Klášter založen ve 13. století. Kostel v přechodném románsko-gotickém slohu vysvěcen 1297, kaple sv. Jana Evangelisty vysvěcena 1296. Renesanční klenba z let 1613–1616. Barokně upraven 1745–1746.
Hlavní obrázek místa
barokní průčelí kostela a kláštera
© Milan Caha 11/2008
Klášter františkánů v Bratislavě je doložen již v době česko-uherských válek na konci 13. století. Původní budova prvního kláštera se nedochovala. Po porážce Přemysla Otakara II. roku 1278 na Moravském poli byl komplex kláštera rozšířen o kostel v přechodném románsko-gotickém slohu (dochovaly se fragmenty původního portálu) a vzácnou kapli sv. Jana Evangelisty – jednu z nejvýznamnějších raně gotických památek Slovenska, postavenou po vzoru Sainte Chapelle, pohřební kaple francouzských králů. Kaple byla vysvěcena v roce 1296, kostel o rok později, v březnu 1297, za přítomnosti uherského krále Ondřeje III. a ostřihomského arcibiskupa Lodomera. Kostel hrál poté roli v korunovačním obřadu uherských králů. V gotice zabíral komplex obytných a sakrálních staveb se zahradou větší část dnešního Františkánskeho náněstí. V letech 1580 a 1586 poškodila kostel i klášter zemětřesení, při kterých se zřítila původní gotická klenba lodě. Dnešní renesanční klenba byla postavena v letech 1613–1616. Kostel byl definitivně zastřešen až v roce 1637. V roce 1745–1746 upravil stavitel Lucca de Schramm fasádu kostela barokně. Nad portálem je Immaculata sochaře Jozefa Sartoryho. Před kostelem je kovaný neobarokní kříž uměleckého kováře Mahra. Vnitřní vybavení je převážně barokní, z 18. století. V kostele se nacházejí ostatky sv. Reparáta, diákona a mučeníka ze 4. století.
Milan Caha (zdroj: http://www.frantiskani.sk), 21.11. 2008
Slovensko, Bratislavský,

Místa v okolí

 mariánsky sloup
 Primaciálny palác
 Michalská brána
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 morový sloup
 Bratislavský hrad
 kaple sv. Rozálie
 Devín
 Röthelstein
 Sandberg
 Hainburg
 Ivanka pri Dunaji
 Dračí hrádok
 Malinovo
 Biely Kameň
 Bernolákovo
 Čeklís
 Pajštún
 karner sv. Leonarda
 Stupava
Kontaktní informace
Františkánska 2
811 01 Bratislava
Tel: 5443 2145
http://www.frantiskani.sk
frantiskani.ba@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 6997
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama