kostel sv. Štěpána krále

kostol sv. Štefana kráľa, kostol sv. Štefana Uhorského, Bernolákovo (Čeklís)
Kostel vznikl zřejmě někdy v pol. 12. stol. Původně románská stavba byla ve 14. stol. goticky přestavěna. Další úpravy proběhly v 17. a 18. stol. V 19. stol. byl upraven krov a zvýšen západní štít lodě. Poslední významná úprava se udála počátkem 50. let 20. stol.
Hlavní obrázek místa
Kostel od SV.
© Pavel Semple, 10/2013
Obec Bernolákovo se do roku 1948 nazývala Čeklís. Leží na jižním Slovensku v okrese Senec severovýchodně od Bratislavy. Mezi nejvýznamnější památky patří zámek a zřícenina hradu, na jehož místě stojí vodárna z období první republiky. Nedaleko stojí římskokatolický farní kostel zasvěcený svatému Štěpánovi I., jenž byl nitranským knížetem a později i uherským králem. Pod kostelem se nacházejí hroby šlechtického rodu Esterházyovců. Stavbu obklopuje hřbitov obehnaný zídkou. U hřbitovní brány stojí dochovaný sloup hanby ze 17. století. Dále v obci stojí kaplička sv. Anny z roku 1835.
Luděk Vláčil, 27.5. 2016

  historie

  Kostel na okraji hradního kopce Várdomb vznikl zřejmě již v polovině 12. století. Jednalo se o poměrně velkou jednolodní románskou stavbu bez věže postavenou z kvádrového kamene. Rozměry kostela byly asi 15 x 9 m. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1209, tedy z doby, kdy zde již kostel stál. Ve 14. století byla románská stavba přestavěna v gotickém slohu a dostala současné presbyterium, které přímo

  Luděk Vláčil- zdroj: infornační ceduje, http://www.apsida.sk a další, 26.5. 2016

  Půdorys místa

  , Půdorys kostela.
  © místní informační tabule
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Slovensko, Bratislavský,  Senec  ( SC ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 12834
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 27.5.2016
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama