Barokový sakrálny objekt kostola s kláštorom a špitálom ženskej rehole alžbetínok postavený v prvej polovici 18. storočia, zasvätený patrónke Uhorska – sv. Alžbete.
Hlavní obrázek místa
Kostol s kláštorom sv. Alžbety
Celkový pohľad na kostol s kláštorom
© Ľubomír Repta, 04/2009
Kostol s kláštorom sv. Alžbety sa nachádza v samom centre Bratislavy.
Ľubomír Repta , 15.4. 2009
popis

Kostol sv. Alžbety, postavený v slohu vrcholného baroka, je jednoloďová sakrálna stavba s dominantnou vežou, nadstavenou na stavbe kostola. Charakteristickým znakom kostola je konkávne prehnutý rizalit s fasádou obsahujúcou niky, v ktorých sú umiestnené plastiky svätcov: v štíte je umiestnené socha patrónky kostola so žobrákom pri jej nohách, v bočných výklenkoch priečelia sú sochy dvoch významných uhorských kráľov a svätcov – sv. Štefana, prvého uhorského kráľa, a sv. Ladislava. Sochy sv. Alžbety, sv. Jozefa a sv. Imricha, umiestnené v nikách, dotvárajú i čelnú fasádu kláštornej budovy. Interiér kostola zaujme svojím mobiliárom a výmaľbou. Strop je rozdelený na tri klenbové polia s kupolou v strednom poli. Dominantnou témou oltárnych obrazov i nástenných malieb je postava Ježiša Krista. Autorom iluzívnych malieb na klenbách i oltárnych obrazov na hlavnom a bočných oltároch (sv. Rodiny…  číst dále

Ľubomír Repta, zdroj: A. Bagin, J. Krajči, Kostoly a kaplnky hlavného mesta SSR Bratislavy , 15.4. 2009

historie

Prvý špitál sv. Alžbety sa podľa dochovaných záznamov uvádza v Bratislave už v roku 1420. Stavba dnešného barokového kostola zasväteného tejto uhorskej patrónke, rodáčke z Bratislavy, pochádza z rokov 1739–1743, kedy podľa projektu rakúskeho architekta Franza A. Pilgrama postavili mimo mestských hradieb pre ženskú rehoľu alžbetínok jednoloďový kostol s kláštorom a nemocnicou. Členky rehole sa starali o ťažko chorých pacientov a i dnes vykonávajú túto službu v neďalekej nemocnici. Stavbu kostola inicioval vtedajší ostrihomský arcibiskup a uhorský primas Imrich Esterházy.

Ľubomír Repta, zdroj: A. Bagin, J. Krajči, Kostoly a kaplnky hlavného mesta SSR Bratislavy, 15.4. 2009

Slovensko, Bratislavský,

Místa v okolí

 Primaciálny palác
 mariánsky sloup
 Michalská brána
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 morový sloup
 Bratislavský hrad
 kaple sv. Rozálie
 Devín
 Ivanka pri Dunaji
 Röthelstein
 Sandberg
 Dračí hrádok
 Hainburg
 Malinovo
 Bernolákovo
 Čeklís
 Biely Kameň
 Pajštún
 karner sv. Leonarda
 Stupava
Kontaktní informace
Špitálska 21, Bratislava
Základní informace místa
ID místa: 7694
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 20.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama