Jezdecká socha v nadživotní velikosti znázorňuje Svätopluka. Nachází se na nádvoří Bratislavského hradu. Socha odlitá z bronzu je spolu se žulovým podstavcem vysoká 7,8 metrů. Plaketa s nápisem Svätopluk a označení Král starých Slováků. Odhalení sochy v červnu 2010.
Hlavní obrázek místa
Socha Svatopluka, třetího panovníka Velké Moravy, na bratislavském hradě.
© Pavel Vítek 09/2010
Socha Svätopluka stojí v Bratislavě na prvním nádvoří bratislavského hradu. To je před hlavním vchodem do hradu, nad svahem svažujícím se k Dunaji.
Pavel Vítek, 20.5. 2021
popis

Jezdecká socha Svätopluka v nadživotní velikosti znázorňuje třetího panovníka Velké Moravy. Nachází se na prvním nádvoří Bratislavského hradu. Autorem sochy je akademický sochař Ján Kulich. Socha je odlitá z bronzu a spolu se žulovým podstavcem je vysoká 7,8 metru. Na podstavci je plaketa s nápisem Svätopluk a označení Král starých Slováků. Na podstavci je také citován začátek textu buly Industriae tuae papeže Jana VIII., kterou Svätoplukovi poslal v roce 880. Podle některých médií stojí socha Svätopluka na Bratislavském hradě z podnětu expremiéra Roberta Fica. Odhalení sochy Svätopluka se uskutečnilo 6. června 2010, necelý týden před parlamentními volbami. V říjnu 2010 na podnět předsedy Národní rady Slovenské republiky autor sochy Ján Kulich překryl rovnoramenný dvojkříž na štítu sochy kovovou poklicí. Tato úprava byla vysvětlena jako potlačení vzbuzování asociací dvojkříže na štítu se znakem Hlinkovy gardy. Už při odhalování sochy zazněla…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/novy-hrdina-slovaku-v-bratislave-odhalili-sochu-knizete-svatopluka.A100607_102113_ln_zahranici_mtr, 20.5. 2021

Komentáře

Slovensko, Bratislavský,  Bratislava I  ( BA, BL ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15712
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama