kostel sv. Štěpána krále

kostol sv. Štefana kráľa, kostol sv. Štefana Uhorského, Bernolákovo (Čeklís)
Kostel vznikl zřejmě někdy v pol. 12. stol. Původně románská stavba byla ve 14. stol. goticky přestavěna. Další úpravy proběhly v 17. a 18. stol. V 19. stol. byl upraven krov a zvýšen západní štít lodě. Poslední významná úprava se udála počátkem 50. let 20. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Obec Bernolákovo se do roku 1948 nazývala Čeklís. Leží na jižním Slovensku v okrese Senec severovýchodně od Bratislavy. Mezi nejvýznamnější památky patří zámek a zřícenina hradu, na jehož místě stojí vodárna z období první republiky. Nedaleko stojí římskokatolický farní kostel zasvěcený svatému Štěpánovi I., jenž byl nitranským knížetem a později i uherským králem. Pod kostelem se nacházejí hroby šlechtického rodu Esterházyovců. Stavbu obklopuje hřbitov obehnaný zídkou. U hřbitovní brány stojí dochovaný sloup hanby ze 17. století. Dále v obci stojí kaplička sv. Anny z roku 1835.
Luděk Vláčil, 27.5. 2016
historie

Kostel na okraji hradního kopce Várdomb vznikl zřejmě již v polovině 12. století. Jednalo se o poměrně velkou jednolodní románskou stavbu bez věže postavenou z kvádrového kamene. Rozměry kostela byly asi 15 x 9 m. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1209, tedy z doby, kdy zde již kostel stál. Ve 14. století byla románská stavba přestavěna v gotickém slohu a dostala současné presbyterium, které přímo navazuje na zdi lodě. Z roku 1562 se dochovala první zmínka o bernolákovském faráři Casparusovi. Od poloviny 17. století jsou již známa jména všech farářů. Další úpravy kostela byly provedeny v 17. století, zřejmě kvůli špatnému stavu objektu, protože v roce 1634 se uvádí, že je zpustlý a hrozí mu zřícení. V té době byla patrně k severní straně přistavěna sakristie. V pozdně barokním slohu byl kostel přestavěn v 1. polovině 18. století. Na úroveň presbytáře byla zvýšena obvodová zeď lodě, která byla…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: infornační ceduje, http://www.apsida.sk a další, 26.5. 2016

Půdorys místa

, Půdorys kostela.
© místní informační tabule
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Slovensko, Bratislavský,  Senec  ( SC ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 12834
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama