Pohraniční hrad zmiňován r. 1180. Sídlo pánů z Röthelsteinu. Ve 13. stol. měnil majitele, r. 1318 prodán rakouskému vévodovi. V pol. 15. stol. sídlo loupeživého rytíře Ledvenka. Loupežníci přemoženi r. 1458. Zpustnul během uherského vpádu. Od r. 1511 majetek města Hainburg a postupně rozebrán.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Semple 10/2012
Zřícenina hradu Röthelstein se nachází na 30 m vysoké vápencové skále nad pravým břehem Dunaje, pod kopcem Braunsberg. Asi 2 km proti proudu řeky je město Hainburg se zříceninou stejnojmenného hradu. Do Hainburgu jedou vlaky z Vídně a autobusy z Bratislavy. 2 km po proudu řeky je soutok Dunaje s Moravou a na opačném břehu řeky slovenský hrad Devín. Röthelstein se nachází na okraji národního parku Donau-Auen. Park chrání řeku, lužní lesy a slepá ramena řeky v prostoru od východních předměstí Vídně až k soutoku Dunaje s Moravou. Hrad je přístupný z Hainburgu podél řeky po dálkové evropské turisticky značené cestě E8. Na vrcholu hradní skály je vyhlídková plocha s výhledem na Dunaj a na slepé rameno řeky pod hradem. Cesta pokračuje podél řeky do Bratislavy. Od hradu je možno vystoupat na kopec Braunsberg s pozůstatky keltského oppida a výhledem do okolí.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 2.2. 2021
popis

Hrad stál na 30 m vysoké vápencové skále nad pravým břehem Dunaje. Řeka jej chránila na západní straně. Na opačné jihovýchodní straně je ale skála přímo pod severním svahem kopce Braunsberg. Poloha byla tedy pro hrad silně nevýhodná. Na této straně byl chráněn hlubokou proláklinou. Vrchol skaliska mohla zaujímat pravoúhlá věž, patrně obytný donjon. Zbytek vrcholové partie skály uzavírala na severní a východní straně dosud z velké části dochovalá hradba ze 12. stol. Na východní straně ji zesilovalo nejméně šest opěrných pilířů, z nich čtyři jsou dosud patrné. Líce hradby byly vyzděny z kamenných kvádrů dovezených ze zřícenin nedalekého římského města Carnuntum. Po zániku hradu byly z velké části znovu rozebrány na stavby v okolí. Ve vysokém severním fragmentu hradby je patrné klasové zdivo (opus spicatum). Západní stranu hradního jádra chránila svislá skalní stěna. Jádro hradu mělo na délku přibližně 50 m. Donjon stál v severní části. Na nižší jižní…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=1585), 2.2. 2021

historie

Využití strategicky významné hradní skály v dobách před vznikem hradu není archeologicky doloženo. Hrad Röthelstein, známý také jako Rottenstein, je poprvé zmiňován v roce 1180. Vznikl ke kontrole říčního provozu na Dunaji u hranice Rakouského vévodství s Uherskem. Na uherské straně hranice plnil tuto roli hrad Devín. Prvními známými držiteli hradu byli Ulrich, Heinrich a Irnfried z Röthelsteinu, manové mocného rodu Vohburků. Dalším známým členem rodu pánů z Röthelsteinu byl Irnfriedův syn Liutwin, kanovník kláštera v Klosterneuburgu. V letech 1188 a 1209 jsou zmiňováni dva odlišní Heinrichové z Röthelsteinu. Majitelé hradu v té době vlastnili také věž Götzenturm v Hainburgu. Dalším majitelem byl Ulrich Stuchs z Röthelsteinu. V roce 1285 byl hrad v přídomku Oty II. z Haslau. Sňatkem vdovy po Otovi III. přešel do rukou Wolfgera z Dachsbergu. Ulrich z Dachsbergu jej v roce 1318 prodal…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=1585 a další), 2.2. 2021

Půdorys místa


© http://www.ms-visucom.de/cgi-bin/ebidat.pl?id=1504
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 15496
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama