Nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a celé Moravy (1492 m n. m.). Místo vyhledávané vyznavači turistiky, sportu, ale především přírody (CHKO). Vrcholu dominuje 145,5 m vysoký vysílač, který ve 2. pol. 20. stol. nahradil r. 1959 zřícenou kamennou rozhlednu z let 1904-12.
Hlavní obrázek místa
PRADĚD - 1491 m n.m.
© Ivo Rozehnal, 09/2009
Praděd – nejvyšší hora Moravy i české části Slezska (pravda je však taková, že zemská hranice šla pod vrcholem a ten leží ve Slezsku). Se svými 1492 m n. m. dominuje horskému masívu Hrubého Jeseníku, pohoří, které se táhne celou severní Moravou a severozápadní částí našeho Slezska. Praděd – hora pojmenovaná po mýtickém ochránci zdejších hor – přitahovala pozornost lidí již od dávných dob. Ne nadarmo se věřilo, že se na Petrových kamenech nedaleko vrcholu Pradědu slétávají čarodějnice a vykonávají zde své reje. Tato část historie je však jen na úrovni bájí a mýtů. Skutečný zájem o horu samotnou a její okolí započal až v 19. století, kdy se začal rozvíjet turismus. Jelikož byla tato část naší země spíše německé (sudetské) národnosti, byl to právě německý horský spolek, kdo na počátku 20. století inicioval na vrcholu Pradědu výstavbu monumentální kamenné rozhledny, která připomínala takřka středověký hrad. Kvůli špatnému stavebnímu materiálu však tato kamenná věž vydržela jen do poloviny 20. století, kdy se za velkého zájmu veřejnosti zřítila. Dnes vévodí vrcholu Pradědu obrovský moderní telekomunikační vysílač, díky jehož charakteristické siluetě je možno horu rozpoznat i z dálky mnoha desítek kilometrů. Právě dominantní poloha a daleké výhledy sem nahoru každoročně přivádějí tisíce horských turistů a návštěvníků. Přibližně v polovině výšky vysílače (v 73 m) je pro návštěvníky zpřístupněna vyhlídková plošina. Za dobrého počasí a příznivých klimatických podmínek je z Pradědu rozsáhlý kruhový výhled: severně na město Jeseník a polská jezera, severozápadně na masív a vrchol Králického Sněžníku, západně na Orlické hory a Šumpersko, jižně na Olomoucké nížiny a jihovýchodně na Ostravsko a Beskydy. Při extrémně dobrých podmínkách je možno dohlédnout až na Tatry a Fatru, na Nízké Alpy či Krkonoše. Pro vyznavače letní i zimní turistiky, stejně jako příznivce běžek…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 13.2. 2007
turistické

Na Praděd, respektive do sedla pod ním, vede několik turisticky značených tras: modrá z malé Morávky vedoucí údolím Moravice, žlutá z Malé Morávky a Karlovy Studánky, zelená, která vede z Karlovy Studánky do Kout nad Desnou a červená hřebenovka z Rýmařova na červenohorské sedlo. Od rozcestí Hvězda vede k hotelu Ovčárna pod Pradědem asfaltová silnice s kyvadlovou autobusovou dopravou.

Jan P. Štěpánek, 13.2. 2007

Další texty turistické
historie

Vybudování mohutné rozhledny na Pradědu patřilo k nejprestižnějším cílům Moravsko-slezského horského spolku. S realizací se čekalo až do té doby, než tento německý spolek získá dostatek financí na stavbu aniž by musel slevovat ze svých představ. Z několika návrhů zvítězil návrh tzv. Habsburské věže od vídeňského architekta rytíře Franze Neumanna. Habsburgkwarte (jak zněl originální název stavby) byla pojata jako kamenná mohutná rozhledna (stavba) připomínající středověký hrad. Měla být 32,5 m vysoká a široká 14,5 m, s restaurací v přízemí, dvěma poschodími s pokoji pro hosty a vyhlídkou ve výši sedmého patra. Práce však díky problémům ohledně financí a pozemku započaly až roku 1904 a protáhly se na osm let. V červenci r. 1912 proběhla dlouho očekávaná a slavnostní kolaudace. Slavnost však měla i stinnou stránku. Kolaudační komise zamítla provozování obytných pokojů. Za 1. světové války byla rozhledna uzavřena. Až…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle J. Nouza: Rozhledny Čech, Moravy a Slezka, Nakladatelství 555, Liberec 1999, a turistický průvodce Jeseníky, 13.2. 2007

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Malá Morávka

Místa v okolí

 chata Barborka
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 chata Švýcárna
 hraniční sloup
 kaple sv. Hedviky
 Františkova myslivna
 kaple sv. Huberta
 Hubertov
 vodopád
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 Jelení studánka
 Alfrédova chata
 Červenohorské sedlo
 Zelené kameny
 Ztracené kameny
 Pustý zámek
 kaple sv. Josefa
 Rabenštejn
 Malá Morávka
 Fürstenwalde
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
 kašna
 evangelická zvonice
 lípa Hadí královna
 Vozka
 Quinburk
 Vrbno pod Pradědem
 Mnichov
 kostel sv. Vavřince
 Maršíkov
 Sobotín
 kostel sv. Barbory
 Adolfovice
 barokní most
 Moravická kyselka
 Freudenštejn
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Malá Štáhle
 Janovice
 kostel sv. Jiří
 Koberštejn
 Kalvárie
 ruční papírna
 Rabštejn
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Lurdská jeskyně
 Heřmanovice
 kostel Tří králů
 kaple sv. Rocha
 Mrtvý muž
 kaple sv. Anny
 Burgstein
 kostel sv. Michala
Kontaktní informace
Inf.středisko IMPULS s.r.o.
Jesenická 252 793 26 Vrbno pod Pradědem
Tel: +420554751585
http://hotelpraded.cz
info@jeseniky-praded.cz
Základní informace místa
ID místa: 4978
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama