Klášter založen ve 13. století. Kostel v přechodném románsko-gotickém slohu vysvěcen 1297, kaple sv. Jana Evangelisty vysvěcena 1296. Renesanční klenba z let 1613–1616. Barokně upraven 1745–1746.
Hlavní obrázek místa
barokní průčelí kostela a kláštera
© Milan Caha 11/2008
Klášter františkánů v Bratislavě je doložen již v době česko-uherských válek na konci 13. století. Původní budova prvního kláštera se nedochovala. Po porážce Přemysla Otakara II. roku 1278 na Moravském poli byl komplex kláštera rozšířen o kostel v přechodném románsko-gotickém slohu (dochovaly se fragmenty původního portálu) a vzácnou kapli sv. Jana Evangelisty – jednu z nejvýznamnějších raně gotických památek Slovenska, postavenou po vzoru Sainte Chapelle, pohřební kaple francouzských králů. Kaple byla vysvěcena v roce 1296, kostel o rok později, v březnu 1297, za přítomnosti uherského krále Ondřeje III. a ostřihomského arcibiskupa Lodomera. Kostel hrál poté roli v korunovačním obřadu uherských králů. V gotice zabíral komplex obytných a sakrálních staveb se zahradou větší část dnešního Františkánskeho náněstí. V letech 1580 a 1586 poškodila kostel i klášter zemětřesení, při kterých se zřítila původní gotická klenba lodě. Dnešní renesanční klenba byla postavena v letech 1613–1616. Kostel byl definitivně zastřešen až v roce 1637. V roce 1745–1746 upravil stavitel Lucca de Schramm fasádu kostela barokně. Nad portálem je Immaculata sochaře Jozefa Sartoryho. Před kostelem je kovaný neobarokní kříž uměleckého kováře Mahra. Vnitřní vybavení je převážně barokní, z 18. století. V kostele se nacházejí ostatky sv. Reparáta, diákona a mučeníka ze 4. století.
Milan Caha (zdroj: http://www.frantiskani.sk), 21.11. 2008
Slovensko, Bratislavský,

Místa v okolí

 mariánsky sloup
 Primaciálny palác
 Michalská brána
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 morový sloup
 Bratislavský hrad
 socha Svätopluka
 kaple sv. Rozálie
 Devín
 Röthelstein
 Sandberg
 Hainburg
 Ivanka pri Dunaji
 Dračí hrádok
 Malinovo
 Biely Kameň
 Čeklís
 Bernolákovo
 Pajštún
 karner sv. Leonarda
 Stupava
Kontaktní informace
Františkánska 2
811 01 Bratislava
Tel: 5443 2145
http://www.frantiskani.sk
frantiskani.ba@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 6997
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama