Mariánsky stĺp z roku 1675 pred kostolom Najsvätejšieho Spasiteľa na rozhraní Hlavného a Františkánskeho námestia v Bratislave. Pripomína víťazstvo cisára Leopolda I. nad protestantským sprisahaním v r. 1670–1671.
Hlavní obrázek místa
Mariánsky stĺp
Celkový pohľad na stĺp
© Ľubomír Repta, 03/2009
Stĺp stojí na mieste v hojnej miere navštevovanom turistami. Je voľne prístupný. K stĺpu sa viaže jedna zaujímavá udalosť z 25.6.1741, kedy sa pred stĺpom zastavil korunovačný sprievod Márie Terézie. Kráľovná pred stĺpom pokľakla a prosila o podporu Pannu Máriu, svoju osobnú patrónku. Na mieste, kde dnes stojí stĺp, bol 16.7.1671 popravený jeden z čelných predstaviteľov sprisahania, moravský protestantský kazateľ Mikuláš Drábik.
Ľubomír Repta, zdroj: Š. Holčík, Korunovačné slávnosti Bratislava (1563 - 1830), 15.4. 2009
popis

Jednoduchý oválny stĺp na štvorhrannom podstavci nesie na štylizovanej hlavici plastiku korunovanej Madony s Dieťaťom v náručí, tvárou otočenej k jezuitskému kostolu Najsvätejšieho Spasiteľa. Podstavec obsahuje na bočných stranách nápisy hlásajúce Leopoldov triumf, na čelnej strane je umiestnený reliéf anjelmi nesenej monštrancie a na zadnej strane plastický erb Uhorského kráľovstva.

Ľubomír Repta, zdroj: J. Oršulová, Heraldické pamiatky Bratislavy, 15.4. 2009

historie

V roku 1675 postavili pred pôvodne evanjelickým kostolom na Františkánskom námestí stĺp, na hlavicu ktorého umiestnili skulptúru Panny Márie držiacej v náručí Ježiška. Stĺp postavený z ideologických dôvodov mal okoloidúcim pripomínať víťazstvo katolicizmu v osobe cisára a uhorského kráľa Leopolda I. nad protestantizmom pri potlačení sprisahania v rokoch 1670–1671. Jeho posviacka sa konala 7.12.1675.

Ľubomír Repta, zdroj: J. Oršulová, Heraldické pamiatky Bratislavy, 15.4. 2009

Základní informace místa
ID místa: 7693
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama