Otmuchovské jezero

Jezioro Otmuchowskie, Staubecken Ottmachau, Otmuchów
Vodní nádrž vznikla v době Výmarské republiky v letech 1928-1933. Na 6 km dlouhé hrázi je hydroelektrárna osazená dvěma Kaplanovými turbínami s výkonem 4,8 MW. Do provozu bylo vodní dílo uvedeno 17.6.1933.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Západně od slezského města Otmuchów (německy Ottmachau), ležícího v jižním Polsku asi 10 km od státní hranice s ČR, se rozkládá přehradní nádrž zvaná Otmuchovské jezero (polsky Jezioro Otmuchowskie) vybudovaná na Kladské Nise. Rozloha přehrady je okolo 2 000 ha a největší hloubka dosahuje 18 m. Přehrada slouží k výrobě elektrické energie, rybolovu a díky písečným plážím také k rekreaci. Na severním a jižní břehu jsou situovány kempy.
Luděk Vláčil, 11.1. 2021
historie

Pozemky v okolí města byly koupeny správou říšských vodních cest v době Výmarské republiky. Stavba nádrže byla zahájena v roce 1928 a k jejímu dokončení došlo roku 1933. Vodní dílo na řece Kladská Nisa zaměstnalo přes 2 000 dělníků. Na 6 km dlouhé hrázi rovněž vznikla hydroelektrárna osazená dvěma Kaplanovými turbínami s výkonem 4,8 MW. Do provozu byla nádrž uvedena 17.6.1933.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.turistika.cz a další, 23.1. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Ścibórz
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Otmuchów
 radnice
 Bernartice
 městské opevnění
 Horní Heřmanice
 radnice
 Lisie Kąty
 Kohout
 Chałupki
 Vidnava - MPZ
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Bílý Potok
 Vidnava
 Hukovice
 Javorník
 Buková
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Kateřiny
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Dolní Červená Voda
 Błotnica
 Čertovy kazatelny
 Błotnica
 Vlčice
 Tomíkovice
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Karpień
Základní informace místa
ID místa: 15462
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama