Zříceniny hradu na západním okraji vsi Bernolákovo asi 15 km od centra Bratislavy. Postaven ve 13. stol. k obraně cesty z Bratislavy do Trnavy a Šintavy. Poprvé zmiňován r. 1304, kdy byl postoupen Matúši Čákovi Trenčianskému. Zanikl ke konci 15 stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Pozůstatky hradu Čeklís se nachází na západním okraji vsi Bernolákovo přibližně 15 km severovýchodně od centra Bratislavy. Jen pár metrů jihovýchodně od hradu stojí kostel sv. Štěpána s románskou lodí. Na opačné straně, severně od hradu, stojí dnes zdevastovaný barokní zámek (kaštiel).
Pavel Semple, 11.1. 2014
popis

Hrad byl postaven na terénním zlomu vyvýšeného terénu nad tokem Černé vody. Právě na tomto zlomu se v jihozápadní části hradního areálu zachoval 32 m dlouhý úsek přímé obvodové hradby o síle 1,9 m. V této hradbě je patrný valeně klenutý oblouk o rozpětí téměř 5 m. Tento oblouk je mnohdy mylně pokládán za bránu do hradu, jedná se ale o odlehčovací oblouk zdiva. V západní části dispozice je patrné pravoúhlé nároží hradu s jednou místností. Východní zeď této místnosti je dnes spolu s výše uvedenou hradbou dalším výrazným fragmentem hradu. Na začátku 20 století byla v areálu hradu postavena dnes již také zpustlá vodárenská věž. Její stavitelé chtěli její podobu sladit s hradem, proto jí dali gotizující prvky. Věž stojí na pahorku, který byl navršen asi teprve v rámci její výstavby. Většina hradního areálu je tak pohřbená pod tímto pahorkem. V roce 2010 byl v severozápadní části dispozice proveden archeologický výzkum. Výkop…  číst dále

Pavel Semple, 11.1. 2014

historie

Historie hradu

Od roku 1209 patřilo místo zvané Čeki Hunt-Poznanovcům. V roce 1290 se připomíná Pavel z Čeklíse. Hrad byl postaven k obraně cesty z Bratislavy do Trnavy a Šintavy. Poprvé je zmiňován roku 1304, kdy jej Abraham Rufus z přinucení postoupil Matúši Čákovi Trenčianskému. Po Matúšově smrti v roce 1321 byl hrad vrácen Abrahamovu synovi Petrovi. Na konci 14. stol zde sídlil Mikuláš z Čeklíse. V roce 1392 směnila Mikulášova dcera Zuzana hrad a panství s králem za Oponice. Král Zikmund jej o rok později doživotně postoupil Karlovi Krbavskému, ale od roku 1424 jej opět zastavoval. Od roku 1431 držel hrad Štěpán z Rozhanovců a po něm jeho následovníci. V polovině 15. století se Rozhanovští přeli o panství s pány ze sv. Jura a Pezinku. Tyto spory byly ukončeny roku 1457 a obě strany se dohodly na zbourání vnějšího opevnění hradu. Spory však pokračovaly a hrad byl roku 1468 dvakrát obležen.…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: ('Encyklopedie Slovenských Hradů', Miroslav Plaček, Martin Bóna, Nakladatelství Libri, Praha 2007), (místní informační tabule), 11.1. 2014

Půdorys místa

půdorys hradu, černě vodojem, šrafovaně zdivo hradu
© M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Bratislavský,  Senec  ( SC ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 11564
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama