Původně renesanční kaštěl (zámek) vznikl za arcibiskupa Juraje Selepčéniho v letech 1677-1680 přestavbou staršího vodního hradu. V 19. stol. za Juraje Apponyiho klasicistně přestavěn do současné podoby. Apponyiovcům patřil až do r. 1923, kdy se stal sídlem zahradnické školy. Dnes v majetku obce.
Hlavní obrázek místa
Severní průčelí
© Luděk Vláčil 05/2016
Obec Malinovo (dříve Eberhart či Eberhard) se nachází na jihozápadním Slovensku v okrese Senec v blízkosti Malého Dunaje východně od Bratislavy. V centru obce se rozkládá rozlehlý park se starými platany, v jehož středu stojí klasicistní kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]), který byl vybudován na místě středověkého vodního hradu. K dalším památkám obce patří kostel svatého Jiří z r. 1872 postavený na hrobech a původní pohřební kapli Apponyiovců. Dále se zde nalézá pozdně klasicistní zvonice z druhé třetiny 19. století či socha svatého Jana z r. 1739.
Luděk Vláčil, 23.5. 2016
popis

Objekt tvoří čtyřkřídlá dvoupodlažní budova s centrálním nádvořím se zaoblením v rozích. Hlavní fasáda je klasicistická, z níž mírně vystupuje rizalit s trojúhelníkovým tympanonem, před nímž je balkón postavený na čtyřech ocelových sloupech. Z pravidelného půdorysu zámku na východním křídle výrazně vystupuje původně renesanční kaple z roku 1677, což dokládá letopočet pod lunetovou klenbou kapličky. Ve spodní části zámku jsou místnosti zaklenuté pruskými klenbami, zatímco v horní části jsou plochostropé.

Luděk Vláčil- zdroj: Atlas slovenských kaštieľov a kúrií - 1. (Bratislavský kraj) Nikoleta Jurčinová, Miloš Zverina, Nitrava (2014) a další, 23.5. 2016

historie

První zmínka o vsi (někdy se uvádí též jako první zmínka o hradě), jež se původně nazývala Eberhard, pochází z roku 1209. Hrad chráněný vodním příkopem vznikl pravděpodobně ve 14. století. V roce 1412 se uvádí, že hrad měl tři věže a několik budov. Malinovské panství patřilo knížatům z Pezinku a Svatého Jura. Od konce 15. století se rozdělilo na část eberhardskou (malinovskou) a svatojurskou. V 17. století získal hrad s panstvím uherský primas, arcibiskup Juraj Pohronec-Slepčiansky, někdy též Juraj Selepčéni (1595 - 1685), jedna z nejvýraznějších osobností Uherska své doby, který nechal v letech 1677-1680 hrad přestavět na renesanční kaštěl (typ zámku). Renesanční stavba byla, stejně jako původní hrad, chráněna vodním příkopem, jehož náznaky se dochovaly dodnes. Při přestavbě byla v zámku vybudována také renesanční kaple. Kolem zámku vznikl pravděpodobně v 18. století rozsáhlý park. V 19. století Eberhard…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:http://www.malinovo.sk, 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010,Atlas slovenských kaštieľov a kúrií - 1. (Bratislavský kraj) Nikoleta Jurčinová, Miloš Zverina, Nitrava (2014) a další, 23.5. 2016

Půdorys místa

výřez areálu zámku s parkem
zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Bratislavský,  Senec  ( SC ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 12828
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama