Nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a celé Moravy (1492 m n. m.). Místo vyhledávané vyznavači turistiky, sportu, ale především přírody (CHKO). Vrcholu dominuje 145,5 m vysoký vysílač, který ve 2. pol. 20. stol. nahradil r. 1959 zřícenou kamennou rozhlednu z let 1904-12.
Hlavní obrázek místa
PRADĚD - 1491 m n.m.
© Ivo Rozehnal, 09/2009
Praděd – nejvyšší hora Moravy i české části Slezska (pravda je však taková, že zemská hranice šla pod vrcholem a ten leží ve Slezsku). Se svými 1492 m n. m. dominuje horskému masívu Hrubého Jeseníku, pohoří, které se táhne celou severní Moravou a severozápadní částí našeho Slezska. Praděd – hora pojmenovaná po mýtickém ochránci zdejších hor – přitahovala pozornost lidí již od dávných dob. Ne nadarmo se věřilo, že se na Petrových kamenech nedaleko vrcholu Pradědu slétávají čarodějnice a vykonávají zde své reje. Tato část historie je však jen na úrovni bájí a mýtů. Skutečný zájem o horu samotnou a její okolí započal až v 19. století, kdy se začal rozvíjet turismus. Jelikož byla tato část naší země spíše německé (sudetské) národnosti, byl to právě německý horský spolek, kdo na počátku 20. století inicioval na vrcholu Pradědu výstavbu monumentální ...
Jan P. Štěpánek, 13.2. 2007

  turistické

  Na Praděd, respektive do sedla pod ním, vede několik turisticky značených tras: modrá z malé Morávky vedoucí údolím Moravice, žlutá z Malé Morávky a Karlovy Studánky, zelená, která vede z Karlovy Studánky do Kout nad Desnou a červená hřebenovka z Rýmařova na červenohorské sedlo. Od rozcestí Hvězda vede k hotelu Ovčárna pod Pradědem asfaltová silnice s kyvadlovou autobusovou dopravou.
  Jan P. Štěpánek, 13.2. 2007
  Drobnou zajímavostí nejbližšího okolí vrcholu Pradědu je trojmezní hraniční kámen z r. 1721 se znaky vratislavského biskupství (mitra), řádu německých rytířů (řádový kříž) a velkolosinského panstva (žerotínský lev). Právě zde se stýkaly hranice těchto tří panství.
  Jan P. Štěpánek, 13.2. 2007

  historie

  Vybudování mohutné rozhledny na Pradědu patřilo k nejprestižnějším cílům Moravsko-slezského horského spolku. S realizací se čekalo až do té doby, než tento německý spolek získá dostatek financí na stavbu aniž by musel slevovat ze svých představ. Z několika návrhů zvítězil návrh tzv. Habsburské věže od vídeňského architekta rytíře Franze Neumanna. Habsburgkwarte (jak zněl originální název stavby) byla

  Jan P. Štěpánek podle J. Nouza: Rozhledny Čech, Moravy a Slezka, Nakladatelství 555, Liberec 1999, a turistický průvodce Jeseníky, 13.2. 2007
  V roce 1970 byla na místě bývalé rozhledny zahájena výstavba telekomunikačního vysílače podle projektu Jana Lišky, který pamatoval i na turistické využití. Vysílač byl dokončen v roce 1980, ale na zprovoznění rozhledny si návštěvníci museli počkat až do poloviny 90. let. 20. století. Výška celého objektu je 145,5 m. Ve výšce 73 m je umístěna vyhlídková plošina pro návštěvníky.
  Jan P. Štěpánek podle J. Nouza: Rozhledny Čech, Moravy a Slezka, Nakladatelství 555, Liberec 1999 a turistický průvodce Jeseník, 13.2. 2007
  Král Hrubého Jeseníku, jak je tato hora i někdy nazývána, získala své jméno podle pověsti o dobrém horském starci s dlouhým vousem až v r. 1848. Již ve 14. století je o této hoře zmínka. Tehdy je však nazývána Sněžnou horou či Sněžníkem, později Klínovcovou horou, v 19. století se již začalo objevovat německé pojmenování Altvater či Vaterberg.
  web, 13.2. 2007
  Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Malá Morávka

  Místa v okolí

   chata Barborka
   chata Ovčárna
   Petrovy kameny
   chata Švýcárna
   hraniční sloup
   kaple sv. Hedviky
   Františkova myslivna
   kaple sv. Huberta
   Hubertov
   vodopád
   Maxmiliánův pramen
   hudební pavilon
   Jelení studánka
   Alfrédova chata
   Červenohorské sedlo
   Zelené kameny
   Ztracené kameny
   Pustý zámek
   kaple sv. Josefa
   Rabenštejn
   Fürstenwalde
   Malá Morávka
   hrobka rodiny Kleinů
   Loučná nad Desnou
   evangelická zvonice
   kašna
   Vozka
   lípa Hadí královna
   Quinburk
   Vrbno pod Pradědem
   Mnichov
   kostel sv. Vavřince
   Sobotín
   Maršíkov
   Adolfovice
   kostel sv. Barbory
   barokní most
   Moravická kyselka
   Freudenštejn
   vysoká pec Drakov
   Drakov
   Malá Štáhle
   kostel sv. Jiří
   Koberštejn
   Kalvárie
   Janovice
   ruční papírna
   Žerotínská sýpka
   Rabštejn
   Velké Losiny
   Lurdská jeskyně
   Heřmanovice
   kostel Tří králů
   kaple sv. Rocha
   Mrtvý muž
   kaple sv. Anny
   Burgstein
   kostel sv. Michala
  Kontaktní informace
  Inf.středisko IMPULS s.r.o.
  Jesenická 252 793 26 Vrbno pod Pradědem
  Tel: +420554751585
  http://hotelpraded.cz
  info@jeseniky-praded.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 4978
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 29.3.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama