Mariánsky stĺp z roku 1675 pred kostolom Najsvätejšieho Spasiteľa na rozhraní Hlavného a Františkánskeho námestia v Bratislave. Pripomína víťazstvo cisára Leopolda I. nad protestantským sprisahaním v r. 1670–1671.
Hlavní obrázek místa
Mariánsky stĺp
Celkový pohľad na stĺp
© Ľubomír Repta, 03/2009
Stĺp stojí na mieste v hojnej miere navštevovanom turistami. Je voľne prístupný. K stĺpu sa viaže jedna zaujímavá udalosť z 25.6.1741, kedy sa pred stĺpom zastavil korunovačný sprievod Márie Terézie. Kráľovná pred stĺpom pokľakla a prosila o podporu Pannu Máriu, svoju osobnú patrónku. Na mieste, kde dnes stojí stĺp, bol 16.7.1671 popravený jeden z čelných predstaviteľov sprisahania, moravský protestantský kazateľ Mikuláš Drábik.
Ľubomír Repta, zdroj: Š. Holčík, Korunovačné slávnosti Bratislava (1563 - 1830), 15.4. 2009
popis

Jednoduchý oválny stĺp na štvorhrannom podstavci nesie na štylizovanej hlavici plastiku korunovanej Madony s Dieťaťom v náručí, tvárou otočenej k jezuitskému kostolu Najsvätejšieho Spasiteľa. Podstavec obsahuje na bočných stranách nápisy hlásajúce Leopoldov triumf, na čelnej strane je umiestnený reliéf anjelmi nesenej monštrancie a na zadnej strane plastický erb Uhorského kráľovstva.

Ľubomír Repta, zdroj: J. Oršulová, Heraldické pamiatky Bratislavy, 15.4. 2009

historie

V roku 1675 postavili pred pôvodne evanjelickým kostolom na Františkánskom námestí stĺp, na hlavicu ktorého umiestnili skulptúru Panny Márie držiacej v náručí Ježiška. Stĺp postavený z ideologických dôvodov mal okoloidúcim pripomínať víťazstvo katolicizmu v osobe cisára a uhorského kráľa Leopolda I. nad protestantizmom pri potlačení sprisahania v rokoch 1670–1671. Jeho posviacka sa konala 7.12.1675.

Ľubomír Repta, zdroj: J. Oršulová, Heraldické pamiatky Bratislavy, 15.4. 2009

Základní informace místa
ID místa: 7693
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama