čtvrtek, 26. listopad 2020. Svátek slaví Artur, zítra Xenie
Hradby najdeme na Staroměstské ulici v Bratislavě. Do města vedly tři brány. Brány opevněny po invazi husitů. Opevnění posíleno před tureckými nájezdy. V r. 1775 byla velká část zbourána. Zachovány jen Michalská brána a část hradeb podél Staroměstské ulice.
Hlavní obrázek místa
Hradby v hlavním městě Slovenska v Bratislavě
© Pavel Vítek 08/2019
Bratislava je hlavní město Slovenska. Najdeme ji na jihozápadě země u hranic s Rakouskem a Maďarskem. Leží asi 65 km jižně od hranic s Českem u Břeclavi.
Pavel Vítek, 21.8. 2020

  historie

  Hradby najdeme na Staroměstské ulici, která vede od mostu SNP okolo kostela sv. Martina směrem k prezidentskému paláci. Ke konci 14. století vedly do města tři brány. Michalská severní, Vydrická západní a Vavřinecká neboli Laurínská brána na východě. Vavřinecká brána stávala na východní straně městských hradeb. Byla postavena v 13. století a zbořena v roce 1778. Vydrická brána se nacházela u dómu sv. Martina.

  Pavel Vítek – zdroj: www.infoglobe.cz/tip-na-vylet/sr-bratislava-mestske-hradby/, 21.8. 2020

  popis

  Pozůstatky bratislavských městských hradeb můžeme vidět v ulici Staroměstské. Město bylo nuceno městské hradby uzavřít pro veřejnost, protože na více místech bylo riziko zřícení části zdiva a tím i nebezpečí úrazu. Hrozilo, že hradby zůstanou uzavřené. Město Bratislava ale zajistilo, aby mohly být hradby zpřístupněné, a v současnosti jsou hradby přístupné v plném rozsahu. Možné vstupy na hradby jsou od

  Pavel Vítek – zdroj: www.infoglobe.cz/tip-na-vylet/sr-bratislava-mestske-hradby/, 21.8. 2020


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Bratislavský,  Bratislava I  ( BA, BL ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15168
  Typ místa: pevnost, bunkr
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15168
  Uveřejněno: 21.8.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama