Zříceniny hradu na západním okraji vsi Bernolákovo asi 15 km od centra Bratislavy. Postaven ve 13. stol. k obraně cesty z Bratislavy do Trnavy a Šintavy. Poprvé zmiňován r. 1304, kdy byl postoupen Matúši Čákovi Trenčianskému. Zanikl ke konci 15 stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Pozůstatky hradu Čeklís se nachází na západním okraji vsi Bernolákovo přibližně 15 km severovýchodně od centra Bratislavy. Jen pár metrů jihovýchodně od hradu stojí kostel sv. Štěpána s románskou lodí. Na opačné straně, severně od hradu, stojí dnes zdevastovaný barokní zámek (kaštiel).
Pavel Semple, 11.1. 2014
popis

Hrad byl postaven na terénním zlomu vyvýšeného terénu nad tokem Černé vody. Právě na tomto zlomu se v jihozápadní části hradního areálu zachoval 32 m dlouhý úsek přímé obvodové hradby o síle 1,9 m. V této hradbě je patrný valeně klenutý oblouk o rozpětí téměř 5 m. Tento oblouk je mnohdy mylně pokládán za bránu do hradu, jedná se ale o odlehčovací oblouk zdiva. V západní části dispozice je patrné pravoúhlé nároží hradu s jednou místností. Východní zeď této místnosti je dnes spolu s výše uvedenou hradbou dalším výrazným fragmentem hradu. Na začátku 20 století byla v areálu hradu postavena dnes již také zpustlá vodárenská věž. Její stavitelé chtěli její podobu sladit s hradem, proto jí dali gotizující prvky. Věž stojí na pahorku, který byl navršen asi teprve v rámci její výstavby. Většina hradního areálu je tak pohřbená pod tímto pahorkem. V roce 2010 byl v severozápadní části dispozice proveden archeologický výzkum. Výkop…  číst dále

Pavel Semple, 11.1. 2014

historie

Historie hradu

Od roku 1209 patřilo místo zvané Čeki Hunt-Poznanovcům. V roce 1290 se připomíná Pavel z Čeklíse. Hrad byl postaven k obraně cesty z Bratislavy do Trnavy a Šintavy. Poprvé je zmiňován roku 1304, kdy jej Abraham Rufus z přinucení postoupil Matúši Čákovi Trenčianskému. Po Matúšově smrti v roce 1321 byl hrad vrácen Abrahamovu synovi Petrovi. Na konci 14. stol zde sídlil Mikuláš z Čeklíse. V roce 1392 směnila Mikulášova dcera Zuzana hrad a panství s králem za Oponice. Král Zikmund jej o rok později doživotně postoupil Karlovi Krbavskému, ale od roku 1424 jej opět zastavoval. Od roku 1431 držel hrad Štěpán z Rozhanovců a po něm jeho následovníci. V polovině 15. století se Rozhanovští přeli o panství s pány ze sv. Jura a Pezinku. Tyto spory byly ukončeny roku 1457 a obě strany se dohodly na zbourání vnějšího opevnění hradu. Spory však pokračovaly a hrad byl roku 1468 dvakrát obležen.…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: ('Encyklopedie Slovenských Hradů', Miroslav Plaček, Martin Bóna, Nakladatelství Libri, Praha 2007), (místní informační tabule), 11.1. 2014

Půdorys místa

půdorys hradu, černě vodojem, šrafovaně zdivo hradu
© M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Bratislavský,  Senec  ( SC ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 11564
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama