Barokovo-klasicistický, tzv. zimný, palác ostrihomských arcibiskupov na Primaciálnom námestí v Bratislave. Dnešný vzhľad je výsledkom prestavby z r. 1778–1781 z iniciatívy uhorského primasa a kardinála Jozefa Batthyányho.
Hlavní obrázek místa
Primaciálny palác
Pohľad na priečelie paláca z Primaciálneho námestia
© Ľubomír Repta, 04/2009
Primaciálny palác je jednou z najviac obdivovaných a navštevovaných historických stavebných pamiatok Bratislavy. Je neodmysliteľným architektonickým článkom rovnomenného námestia ležiaceho v samom srdci historického centra mesta. Svoje miesto má i v kontexte moderných európskych dejín. 26.12.1805 bol v paláci (v Zrkadlovej sieni) podpísaný tzv. bratislavský mier medzi rakúskym cisárom Františkom I. a francúzskym cisárom Napoleonom I. po Rakúšanmi prehratej bitke pri moravskom Slavkove. Udalosť mimoriadneho dejinného významu pripomína pamätná tabuľa osadená vo vstupnej časti paláca. Turistickým lákadlom Primaciálneho paláca je i svetoznáma kolekcia šiestich tapisérií zo začiatku 17. storočia, ktoré boli náhodne objavené v jednom z komínov pri rekonštrukcii paláca pre potreby radnice v roku 1903.
Ľubomír Repta , 17.4. 2009
popis

Primaciálny palác postavili podľa projektu viedenského architekta Melchiora Hefeleho v r. 1778–1781. Monumentálna stavba je štvorkrídlová, s ústredným dvorom a kaplnkou na nádvorí. Dnešná kaplnka sv. Ladislava stojí na mieste pôvodnej sakrálnej stavby. Priečelie paláca orientovaného do námestia má charakteristickú fasádu s dominantným stredným rizalitom s mohutnými pilastrami, balkónom a tympanónom. Pôvodnú fresku na tympanóne od Franza Maulbertscha nahradila v roku 1960 mozaika Ernesta Zmetáka s rovnakým námetom. Na jej vrchole je umiestnený aj štylizovaný mestský znak, ktorý nahradil erb Uhorska. Architektonickú krásu stavby dotvára séria skulptúr umiestnených na atike. Po bokoch tympanónu sú na atike kamenné vázy od Jána Messeschmidta, alegorické plastiky od Matthäusa Köglera (Múdrosť, Láska k vlasti, Mlčanlivosť a Čistota srdca) a od Filipa Jakuba Prokopa Minerva, Božia múdrosť a Učenlivosť. Hádam najpôsobivejším prvkom…  číst dále

Ľubomír Repta, zdroj: J. Oršulová, Heraldické pamiatky Bratislavy , 17.4. 2009

historie

Predchodcom dnešnej palácovej stavby bol hospodársky dom, ktorý tu stával už v stredoveku. Ostrihomský arcibiskup Dionýz Széchy ho v prvej polovici 15. storočia dal prestavať v gotickom slohu. Súčasne tu dal v roku 1454 postaviť kaplnku zasvätenú uhorskému svätcovi sv. Ladislavovi. Ďalšou stavebnou úpravou prešla budova v prvej polovici 16. storočia, keď sa zmenila na renesančnú kúriu. Dnešný vzhľad paláca je výsledkom prestavby v barokovo-klasicistickom štýle v druhej polovici 18. storočia. Iniciátorom stavby ako reprezentačného sídla najvyššieho duchovného krajiny, bol uhorský primas a ostrihomský arcibiskup Jozef Batthyány.

Ľubomír Repta, zdroj: J. Oršulová, Heraldické pamiatky Bratislavy , 17.4. 2009

Další texty historie
Kontaktní informace
Primaciálne nám. 3, Bratislava
Tel: +421 2 593 563 94
http://www.gmb.bratislava.sk/
Základní informace místa
ID místa: 7699
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama