Dobře zachovalé pozůstatky renesančne-barokní pohraniční pevnůstky typu reduta, tzv. Sušanských šancí nad obcí Bukovec. Jedná se o jeden z objektů řetězce malých pevností chránící těšínsko proti Uhersku.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na šance
© Miroslav BITTER 04/2007
Ukázkově dochované vojenské opevnění renesančních šancí ve výrazné poloze nad obcí Bukovec. Lokalita je tvořena výrazným zemním valem 2-3 m vysokým, uzavírajícím pravidelně čtvercovou plochu 25 x 25 m. Uvnitř šancí se nádherně dochovaly nárožní dělové plochy cca 4 x 4 m i s nájezdovými rampami. V ose východní strany jsou šance porušeny. Jedná-li se o původní vstup nebo pozdější narušení není bez podrobnějšího výzkumu zjistitelné. Areál šancí byl původně patrně po celém obvodě obklopen příkopem jež se do dnešních dob částečně zachoval kolem severovýchodního nároží a před západní stranou šancí. Poblíž této lokality se nacházejí šance v poloze Kempa a nově lokované opevnění ve vrcholové poloze Hrádek, které snad může být také pozůstatkem šancí. Více informací o těchto lokalitách vyjde v připravované knize Šlechtická sídla na Frýdeckomístecku.
Jan P. Štěpánek, 24.5. 2005

Půdorys místa

, z připravované knihy Šlechtická sídla na Frýdeckomístecku
© Jan P. Štěpánek 05/2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Bukovec

Místa v okolí

 šance na Kempě
 šance Na Hrádku
 šance Džolek
 Písek
 šance Hrčava
 šance Bařiny
 šance Studeničné
 Návsí
 šance Dolina
 Staré šance
 Hrádek nad Olší
 Hrádek nad Olší
 šance Dolní Lomná
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Velká Čantoryje
 Karpentná
 Vendryně - vápenka
 kostel sv. Kateřiny
 Vendryně
 Dolní Líštná
 Třinec
Základní informace místa
ID místa: 3172
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama