Jezero

Karlovské jezero, Dračí jezero
Karlovské jezero je opředeno mnoha pověstmi a proniklo i do národní pohádky, díky K. J. Erbenovi. Vzniklo asi v 16. -17. stol. sesuvem půdy z okolního svahu. Jde o zajímavou turistickou lokalitu, která se nachází v údolí Jezerního potoka v CHKO Beskydy, severně od Velkých Karlovic.
Hlavní obrázek místa
Karlovské jezero - foto vloženo se souhlasem autorky snímku, tímto děkujeme - komerční použití zakázané
© Pavla Klánichová 2018
Graficke pismenko Jezero se nachází asi 3,5 km severně od obce Velké Karlovice v CHKO Beskydy. Údolím Jezerního potoka prochází žlutá turistická značka z osady Jezernice, následně k rozcestníku Jezerné. Odtud se lze dostat dále do Horní Bečvy či západně po červené na lyžařské a turistické centrum Soláň, východně pak po hřebenech po červené až na Slovensko na Trojačku.
Rozehnal Ivo, 27.11. 2018

  pověsti

  Karlovské jezero - Karel Jaromír Erben
  Místnímu chalupníkovi při kosení louky se náhle zjevil před zraky černokněžník a nabídl mu nesmírné bohatství, když mu pomůže vylákat z jezera dva draky a přeletět s nimi na místo, které mu určí. Chalupník se sice draků velmi bál, ale peníze potřeboval, proto souhlasil. Černokněžník ho odvedl k břehu Jezera a tam vylákal zaříkáváním z jezera dva draky, osedlal je lýkovými ohlávkami, každý z mužů nasedl na jednoho draka a vydali se na cestu.

  Rozehnal Ivo, 27.11. 2018

  popis

  Karlovské jezero vzniklo sesuvem půdy, které zahradilo cestu místnímu Jezernímu potoku. Datování nebylo doposud provedeno. Geologové odhadují, že se tak stalo poměrně nedávno, asi až v 16. - 17. stol., kdy zde ještě stával původní prales. Okolní krajina byla osídlována až na počátku 18. století. Jezero je opředeno mnoha pověstmi, které jsou plné draků, ale sídlo zde měl i mocný vodník. Postavit ho však měli čerti, pochopitelně za jednu noc.

  Rozehnal Ivo - zdroje: http://lideazeme.reflex.cz/clanek/kouzlo-draciho-jezera# https://www.valachy.cz/aktuality/valachy-blog-v-jezere-ve-velkych-karlovicich-ziji-draci-psal-o-nich-i-karel-jaromir-erben.aspx, 27.11. 2018

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Shocart turistické 1:50 000

  Turistické mapy Shocart 1:50 000.

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Turistické mapy 1:50 000, Kartografie

  Nová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.
  vodní plocha
  jezero
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Zlínský kraj
   Vsetín  (VS)
  Velké Karlovice