
Směrem k ulici působí objekt strohým pevnostním charakterem. V tomto směru vidíme trojkřídlou dispozici s nárožními věžemi, obklopenou suchým příkopem s cihelným mostem k hlavní bráně. Tato tři křídla tvoří čestný dvůr otevřený směrem k parku. Ze strany parku došlo k největším romantizujícím úpravám a celkově z této strany zámek působí romantickým dojmem s mnohými věžičkami a arkádami. Čestný dvůr byl oddělen od navazujícího prostoru parku dnes již odstraněnou arkádou s ozdobnými mřížemi.
Hrad Stupava je písemně doložen poprvé v roce 1271. Byl důležitým střediskem panství. Zda se nacházel ve stejnojmenném městečku, nebo byl zaměněn s nedalekým hradem Pajštůn, nelze doložit. Pravděpodobně však na místě dnešního zámku stálo nějaké menší šlechtické sídlo, které bylo roku 1553 v majetku rodu Serédy. Toto sídlo bylo přestavěno v polovině 17. století Pavlem Pálffym na raně barokní opěvněný zámek. Zhruba za dalších 100 let byly prováděny další opravy a dostavby. Od roku 1867 vlastnil zámek rod Károlyi. Ti provedli další přestavbu zámku, tentokrát v duchu romantiky s barokními a rokokovými prvky dle projektu M. Ybla. Tyto přestavby jsou nejvíce zřetelné zejména při pohledu z parku a ostře kontrastují s pevnostním charakterem fasád do ulice. Poslední majitelé opustili zámek v roce 1945. V roce 1947 zámek vyhořel. Přestože zámek byl obnoven v letech 1956–58 dle projektu R. Hirtha, došlo k mnohým… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.