Nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a celé Moravy (1492 m n. m.). Místo vyhledávané vyznavači turistiky, sportu, ale především přírody (CHKO). Vrcholu dominuje 145,5 m vysoký vysílač, který ve 2. pol. 20. stol. nahradil r. 1959 zřícenou kamennou rozhlednu z let 1904-12.
Hlavní obrázek místa
PRADĚD - 1491 m n.m.
© Ivo Rozehnal, 09/2009
Praděd – nejvyšší hora Moravy i české části Slezska (pravda je však taková, že zemská hranice šla pod vrcholem a ten leží ve Slezsku). Se svými 1492 m n. m. dominuje horskému masívu Hrubého Jeseníku, pohoří, které se táhne celou severní Moravou a severozápadní částí našeho Slezska. Praděd – hora pojmenovaná po mýtickém ochránci zdejších hor – přitahovala pozornost lidí již od dávných dob. Ne nadarmo se věřilo, že se na Petrových kamenech nedaleko vrcholu Pradědu slétávají čarodějnice a vykonávají zde své reje. Tato část historie je však jen na úrovni bájí a mýtů. Skutečný zájem o horu samotnou a její okolí započal až v 19. století, kdy se začal rozvíjet turismus. Jelikož byla tato část naší země spíše německé (sudetské) národnosti, byl to právě německý horský spolek, kdo na počátku 20. století inicioval na vrcholu Pradědu výstavbu monumentální kamenné rozhledny, která připomínala takřka středověký hrad. Kvůli špatnému stavebnímu materiálu však tato kamenná věž vydržela jen do poloviny 20. století, kdy se za velkého zájmu veřejnosti zřítila. Dnes vévodí vrcholu Pradědu obrovský moderní telekomunikační vysílač, díky jehož charakteristické siluetě je možno horu rozpoznat i z dálky mnoha desítek kilometrů. Právě dominantní poloha a daleké výhledy sem nahoru každoročně přivádějí tisíce horských turistů a návštěvníků. Přibližně v polovině výšky vysílače (v 73 m) je pro návštěvníky zpřístupněna vyhlídková plošina. Za dobrého počasí a příznivých klimatických podmínek je z Pradědu rozsáhlý kruhový výhled: severně na město Jeseník a polská jezera, severozápadně na masív a vrchol Králického Sněžníku, západně na Orlické hory a Šumpersko, jižně na Olomoucké nížiny a jihovýchodně na Ostravsko a Beskydy. Při extrémně dobrých podmínkách je možno dohlédnout až na Tatry a Fatru, na Nízké Alpy či Krkonoše. Pro vyznavače letní i zimní turistiky, stejně jako příznivce běžek…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 13.2. 2007
turistické

Na Praděd, respektive do sedla pod ním, vede několik turisticky značených tras: modrá z malé Morávky vedoucí údolím Moravice, žlutá z Malé Morávky a Karlovy Studánky, zelená, která vede z Karlovy Studánky do Kout nad Desnou a červená hřebenovka z Rýmařova na červenohorské sedlo. Od rozcestí Hvězda vede k hotelu Ovčárna pod Pradědem asfaltová silnice s kyvadlovou autobusovou dopravou.

Jan P. Štěpánek, 13.2. 2007

Další texty turistické
historie

Vybudování mohutné rozhledny na Pradědu patřilo k nejprestižnějším cílům Moravsko-slezského horského spolku. S realizací se čekalo až do té doby, než tento německý spolek získá dostatek financí na stavbu aniž by musel slevovat ze svých představ. Z několika návrhů zvítězil návrh tzv. Habsburské věže od vídeňského architekta rytíře Franze Neumanna. Habsburgkwarte (jak zněl originální název stavby) byla pojata jako kamenná mohutná rozhledna (stavba) připomínající středověký hrad. Měla být 32,5 m vysoká a široká 14,5 m, s restaurací v přízemí, dvěma poschodími s pokoji pro hosty a vyhlídkou ve výši sedmého patra. Práce však díky problémům ohledně financí a pozemku započaly až roku 1904 a protáhly se na osm let. V červenci r. 1912 proběhla dlouho očekávaná a slavnostní kolaudace. Slavnost však měla i stinnou stránku. Kolaudační komise zamítla provozování obytných pokojů. Za 1. světové války byla rozhledna uzavřena. Až…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle J. Nouza: Rozhledny Čech, Moravy a Slezka, Nakladatelství 555, Liberec 1999, a turistický průvodce Jeseníky, 13.2. 2007

Další texty historie

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Malá Morávka

Místa v okolí

 chata Barborka
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 chata Švýcárna
 hraniční sloup
 Vysoký vodopád
 kaple sv. Hedviky
 Františkova myslivna
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 vodopád
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 Jelení studánka
 Alfrédova chata
 Červenohorské sedlo
 Zelené kameny
 Ztracené kameny
 Pustý zámek
 kaple sv. Josefa
 Rabenštejn
 Malá Morávka
 Fürstenwalde
 Nová Ves
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
 evangelická zvonice
 kašna
 Quinburk
 Vozka
 lípa Hadí královna
 kaple sv. Antonína
 Vrbno pod Pradědem
 Mnichov
 kostel sv. Vavřince
 Maršíkov
 Sobotín
 kostel sv. Barbory
 Adolfovice
 Moravická kyselka
 barokní most
 Freudenštejn
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Malá Štáhle
 Janovice
 Koberštejn
 Kalvárie
 kostel sv. Jiří
 ruční papírna
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Rabštejn
 Strážník
 Lurdská jeskyně
 Heřmanovice
 kostel Zjevení Páně
 kaple sv. Rocha
 Mrtvý muž
 kaple sv. Anny
 Burgstein
 kostel sv. Michala
Kontaktní informace
Inf.středisko IMPULS s.r.o.
Jesenická 252 793 26 Vrbno pod Pradědem
Tel: +420554751585
http://hotelpraded.cz
info@jeseniky-praded.cz
Základní informace místa
ID místa: 4978
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama