Jezdecká socha v nadživotní velikosti znázorňuje Svätopluka. Nachází se na nádvoří Bratislavského hradu. Socha odlitá z bronzu je spolu se žulovým podstavcem vysoká 7,8 metrů. Plaketa s nápisem Svätopluk a označení Král starých Slováků. Odhalení sochy v červnu 2010.
Hlavní obrázek místa
Socha Svatopluka, třetího panovníka Velké Moravy, na bratislavském hradě.
© Pavel Vítek 09/2010
Socha Svätopluka stojí v Bratislavě na prvním nádvoří bratislavského hradu. To je před hlavním vchodem do hradu, nad svahem svažujícím se k Dunaji.
Pavel Vítek, 20.5. 2021
popis

Jezdecká socha Svätopluka v nadživotní velikosti znázorňuje třetího panovníka Velké Moravy. Nachází se na prvním nádvoří Bratislavského hradu. Autorem sochy je akademický sochař Ján Kulich. Socha je odlitá z bronzu a spolu se žulovým podstavcem je vysoká 7,8 metru. Na podstavci je plaketa s nápisem Svätopluk a označení Král starých Slováků. Na podstavci je také citován začátek textu buly Industriae tuae papeže Jana VIII., kterou Svätoplukovi poslal v roce 880. Podle některých médií stojí socha Svätopluka na Bratislavském hradě z podnětu expremiéra Roberta Fica. Odhalení sochy Svätopluka se uskutečnilo 6. června 2010, necelý týden před parlamentními volbami. V říjnu 2010 na podnět předsedy Národní rady Slovenské republiky autor sochy Ján Kulich překryl rovnoramenný dvojkříž na štítu sochy kovovou poklicí. Tato úprava byla vysvětlena jako potlačení vzbuzování asociací dvojkříže na štítu se znakem Hlinkovy gardy. Už při odhalování sochy zazněla…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/novy-hrdina-slovaku-v-bratislave-odhalili-sochu-knizete-svatopluka.A100607_102113_ln_zahranici_mtr, 20.5. 2021

Slovensko, Bratislavský,  Bratislava I  ( BA, BL ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15712
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama