Původně renesanční kaštěl (zámek) vznikl za arcibiskupa Juraje Selepčéniho v letech 1677-1680 přestavbou staršího vodního hradu. V 19. stol. za Juraje Apponyiho klasicistně přestavěn do současné podoby. Apponyiovcům patřil až do r. 1923, kdy se stal sídlem zahradnické školy. Dnes v majetku obce.
Hlavní obrázek místa
Severní průčelí
© Luděk Vláčil 05/2016
Obec Malinovo (dříve Eberhart či Eberhard) se nachází na jihozápadním Slovensku v okrese Senec v blízkosti Malého Dunaje východně od Bratislavy. V centru obce se rozkládá rozlehlý park se starými platany, v jehož středu stojí klasicistní kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]), který byl vybudován na místě středověkého vodního hradu. K dalším památkám obce patří kostel svatého Jiří z r. 1872 postavený na hrobech a původní pohřební kapli Apponyiovců. Dále se zde nalézá pozdně klasicistní zvonice z druhé třetiny 19. století či socha svatého Jana z r. 1739.
Luděk Vláčil, 23.5. 2016
popis

Objekt tvoří čtyřkřídlá dvoupodlažní budova s centrálním nádvořím se zaoblením v rozích. Hlavní fasáda je klasicistická, z níž mírně vystupuje rizalit s trojúhelníkovým tympanonem, před nímž je balkón postavený na čtyřech ocelových sloupech. Z pravidelného půdorysu zámku na východním křídle výrazně vystupuje původně renesanční kaple z roku 1677, což dokládá letopočet pod lunetovou klenbou kapličky. Ve spodní části zámku jsou místnosti zaklenuté pruskými klenbami, zatímco v horní části jsou plochostropé.

Luděk Vláčil- zdroj: Atlas slovenských kaštieľov a kúrií - 1. (Bratislavský kraj) Nikoleta Jurčinová, Miloš Zverina, Nitrava (2014) a další, 23.5. 2016

historie

První zmínka o vsi (někdy se uvádí též jako první zmínka o hradě), jež se původně nazývala Eberhard, pochází z roku 1209. Hrad chráněný vodním příkopem vznikl pravděpodobně ve 14. století. V roce 1412 se uvádí, že hrad měl tři věže a několik budov. Malinovské panství patřilo knížatům z Pezinku a Svatého Jura. Od konce 15. století se rozdělilo na část eberhardskou (malinovskou) a svatojurskou. V 17. století získal hrad s panstvím uherský primas, arcibiskup Juraj Pohronec-Slepčiansky, někdy též Juraj Selepčéni (1595 - 1685), jedna z nejvýraznějších osobností Uherska své doby, který nechal v letech 1677-1680 hrad přestavět na renesanční kaštěl (typ zámku). Renesanční stavba byla, stejně jako původní hrad, chráněna vodním příkopem, jehož náznaky se dochovaly dodnes. Při přestavbě byla v zámku vybudována také renesanční kaple. Kolem zámku vznikl pravděpodobně v 18. století rozsáhlý park. V 19. století Eberhard…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:http://www.malinovo.sk, 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010,Atlas slovenských kaštieľov a kúrií - 1. (Bratislavský kraj) Nikoleta Jurčinová, Miloš Zverina, Nitrava (2014) a další, 23.5. 2016

Půdorys místa

výřez areálu zámku s parkem
zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Bratislavský,  Senec  ( SC ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 12828
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama