Jezdecká socha v nadživotní velikosti znázorňuje Svätopluka. Nachází se na nádvoří Bratislavského hradu. Socha odlitá z bronzu je spolu se žulovým podstavcem vysoká 7,8 metrů. Plaketa s nápisem Svätopluk a označení Král starých Slováků. Odhalení sochy v červnu 2010.
Hlavní obrázek místa
Socha Svatopluka, třetího panovníka Velké Moravy, na bratislavském hradě.
© Pavel Vítek 09/2010
Socha Svätopluka stojí v Bratislavě na prvním nádvoří bratislavského hradu. To je před hlavním vchodem do hradu, nad svahem svažujícím se k Dunaji.
Pavel Vítek, 20.5. 2021
popis

Jezdecká socha Svätopluka v nadživotní velikosti znázorňuje třetího panovníka Velké Moravy. Nachází se na prvním nádvoří Bratislavského hradu. Autorem sochy je akademický sochař Ján Kulich. Socha je odlitá z bronzu a spolu se žulovým podstavcem je vysoká 7,8 metru. Na podstavci je plaketa s nápisem Svätopluk a označení Král starých Slováků. Na podstavci je také citován začátek textu buly Industriae tuae papeže Jana VIII., kterou Svätoplukovi poslal v roce 880. Podle některých médií stojí socha Svätopluka na Bratislavském hradě z podnětu expremiéra Roberta Fica. Odhalení sochy Svätopluka se uskutečnilo 6. června 2010, necelý týden před parlamentními volbami. V říjnu 2010 na podnět předsedy Národní rady Slovenské republiky autor sochy Ján Kulich překryl rovnoramenný dvojkříž na štítu sochy kovovou poklicí. Tato úprava byla vysvětlena jako potlačení vzbuzování asociací dvojkříže na štítu se znakem Hlinkovy gardy. Už při odhalování sochy zazněla…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/novy-hrdina-slovaku-v-bratislave-odhalili-sochu-knizete-svatopluka.A100607_102113_ln_zahranici_mtr, 20.5. 2021

Slovensko, Bratislavský,  Bratislava I  ( BA, BL ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15712
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama