Pohraniční hrad zmiňován r. 1180. Sídlo pánů z Röthelsteinu. Ve 13. stol. měnil majitele, r. 1318 prodán rakouskému vévodovi. V pol. 15. stol. sídlo loupeživého rytíře Ledvenka. Loupežníci přemoženi r. 1458. Zpustnul během uherského vpádu. Od r. 1511 majetek města Hainburg a postupně rozebrán.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Semple 10/2012
Zřícenina hradu Röthelstein se nachází na 30 m vysoké vápencové skále nad pravým břehem Dunaje, pod kopcem Braunsberg. Asi 2 km proti proudu řeky je město Hainburg se zříceninou stejnojmenného hradu. Do Hainburgu jedou vlaky z Vídně a autobusy z Bratislavy. 2 km po proudu řeky je soutok Dunaje s Moravou a na opačném břehu řeky slovenský hrad Devín. Röthelstein se nachází na okraji národního parku Donau-Auen. Park chrání řeku, lužní lesy a slepá ramena řeky v prostoru od východních předměstí Vídně až k soutoku Dunaje s Moravou. Hrad je přístupný z Hainburgu podél řeky po dálkové evropské turisticky značené cestě E8. Na vrcholu hradní skály je vyhlídková plocha s výhledem na Dunaj a na slepé rameno řeky pod hradem. Cesta pokračuje podél řeky do Bratislavy. Od hradu je možno vystoupat na kopec Braunsberg s pozůstatky keltského oppida a výhledem do okolí.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 2.2. 2021
popis

Hrad stál na 30 m vysoké vápencové skále nad pravým břehem Dunaje. Řeka jej chránila na západní straně. Na opačné jihovýchodní straně je ale skála přímo pod severním svahem kopce Braunsberg. Poloha byla tedy pro hrad silně nevýhodná. Na této straně byl chráněn hlubokou proláklinou. Vrchol skaliska mohla zaujímat pravoúhlá věž, patrně obytný donjon. Zbytek vrcholové partie skály uzavírala na severní a východní straně dosud z velké části dochovalá hradba ze 12. stol. Na východní straně ji zesilovalo nejméně šest opěrných pilířů, z nich čtyři jsou dosud patrné. Líce hradby byly vyzděny z kamenných kvádrů dovezených ze zřícenin nedalekého římského města Carnuntum. Po zániku hradu byly z velké části znovu rozebrány na stavby v okolí. Ve vysokém severním fragmentu hradby je patrné klasové zdivo (opus spicatum). Západní stranu hradního jádra chránila svislá skalní stěna. Jádro hradu mělo na délku přibližně 50 m. Donjon stál v severní části. Na nižší jižní…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=1585), 2.2. 2021

historie

Využití strategicky významné hradní skály v dobách před vznikem hradu není archeologicky doloženo. Hrad Röthelstein, známý také jako Rottenstein, je poprvé zmiňován v roce 1180. Vznikl ke kontrole říčního provozu na Dunaji u hranice Rakouského vévodství s Uherskem. Na uherské straně hranice plnil tuto roli hrad Devín. Prvními známými držiteli hradu byli Ulrich, Heinrich a Irnfried z Röthelsteinu, manové mocného rodu Vohburků. Dalším známým členem rodu pánů z Röthelsteinu byl Irnfriedův syn Liutwin, kanovník kláštera v Klosterneuburgu. V letech 1188 a 1209 jsou zmiňováni dva odlišní Heinrichové z Röthelsteinu. Majitelé hradu v té době vlastnili také věž Götzenturm v Hainburgu. Dalším majitelem byl Ulrich Stuchs z Röthelsteinu. V roce 1285 byl hrad v přídomku Oty II. z Haslau. Sňatkem vdovy po Otovi III. přešel do rukou Wolfgera z Dachsbergu. Ulrich z Dachsbergu jej v roce 1318 prodal…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=1585 a další), 2.2. 2021

Půdorys místa


© http://www.ms-visucom.de/cgi-bin/ebidat.pl?id=1504
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 15496
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama