Pohraniční hrad zmiňován r. 1180. Sídlo pánů z Röthelsteinu. Ve 13. stol. měnil majitele, r. 1318 prodán rakouskému vévodovi. V pol. 15. stol. sídlo loupeživého rytíře Ledvenka. Loupežníci přemoženi r. 1458. Zpustnul během uherského vpádu. Od r. 1511 majetek města Hainburg a postupně rozebrán.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Semple 10/2012
Zřícenina hradu Röthelstein se nachází na 30 m vysoké vápencové skále nad pravým břehem Dunaje, pod kopcem Braunsberg. Asi 2 km proti proudu řeky je město Hainburg se zříceninou stejnojmenného hradu. Do Hainburgu jedou vlaky z Vídně a autobusy z Bratislavy. 2 km po proudu řeky je soutok Dunaje s Moravou a na opačném břehu řeky slovenský hrad Devín. Röthelstein se nachází na okraji národního parku Donau-Auen. Park chrání řeku, lužní lesy a slepá ramena řeky v prostoru od východních předměstí Vídně až k soutoku Dunaje s Moravou. Hrad je přístupný z Hainburgu podél řeky po dálkové evropské turisticky značené cestě E8. Na vrcholu hradní skály je vyhlídková plocha s výhledem na Dunaj a na slepé rameno řeky pod hradem. Cesta pokračuje podél řeky do Bratislavy. Od hradu je možno vystoupat na kopec Braunsberg s pozůstatky keltského oppida a výhledem do okolí.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 2.2. 2021
popis

Hrad stál na 30 m vysoké vápencové skále nad pravým břehem Dunaje. Řeka jej chránila na západní straně. Na opačné jihovýchodní straně je ale skála přímo pod severním svahem kopce Braunsberg. Poloha byla tedy pro hrad silně nevýhodná. Na této straně byl chráněn hlubokou proláklinou. Vrchol skaliska mohla zaujímat pravoúhlá věž, patrně obytný donjon. Zbytek vrcholové partie skály uzavírala na severní a východní straně dosud z velké části dochovalá hradba ze 12. stol. Na východní straně ji zesilovalo nejméně šest opěrných pilířů, z nich čtyři jsou dosud patrné. Líce hradby byly vyzděny z kamenných kvádrů dovezených ze zřícenin nedalekého římského města Carnuntum. Po zániku hradu byly z velké části znovu rozebrány na stavby v okolí. Ve vysokém severním fragmentu hradby je patrné klasové zdivo (opus spicatum). Západní stranu hradního jádra chránila svislá skalní stěna. Jádro hradu mělo na délku přibližně 50 m. Donjon stál v severní části. Na nižší jižní…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=1585), 2.2. 2021

historie

Využití strategicky významné hradní skály v dobách před vznikem hradu není archeologicky doloženo. Hrad Röthelstein, známý také jako Rottenstein, je poprvé zmiňován v roce 1180. Vznikl ke kontrole říčního provozu na Dunaji u hranice Rakouského vévodství s Uherskem. Na uherské straně hranice plnil tuto roli hrad Devín. Prvními známými držiteli hradu byli Ulrich, Heinrich a Irnfried z Röthelsteinu, manové mocného rodu Vohburků. Dalším známým členem rodu pánů z Röthelsteinu byl Irnfriedův syn Liutwin, kanovník kláštera v Klosterneuburgu. V letech 1188 a 1209 jsou zmiňováni dva odlišní Heinrichové z Röthelsteinu. Majitelé hradu v té době vlastnili také věž Götzenturm v Hainburgu. Dalším majitelem byl Ulrich Stuchs z Röthelsteinu. V roce 1285 byl hrad v přídomku Oty II. z Haslau. Sňatkem vdovy po Otovi III. přešel do rukou Wolfgera z Dachsbergu. Ulrich z Dachsbergu jej v roce 1318 prodal…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=1585 a další), 2.2. 2021

Půdorys místa


© http://www.ms-visucom.de/cgi-bin/ebidat.pl?id=1504
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 15496
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama