B-S 4 „Lány“ je těžký objekt československého opevnění. Jeden z mála zpřístupněných bunkrů v Bratislavě. Bunkr je od r. 2011 zrekonstruovaný. Průvodci jsou dobrovolníci, kteří objekt od r. 2011 opravují. Prohlídka trvá asi 45 minut.
Hlavní obrázek místa
Bunkr B-S 4 „Lány“ v bratislavské části Petržalka.
© Pavel Vítek 04/2022
Bunkr B-S 4 „Lány“ najdeme v Bratislavě, v městské části Petržalka. Najdeme ho asi 500 m severovýchodně od hraničního přechodu Berg do Rakouska a 200 m od dálnice D2 na kraji Pečninského lesa. Ke srubu vede pouze polní cesta.
Pavel Vítek, 3.5. 2022
popis

Bunkr B-S 4 „Lány“ je těžký objekt československého opevnění budovaný v letech 1935–1938 poblíž hranic první Československé republiky. Je jedním z osmi těžkých objektů postavených na předměstí Bratislavy a z jedenácti vybudovaných na území Slovenska vůbec. Je jedním z mála zpřístupněných bunkrů v Bratislavě a svojí expozicí, vybavením a způsobem prohlídek představuje jedinečné muzeum nejen v rámci hlavního města, ale i celého Slovenska. Původně zdevastovaný vojenský bunkr je od r. 2011 rekonstruován skupinou dobrovolníků na základě originální dobové dokumentace a fotografií do původního stavu z r. 1938. V masivní železobetonové stavbě jsou zrekonstruované střelecké místnosti s originálními kulomety a původním protitankovým kanonem, pancéřové pozorovatelny, strojovny s funkčním dieselagregátem, podzemní ubytovací prostory, nouzové sklady či sbírka palných zbraní z období 2. světové války. Za zmínku stojí…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.visitbratislava.com/sk/miesta/bunker-b-s-4/, 3.5. 2022

Základní informace místa
ID místa: 16369
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama