Jezero

Karlovské jezero, Dračí jezero
Karlovské jezero je opředeno mnoha pověstmi a proniklo i do národní pohádky, díky K. J. Erbenovi. Vzniklo asi v 16. -17. stol. sesuvem půdy z okolního svahu. Jde o zajímavou turistickou lokalitu, která se nachází v údolí Jezerního potoka v CHKO Beskydy, severně od Velkých Karlovic.
Hlavní obrázek místa
Karlovské jezero - foto vloženo se souhlasem autorky snímku, tímto děkujeme - komerční použití zakázané
© Pavla Klánichová 2018
Graficke pismenko Jezero se nachází asi 3,5 km severně od obce Velké Karlovice v CHKO Beskydy. Údolím Jezerního potoka prochází žlutá turistická značka z osady Jezernice, následně k rozcestníku Jezerné. Odtud se lze dostat dále do Horní Bečvy či západně po červené na lyžařské a turistické centrum Soláň, východně pak po hřebenech po červené až na Slovensko na Trojačku.
Rozehnal Ivo, 27.11. 2018

  pověsti

  Karlovské jezero - Karel Jaromír Erben
  Místnímu chalupníkovi při kosení louky se náhle zjevil před zraky černokněžník a nabídl mu nesmírné bohatství, když mu pomůže vylákat z jezera dva draky a přeletět s nimi na místo, které mu určí. Chalupník se sice draků velmi bál, ale peníze potřeboval, proto souhlasil. Černokněžník ho odvedl k břehu Jezera a tam vylákal zaříkáváním z jezera dva draky, osedlal je lýkovými ohlávkami, každý z mužů nasedl na jednoho draka a vydali se na cestu.

  Rozehnal Ivo, 27.11. 2018

  popis

  Karlovské jezero vzniklo sesuvem půdy, které zahradilo cestu místnímu Jezernímu potoku. Datování nebylo doposud provedeno. Geologové odhadují, že se tak stalo poměrně nedávno, asi až v 16. - 17. stol., kdy zde ještě stával původní prales. Okolní krajina byla osídlována až na počátku 18. století. Jezero je opředeno mnoha pověstmi, které jsou plné draků, ale sídlo zde měl i mocný vodník. Postavit ho však měli čerti, pochopitelně za jednu noc.

  Rozehnal Ivo - zdroje: http://lideazeme.reflex.cz/clanek/kouzlo-draciho-jezera# https://www.valachy.cz/aktuality/valachy-blog-v-jezere-ve-velkych-karlovicich-ziji-draci-psal-o-nich-i-karel-jaromir-erben.aspx, 27.11. 2018

  Základní informace místa
  ID místa: 14054
  Typ místa: vodní plocha
  Podkategorie: jezero
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?14054
  Uveřejněno: 2.12.2018
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 23' 27.47"
  E 18° 16' 30.01"
  Země: Česká republika
  Kraj: Zlínský kraj
  Okres:  Vsetín  (VS)
  Obec: Velké Karlovice
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  © Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  , RSS, Vaše oblíbená místa,
  Zavřít reklamu