kostel sv. Štěpána krále

kostol sv. Štefana kráľa, kostol sv. Štefana Uhorského, Bernolákovo (Čeklís)
Kostel vznikl zřejmě někdy v pol. 12. stol. Původně románská stavba byla ve 14. stol. goticky přestavěna. Další úpravy proběhly v 17. a 18. stol. V 19. stol. byl upraven krov a zvýšen západní štít lodě. Poslední významná úprava se udála počátkem 50. let 20. stol.
Hlavní obrázek místa
Kostel od SV.
© Pavel Semple, 10/2013
Obec Bernolákovo se do roku 1948 nazývala Čeklís. Leží na jižním Slovensku v okrese Senec severovýchodně od Bratislavy. Mezi nejvýznamnější památky patří zámek a zřícenina hradu, na jehož místě stojí vodárna z období první republiky. Nedaleko stojí římskokatolický farní kostel zasvěcený svatému Štěpánovi I., jenž byl nitranským knížetem a později i uherským králem. Pod kostelem se nacházejí hroby šlechtického rodu Esterházyovců. Stavbu obklopuje hřbitov obehnaný zídkou. U hřbitovní brány stojí dochovaný sloup hanby ze 17. století. Dále v obci stojí kaplička sv. Anny z roku 1835.
Luděk Vláčil, 27.5. 2016
historie

Kostel na okraji hradního kopce Várdomb vznikl zřejmě již v polovině 12. století. Jednalo se o poměrně velkou jednolodní románskou stavbu bez věže postavenou z kvádrového kamene. Rozměry kostela byly asi 15 x 9 m. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1209, tedy z doby, kdy zde již kostel stál. Ve 14. století byla románská stavba přestavěna v gotickém slohu a dostala současné presbyterium, které přímo navazuje na zdi lodě. Z roku 1562 se dochovala první zmínka o bernolákovském faráři Casparusovi. Od poloviny 17. století jsou již známa jména všech farářů. Další úpravy kostela byly provedeny v 17. století, zřejmě kvůli špatnému stavu objektu, protože v roce 1634 se uvádí, že je zpustlý a hrozí mu zřícení. V té době byla patrně k severní straně přistavěna sakristie. V pozdně barokním slohu byl kostel přestavěn v 1. polovině 18. století. Na úroveň presbytáře byla zvýšena obvodová zeď lodě, která byla…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: infornační ceduje, http://www.apsida.sk a další, 26.5. 2016

Půdorys místa

, Půdorys kostela.
© místní informační tabule
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Bratislavský,  Senec  ( SC ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 12834
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama