeum, jehož zřizovatelem je MK ČR, dokumentuje poznání dějin společnosti a kultury na úsecích života a díla J.A. Komenského (jeho ohlasu na území České republiky i v kontextu mezinárodním) a vývoje společnosti a kultury regionu Uherskobrodska a města Uherského Brodu. Muzeum zpřístupňuje na ploše cca 2 500 m2 stálou expozici “J.A. Komenský lidstvu”, jejíž specifickou částí je audiovizuální program “Cesta světla”. V barokním Sloupovém sále muzea (z r. 1692) se konají kulturní a společenské akce. K hlavním okruhům činnosti dnes patří sbírkotvorná činnost, vědeckovýzkumná práce, výstavní činnost, metodická činnost, přednášky a osvětová práce, vydávání časopisu Studia Comeniana et historica a organizování mezinárodních komeniologických kolokvií. K dispozici je také knihovna Pedagogických čtení. Muzeum je od r. 1998 hlavním pořadatelem celostátní přehlídky muzejních videofilmů Musaionfilm a spolupořádá festivaly masopustních tradic v obci Strání na Uherskobrodsku. Součástí práce je rovněž činnost ediční a práce s dětským návštěvníkem. Muzeum zpřístupňuje expozici lidové architektury “Rolnický dům a hospodářství čp. 57 ve Vlčnově” a stálou expozici “Pamětní síň JUDr. Václava hraběte z Kounic” v Uh. Brodě. Historii a region přibližuje ve své dlouhodobé expozici “Starožitnosti Uherskobrodska” instalované v muzeu.
Správa zámku, 2.4. 2004
historie

Město Uherský Brod vzniklo na významné obchodní cestě spojující Uhry s Moravou v místech brodu na řece Olšavě, kde se vybíralo clo. K jeho založení došlo bezprostředně po zhoubných uherskokumánských nájezdech v 1. 1252—1272, za mocné podpory Přemysla Otakara II., z jehož iniciativy zde byl vybudován i zeměpanský hrad, protože tak exponované a strategicky význačné místo potřebovalo vojenskou ochranu. Hrad, rozšířený ve 13. a 14. století, zabíral asi plochu dnešního městského kina a části muzea. Hrad obklopovala pevná zeď, za níž bylo dosti prostranné nádvoří, byty pro čeleď a stáje. Zachovala se jen hlavní patrová budova s velkými okny a vysokou šindelovou střechou, postavená na mohutných kamenných základech uzavírajících klenutá sklepení. Na hradě sídlil královský hejtman, jímž byl v r. 1322 Hertlín a v r. 1354 Ježek ze Sušic. Z okrouhlé západní věže bylo vidět nejen na město, ale i do širého okolí. Na…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004

okruhy, vstupné

vstup do muzea

zdarma

děti do 6 let
držitelé průkazek AMG, ICOM a Karty <26
vernisáže výstav
Den muzeí (18.5.)
Den evropského dědictví (polovina září)
pořady muzea: Malování kraslic, Mikulášské perníčky

slevy

držitelé průkazek ZTP (vstupné 10,-)

vstupné

dospělí 30,-
důchodci a studenti (proti studentské identifikační kartě nebo vysokoškolskému indexu) 20,-
děti (6 – 15 let) 10,-

fotografování 25,-
videokamera 50,-
cizojazyčná prohlídky dle textu – vstupné viz výše

2.4. 2004

Další texty okruhy, vstupné
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Uherský Brod

Místa v okolí

 Uherský Brod
 Panský dům
 městské opevnění
 Obora
 Lhotka u Hradčovic
 Vlčnov
 Bánov
 Volenov
 Nezdenice
 Částkov
 Nedachlebice
 Velký Ořechov
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Hluk
 Svárov
 Mistřice
 Bílovice
 Luhačovice
 Horní Němčí
 Březolupy
 Nový Světlov
 Zuvačov
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Pramen Aloiska
 Šarovy
 rozhledna U Křížku
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 Kunovice
 Augustiniánský dům
 Panský dvůr
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Oberský vrch
 Letecké muzeum
 synagoga
 Strání
 boží muka
 fara
 kostel sv. Martina
 Strání
 Rýsov
 Sochařská vyhlídka
 Kanšperk
 vinné búdy
 kostel sv. Anny
 Lopeník
 kostel sv. Ondřeje
 sv. Antonín
 Spytihněv
 sloup Panny Marie
 Starý Světlov
 Sušice
 Engelsberg
Kontaktní informace
Muzeum J.A. Komenského
Přemysla Otakara II. 37
688 12 Uherský Brod
Tel: 572 632 288
http://www.mjakub.cz
kapsa@mjakub.cz
Základní informace místa
ID místa: 1426
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama